19 Nisan 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ağaç Kardeşliği Projesi adım adım gerçekleşiyor
24 Mart 2016 Perşembe 14:35

Ağaç Kardeşliği Projesi adım adım gerçekleşiyor

TEMA gönüllüleri, Adım Adım koşucuları ve çocukların katılımıyla düzenlenen fidan dikim töreni ile Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı için fidanlar toprakla buluştu

19 Mart’ta Çanakkale Biga'da Ağaç Kardeşliği coşkusu yaşandı. TEMA gönüllüleri, Adım Adım koşucuları ve çocukların katılımıyla düzenlenen fidan dikim töreni ile Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı için fidanlar toprakla buluştu.

TEMA Vakfı, yardımseverlik koşusu düzenleyen Adım Adım Oluşumu'na üye koşucular aracılığıyla toplanan bağışlarla Ağaç Kardeşliği adlı doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesini uyguluyor. Projenin ağaçlandırma aşamasında oluşturulan Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı için 19 Mart Cumartesi günü fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Çanakkale Biga’da bulunan Çınardere ağaçlandırma sahasında düzenlenen törende TEMA gönüllüleri, Adım Adım koşucuları ve çocuklar fidanları toprakla buluşturdu.

Ağaç Kardeşliği 2.274 öğrenciye ulaştı

Ağaç Kardeşliği Projesi çocukların doğada uygulamalar yaparak öğrenmesini ve doğayla duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçlıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı iş birliği ile oluşturulmaya başlanan “Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı”yla da erozyonla mücadeleye katkı sağlıyor. 4 bin çocukla 8 bin fidana ulaşmayı hedefleyen proje, 47 ilde 60 ilçede toplam 2.274 öğrencinin katılımı ve TEMA Temsilcileri, İlçe Sorumluları ve Genç TEMA’ların destekleriyle uygulanıyor.

4.500 fidan toprakla buluşuyor

Projede Türkiye’de yardımseverlik koşusu modelini yaygınlaştıran Adım Adım Oluşumu koşucularının topladığı bağışlarla çocuklara doğa eğitimleri veriliyor. Eğitimlere katılan çocuk sayısı kadar fidan hatıra ormanına dikiliyor. Bununla birlikte doğa eğitimlerine katılan her çocuk birer fidan yetiştiriyor ve fidanlar toprakla buluşturuluyor. Bu kapsamda 2.274’ü hatıra ormanına dikilen, 2.274’ü ise çocukların yetiştirdiği fidanlar olmak üzere toplam 4.548 fidan toprakla buluşacak.

Program 8 etkinlikten oluşuyor

Proje ilkokul 3. sınıfta başlayıp 4. sınıfta devam eden uzun soluklu bir programı içeriyor. 8 etkinlikten oluşan programda çocuklar, kendi tohumlarını ekiyor ve fidanlarını gözlemliyor. Çocuklar gözlemlerini not edebilmeleri için tasarlanan defterlere notlar alıyor. Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizim, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanışıyor. Kutu oyunu ile yapraklarından ağaçları tanımaya çalışıyor. Böylece doğayla duygusal bağı olan, doğanın nasıl işlediğini bilen, günlük hayattaki tercihlerini doğaya göre yapan nesillerin yetiştirilmesi için önemli adımlar atılmış oluyor.

Ağaç Kardeşliği Hakkında

Ağaç Kardeşliği, TEMA Vakfı tarafından çocuklar için özel olarak tasarlanmış, doğayı deneyimlemeye ve gözlemlemeye dayanan bir eğitim programıdır. Koşucular aracılığıyla toplanacak bağışlarla Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesindeki çocuklar;
• Yıl boyunca doğa eğitim programına katılıyor
• Boynuna asabileceği şekilde tasarlanmış bir gözlem kutusunun merceğinden doğal varlıkları yakından inceliyor
• Kendi tohumunu ekip fidanının yetişmesine tanıklık ediyor
• Fidanını yetiştirirken gözlem defterine duygularını, düşüncelerini not ediyor
• Zamanı gelince yetiştirdiği fidanı toprakla buluşturuyor
• Tüm bu süre boyunca TEMA gönüllüleri çocukları ziyaret ediyor, sorularını yanıtlıyor
• Eğitim programına katılan her bir çocuk adına, Çanakkale'de oluşturulan "Adım Adım Çocuklar Hatıra Ormanı"na bir fidan dikiliyor

Adım Adım Oluşumu Hakkında:

Adım Adım, Mart 2008’de, yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. 11 bin gönüllü koşucusu ve 90 bin bağışçısı aracılığıyla bünyesinde yer alan sivil toplum kuruşlarına maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlıyor.

Umut Yeşertiyoruz

TEMA Vakfı

2.20160324143931.jpg

3.20160324143953.jpg

5.20160324144018.jpg

Bu haber toplam 3654 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ