23 Mart 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arkadaşlarının gözünden Genelkurmay Başkanı Özel
31 Temmuz 2011 Pazar 19:25

Arkadaşlarının gözünden Genelkurmay Başkanı Özel

Yeni Genelkurmaybaşkanı Orgeneral Necdet Özel arkadaşları arasında hep başarılı bir isim olarak anılmış.

Radikal gazetesinde yer alana habere göre Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, okulda ve subaylık kariyeri boyunca hep bir numara oldu. Özel, 'demokratik açılım'a sıcak baktı.

Orgeneral Necdet Özel’i hükümet jet hızıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı vekilliğine getirdi. Özel, ‘demokratik açılım’ sürecinin başında Başbakan Tayyip Erdoğan’a sıcak mesaj vererek dikkatleri çekmişti. Bu, komuta kademesinde tepkiye neden olmuştu. 1950 doğumlu Necdet Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subay oldu. Özel, 1995 yılında tuğgeneralliğe, 1999 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Kara Harp Akademisi Komutanlığı yapan Özel, 2003’te korgeneralliğe terfi etti ve 7’nci Kolordu Komutanlığı, ardından K.K. Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı yaptı. Özel 2007’de orgeneral olarak Ege Ordusu Komutanlığı’na ve ardından 2’nci Ordu Komutanlığı’na atandı.

AÇILIMA ILIMLIYDI

Necdet Özel’in ismi ilk kez bu dönemde ön plana çıktı. Özel, 2010’da İnönü Kışlası’ndaki 2. Ordu Komutanlığı Karargâhı’ndaki görev devir teslim töreninde, “Devletimizin bütün kademeleri, aynı anlayış ve kararlılıkla hareket etmeli. Vatandaşlarımızı birbirine düşürme çabalarına fırsat verilmemeli” demişti. Orgeneral Koşaner’in de katıldığı törende Özel’in şu sözleri de dikkat çekmişti: “Görev sürem içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Basında yer alan her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik, soruşturduk ve ilgili makamları bilgilendirdik. Bir başka ifadeyle hiçbir şeyin üzerini örtmedik.”

SAYIN BAŞBAKAN'IN ZİYARETİNDEN ONUR DUYARIZ

10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliğine katıldığı Malatya Sabancı Kültür Merkezi çıkışında gazetecilerin, “Sayın Başbakan Malatya’ya geldiğinde ilk 2. Ordu Komutanlığı’nı ziyaret edecek, neler söyleyeceksiniz?” sorusuna karşılık Özel’in, “Sayın Başbakan’ın ziyaretinden sadece onur duyarız” yanıtı da akıllarda yer etti. Erdoğan ise demokratik açılım projesini 14 Kasım’da gittiği Malatya’da başlatmış ve Orgeneral Özel’i de makamında ziyaret etmişti. Erdoğan ile Özel arasında yaşanan bu ilişkinin TSK komuta kademesinde rahatsızlığa neden olduğu görüşü kulislere yansımıştı.

KODU MU OTURTAN GENERAL

AKP Gaziantep Milletvekili, eski gazeteci Şamil Tayyar ise, “Kodu mu Oturtan General”başlıklı 24 Ağustos 2010 tarihli yazısında Özel’i övüyordu: “...Necdet Paşa tam bir beyefendi, sınırlarını bilen, siyasete bulaşmayan, sivillere ‘Allah’ın sivili’ demeyen saygılı bir asker...”

GÜL KOMUTANLIĞI'NI REDDETMİŞTİ

Necdet Özel ismi geçen yıl sekiz gün süren YAŞ toplantısı sırasında gündeme geldi. Özel TSK teamülleri gereği, 2011’de Kara Kuvvetleri Komutanı, 2013 yılında ise Genelkurmay Başkanı olacaktı. Ancak geçen yılki YAŞ’ta Özel, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na önerildi. Bu öneri Özel’in Genelkurmay yolu kapanacağı için Gül tarafından reddedildi. Özel, Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı.

HASDAL'A GİTMEDİ

Orgeneral Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile birlikte Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan ‘Balyozı’ sanıklarını ziyaret ederken, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay ile Necdet Özel gitmemişti.

HER ZAMAN BİRİNCİYDİ

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kırgızistan Kahraman Madalyası, Romanya Askeri Yüksek Liyakat Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet Özel, Kamuran Özel ile evli ve bir çocuk babası. Dönem arkadaşlarının “Politikayla ilgili değildi” diye anlattığı Özel, aile yaşamını da objektiflerden uzak tuttu. Dönem arkadaşı Namık Çınar, Özel’i şöyle anlatıyor:

“Ömrü boyunca eğitim alanlarının ve tatbikatların güneş ve rüzgârlarında ensesi ve elleri kavrulmuş, ‘emek adamı’ bir subay olan babası da, Harp Okulu Öğrenci Alayı’nın komutan yardımcısıydı. Fakat, ‘Albay Seyfettin Özel’in oğlu olmanın zorluklarını, hiç kimse Necdet Özel kadar bilemez ve hiç kimse o ölçülerde ve onun kadar zorda bir Harp Okulu öğrenciliği yaşamamıştır. Harp Okulu’nu ve Harp Akademisi’ni ‘birincilikler’le bitirdi. Ve orgeneral olana kadar da, merdivende tırmandığı ne sayıda basamak varsa, hepsini birinciliklerle gerçekleştirmiştir.”

YAŞ'TA YETKİ TARTIŞMASI

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanların istifasıyla sonuçlanan krizin temelinde, YAŞ toplantılarındaki yetki tartışması yatıyor. Hükümet, YAŞ’ın sadece bir ‘istişari kurul’ niteliğinde olduğu bu nedenle terfi edilecek personel konusunda son sözü kendisini söylemekle yükümlü olduğunu savunurken, ki YAŞ toplantısında Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu YAŞ toplantısında terfi edilmesine rağmen, hükümet bu üç generalin Balyoz davası sanığı olması nedeniyle terfi kararnamesi hazırlamamıştı. Askerlerin terfi edilmeme işlemin yürütmesini durdurulması istemiyle açtığı davada, hükümetin verdiği savunma ile askeri mahkemenin değerlendirmeleri her iki çevrenin YAŞ toplantılarını farklı algılandığını ortaya koyuyor. Başbakanlık mahkemeye sunduğu savunmasında, YAŞ’ın bir istişari kurul niteliğinde olduğunu savunmuştu. İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı da generallerin terfi edilmemesi için sunduğu savunmasında, Başbakanlık’la paralel görüşleri savunarak, şöyle dedi:

“YAŞ’ın asli görevi ilgili olduğu konularda görüş bildirmektir, şura tarafından alınan kararların bu nedenle bağlayıcı özelliği yoktur ve ve tek başına hukuki netice doğuran kararlar değildir.” Savunmada, yetkinin Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili bakanlıklarda olduğu belirtildi.

Askeri Mahkeme farklı değerlendirmelerde bulundu. Mahkeme verdiği yürütmeyi durdurma kararın gerekçesinde, YAŞ yasasında şuranın görüş bildiren istişari bir kurul olarak tarif edildiği ancak başka kanunlarla görevler de verildiği anlatıldı. Gerekçe, terfilerin sadece YAŞ’ta belirlendiğini ve kararların bağlayacı olduğu vurgulanarak, şöyle denildi

YAŞ SADECE İSTİŞARE KURULU DEĞİL

“Eger YAŞ sadece ‘istişari’ bir kurul olsaydı, YAŞ’ın almış olduğu kararların yargı denetimine açık olup olmamasının bir önemi ve Anayasa ve yasayla bu konunun düzenlemesinin bir gereği olmayacağı gibi, müşterek kararnameyi çıkarmaya yetkili makamların YAŞ’ta seçilmemiş olan bir general veya amirali terfi ettirme imkanının da bulunması gerekirdi.” 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ