18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anız yakana destek yok!
02 Temmuz 2011 Cumartesi 08:53

Anız yakana destek yok!

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda yağışların iyi düşmesi ve ürünlerde görülen hastalıkların az görülmesi, bu yıl ki rekoltede rekor beklentilerini artırdı.

Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özkan Taşpınar, Konya Ovası'nda 2011 yılının hububat rekoltesi açısından iklim şartlarının olumlu geçmesi, yeterli miktarda yağışın düşmesi ve hastalıkların daha az görülmesi sebebiyle verim ve kalite açısından umulandan fazla beklendiğini belirtti. Hububatın ve özellikle buğdayın dünyada stratejik öneme sahip bir ürün haline geldiğini de dile getiren Taşpınar, "Dünya da; bilindiği gibi hububat ve özellikle buğday stratejik bir ürün haline gelmiştir. Örneği bir ülkede yangın veya kuraklık olduğu zaman ya da Çin gibi nüfusu yoğun olan ülkelerin ekmek kullanımlarında bir artışın olması dahi, buğday fiyatlarının aşırı miktarda artmasına sebep olmaktadır.

Yaklaşık bir yıldır buğday fiyatları dünya piyasasın da yüksek seyretmekte olup Türkiye'de Ekim ayından bu yana çok fazla bir düşme olmamış ve hasat yapılan bölgelerimizde fiyatlar 65-70 kuruş civarında seyretmektedir. Konya'da hasadın başlaması ile birlikte de ortalama bu fiyatların geçerli olacağını tahmin etmekteyiz" dedi.

Çiftçilere hasat öncesi ve sonrası yapması gerekenler hakkında uyarılarda bulunan Özkan Taşpınar, "Hasat öncesi çiftçimiz, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine uğrayarak tarlasının bulunduğu bölgede süne varlığını öğrenerek ilaçlama yapması gerekiyorsa mutlaka ilaçla mücadelesini yapmalıdır. Aksi takdirde bilindiği gibi verim ve kalitede yüzde 30-35'ler civarında kayıp meydana gelmektedir.

Çiftçilerimiz yine hasat zamanını mutlaka geçirmeden ürünün nemi yüzde 12-13'lerde iken hasat yapmalıdır. Nem sorunu olan ürünlerde ise üretici ürününü kapısının önüne dökerek birkaç gün beklettikten sonra satışa götürmelidir. Çünkü ürünün dalında çok fazla beklemesi, ürün işleme esnasında randımanı düşürmektedir. Hasat esnasında biçerdöver kayıplarına dikkat edilmeli ve fazla kayıp olması halinde gerekli tedbirler alınmalıdır" şeklinde konuştu.

Karamaninternet.com
 

Bu haber toplam 953 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ