22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDDKdan beklenen önlemler geldi
18 Haziran 2011 Cumartesi 18:39

BDDK'dan beklenen önlemler geldi

BDDK, piyasanın merakla beklediği önlemleri açıkladı. Bankaların krediler için ayırdığı karşılıklar yükseltilirken, sermaye yeterlilik rasyolarının hesaplamasında da değişikliğe gidildi.

GAZETEPORT/ÖZEL- Cari açıkla mücadele konusunda piyasaların merakla beklediği BDDK önlemleri, bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak açıklandı.

Açıklanan önlemlere göre, BDDK, iki temel noktada düzenlemeye gidiyor. Öncelikle kredi hacminin daraltılması konusunda uygulanan karşılıklara yönelik düzenleme getirilirken, diğer taraftan bankaların sermaye yeterliliği konusunda "kredi riskine esas tutarın" hesaplanmasında da değişik yapıldı.

Yapılan düzenlemeye göre, konsolide olmayan finansal verilerine göre tüketici kredilerinin toplam kredilerine oranı yüzde 20'nin üzerinde olan bankalar ile taşıt ve konut kredileri dışındaki tüketici kredilerinden donuk alacak olarak sınıflandırılanların taşıt ve konut kredileri dışındaki tüketici kredilerine oranı yüzde 8'in üzerinde bulunanlar için uygulanacak karşılık oranları artırıldı. Buna göre, ilk gruptaki (yani standart nitelikli krediler için) bankalar taşıt ve konut kredisi dışındaki tüketici kredileri için kredilerin vadeleri boyunca yüzde 4 olarak karşılık ayıracak. İkinci gruptaki (yani yakın izlemedeki kredi ve alacaklar) alacaklar için ise taşıt ve konut kredisi dışındaki tüketici kredileri için kredi vadesi boyunca yüzde 8 karşılık uygulamak zorunda kalacak.

ORANI GEÇMEYEN BANKALAR İÇİN

Bu oranı geçmeyen bankalar için de düzenleme getiren BDDK, yüzde 1 olarak ayırdığı nakdi kredi karşılığının taşıt ve konut dışı kredileri dışındaki krediler için 2.5 katına çıkarılacağını duyurdu. Gayrınakdi krediler için binde 2 olarak uygulanan genel karşılık oranı ise bundan böyle bu oranın 1.25 katı olarak uygulanacak.

DÜZENLEME TEBLİĞİ METNİ İÇİN TIKLAYIN

İkinci önemli düzenleme ise bankaların sermaye yeterliliklerinin hesaplanmasında söz konusu oldu. Yeni düzenleme ile banka bilançolarında kredi riskine esas tutarın hesaplanmasında risk ağırlıklı bölümlere göre "kalan vadesi iki yılı aşan alacaklar" ve "kalan vadesi bir yıldan iki yıla kadar olan alacaklar" için karşılık ayrılması karara bağlanıyor.


Bu şekilde bankaların bilançolarındaki sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamalarında risk oranı yükseltilmiş oluyor.

Bu haber toplam 1898 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ