21 Nisan 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9 Mayıs Avrupa Günü Kutlandı.
10 Mayıs 2011 Salı 18:59

9 Mayıs Avrupa Günü Kutlandı.

9 Mayıs Avrupa Günü Karaman Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

Programa Vali Yardımcısı Sayın Latif MEMİŞ, Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akif DUMAN, KASGEM Uzmanları ve ortaöğretim öğrencileri katıldı.Vali Yardımcısı Sayın Latif MEMİŞ yaptığı konuşmada “İkinci Dünya Savaşının ardından, 9 Mayıs 1950'de Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman'ın, Avrupa kıtasında barış, dayanışma ve refahın yeniden inşa edilebilmesi için savaşan ülkeleri birlik olmaya çağırmasının ardından, AB'nin ilk temelleri atıldı. Bu çağrıya Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg'un olumlu yanıt vermesiyle, Nisan 1951'de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğuna ilişkin kurucu antlaşma imzalandı. 1985 yılında Milano'da yapılan AB hükümet ve devlet başkanları zirvesinde ise AB'nin doğum günü olan 9 Mayısın Avrupa Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. AB ve Türkiye ilişkileri güçlü olmaya devam etmektedir. Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Bu denge değişmemiştir. Türkiye Avrupa Birliği için kilit önemde bir ülke olmaya devam edecektir.”dedi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akif DUMAN ise “Günümüze kadar geçen süre içinde, Avrupa devletleri, sosyal, ekonomik, politik ve kültürel alandaki işbirliklerini her geçen gün güçlendirdiler. Kuruluş yıllarında sadece 6 üyeden oluşan Avrupa Toplulukları, değişik tarihlerde yeni üyelerin katılımı sonucu 27 üyeden oluşan bir birlik halini almıştır. Avrupa Birliği'nde amaç, üye devletlerin ve vatandaşlarının ulusal, kültürel, dilsel, dinsel çeşitliliğini bir potada eritmek değil, bu çeşitliliğin getirdiği dinamizmi güce dönüştürebilmektir. Hâlihazırda AB, Türkiye, Hırvatistan ve İzlanda ile katılım müzakerelerini sürdürmektedir. Uzak olmayan bir gelecekte Batı Balkan ülkelerinin de AB'ye üye olması beklenmektedir. Bunlar arasında yer alan Makedonya'ya resmi adaylık statüsü 2005 yılında tanınmıştır." dedi
Toplantı, Kasgem Uzmanı Pelin ŞİMŞEK’in “Neden AB?” ve KMÜ Avrupa Birliği Kulübü adına Selman AYDIN’ın sunumları ile sona erdi.

avrpa-gunu-1-jpg.jpg

avrpa-gunu-2-jpg.jpg
 

Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ