22 Haziran 2018 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 Karaman Karadağ Tırmanışı Gerçekleştirildi
03 Ocak 2012 Salı 10:22

Karaman Karadağ Tırmanışı Gerçekleştirildi

Karaman Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, Kırıkkale’den gelen Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübüne bağlı 28 kişiden oluşan heyet ile birlikte geleneksel Karaman Karadağ tırmanışına katıldı.

Kırıkkale - Karaman illeri arasında gönül köprüsü kurmak ve iller arasındaki ilişkileri geliştirmeye katkı sağlaması yönünden güzel ve anlamlı bir amaca hizmet eden geleneksel Karadağ yürüyüşüne katılan sporcular soğuk ve yağışlı havaya rağmen Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ile birlikte Karadağ yürüyüşüne katılmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadılar.

01 Ocak 2012 Pazar günü gerçekleştirilen tırmanış öncesinde Vali Süleyman KAHRAMAN, Metin ATUN başkanlığındaki Dağcılık ve Doğa sporları kulübüne bağlı heyet ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kasım AYDOĞDU ve Karaman Kardak Arama Kurtarma yetkilileri ile birlikte İlimize bağlı Madenşehri köyüne geldiler.

Madenşehir köyü içerisinde yer alan Binbir Kilise ve kalıntılarının yer aldığı tarihi ve turistik yerleri gezerek incelemelerde bulunan heyet daha sonra bir başka tarihi özelliği bulunan Derbe bölgesine geçerek burada bulunan tarihi örenlerin yer aldığı bölgeyi gezdiler ve burada bir süre incelemelerde bulundular. Yetkililerden bilgiler alan heyet daha sonra tırmanışın gerçekleştirileceği alana geldiler.

Burada başlayan ve Karaman Kardak Arama Kurtarma Mihmandarlığında gerçekleştirilen Karaman Karadağ zirve yürüyüşü Karadağın zirvesinde noktalanırken yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün ardından heyet daha sonra Polisevine geçti. Polisevinde verilen yemeğin ardından söz alan heyet başkanı Metin ATUN; Karamanın tarihi, kültürü ve doğası ile çok faklı bir konuma sahip olduğunu belirterek; “ Spor dediğiniz zaman aklımıza eşitlik, dostluk gibi kavramalar ön plana çıkıyor.

Dağcılık sporu da nadiren bu sporların başında geliyor. Her durumda değişik dostluklar yaşıyorsunuz. Bugün Karamanın en güzel dağlarından bir tanesi olan Karadağ’a yürüyüş gerçekleştirdik. Burada çok değişik bir atmosfer yaşadık. 2 saati aşkın bir süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz yürüyüş boyunca kar, tipi, fırtına gibi doğa olayları ile karşılaştık.

Neticede bu gerçekleştirdiğimiz dağcılık sporunu belli bir süre geçtikten sonra herkes yapabilecek. Dağcılık sporunun bir başka önemi de 20 yaşında bir gencin ya da 60 yaşında bir yaşlı insanın da bu sporu yapabileceğini kamuoyuna gösterdik. Bu organizasyon için başta Sn. Valimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ise konuşmasının başında 2012 yılının bu ilk gününde Kırıkkale’den gelen Kale Dağcılık ve Doğa Sporları kulübü heyetiyle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, yeni bir yıla girdiğimiz bu 2012 yılının ilimiz, ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olması, tüm dünyada huzurun ve barışın egemen olması temennisinde bulundu.

Vali KAHRAMAN konuşmasının devamında; “ Bugün hem spor yapıyoruz hem de bir dostluğa şahit oluyoruz. Kırıkkale’den gelen sporcularımızla yaptığımız bu yürüyüş Karaman-Kırıkkale arasındaki dostluğun pekişmesine de vesile olacaktır. Birliğin, kardeşliğin, dostluğun her geçen gün daha çok önem kazandığı bir zamanda böylesi bir organizasyonun oldukça önemli ve anlamlı olduğu aşikârdır.

Olaya sadece Karaman’ı tanıtmak, Karaman’ın turistik yerlerini gezmek olarak bakmamak gerekiyor; çünkü asıl olan insanların birbirlerini tanıması, gönüllerin birbirini tanımasıdır. Karaman “gelin tanış olalım” diyen Hz. Yunus’un şehridir. Bu çağrıya dostane bir cevap vererek ilimize gelen kardeşlerimizi biz hoş karşıladık, inşallah sizler de ilimizi hoş bulmuşsunuzdur.

Spor hem bedenin hem de ruhun sağlığına katkı sağlayan bir etkinlik. Attığımız her adım karşılığını hem bedenimizde hem de ruhumuzda buluyor. Ben bu yürüyüşün zirvesinin birlik ve kardeşlik olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Tabii bunun yanında doğayı da tanımak gerekiyor.

Yaratılanı tanıyacaksın ki, etrafında dağdan, ovadan, ağaçtan, kuştan haberdar olacaksın ki gönlün onu Yaratan’ı da bulabilsin… Yaşadığımız doğayı tanımak aslında kim olduğumuzu bilmek demek, kendimizi bilmek demek… Öyle bir hale geldik ki, şehrin gösterişli ve süslü hayatı bizi öyle bir kuşattı ki çoğu zaman koca bir dağın bile farkına varamıyoruz. Oysa doğa sporları tüm bunları bize göstermesi açısından büyük bir önem taşıyor. Eğer görmeyi bilirsek bir ağaç, bir dağ, bir kuş bize çok şey söyler…

Bugün adım adım zirveye yürüyoruz ve biraz öncede söylediğim gibi attığımız her adım aslında bizi hayatın anlamına da taşıyor… Doğa sporlarının birlik ve beraberlik ruhuna katkısını da bu anlamda yabana atmamak gerekiyor” dedi.

Kırıkkale’den gelen Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü heyeti daha sonra gerçekleştirdikleri çeşitli ziyaretlerin ardından ilimizden ayrıldılar.

karadag-1.jpg

karadag-2.jpg

karadag-3.jpg

karadag-4.jpg

karadag-5.jpg

karadag-6.jpg

karadag-8.jpg

karadag-9.jpg

Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ