25 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan Garantiyi Verdi
27 Temmuz 2011 Çarşamba 18:56

Başbakan Erdoğan Garantiyi Verdi

Erdoğan'ın ekonomik krizin bu kez teğet bile geçmeyeceğini söylemesi piyasayı rahatlattı.

Başbakan Erdoğan Bakü ziyareti öncesi yaptığı açıklamada 'kriz geliyor' uyarısına da cevap verdi. Biz krizlere hazırlıklıyız. Yere sağlam basıyoruz. Daha önce teğet geçecek dedim. Bu sefer teğet geçeceğe de benzemiyor. Daha güçlüyüz. Eğer verim ekonomisinde saf alırsak israf ekonomisinden uzak durursak kriz bize uğramaz. Biz bugün güçlüysek kamu harcamalarında yaptığımız tasarruftandır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir-iki yıl önce bazı çevrelerin TL’nin değerlenmesinden rahatsız olduğunu, şimdi ise TL’deki değer kaybından rahatsızlık duyulduğunu ifade ederek, bu konuda orta noktanın bulunacağını açıklaması, doları düşürdü. Başbakan’ın açıklaması öncesinde 1.715 TL seviyesinde bulunan dolar, açıklamanın ardından 1.68 TL’ye kadar indi. Kurdaki düşüşün etkisiyle faiz de yüzde 9’un altına inerken, borsada da çıkış yaşandı.

Merkez Bankası doların ateşini düşürmek için önceki gün döviz tevdiat hesaplarındaki zorunlu karşılıkların düşürüldüğünü açıklamış ancak istenen etki gerçekleşmemişti. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli DTH’larda karşılık oranı yüzde 11′den 10′a, 3 yıla kadar vadelilerde yüzde 11.5′ten 10′a, 3 yıldan uzun vadede ise yüzde 11′den 9′a düşürülmüştü.
 

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ