18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediye başkanlarına duyurulur…
21 Haziran 2011 Salı 13:42

Belediye başkanlarına duyurulur…

Bir şehrin belediye başkanı olsam ilk yapacağım iş Türk Telekom ya da Superonline ile masaya oturmak olurdu. Onlara derdim ki;

“Gel arkadaş, tüm konut ve işyerlerine fiber hat bağla. Senden işin başında tek kuruş para istemiyorum. Sabit yatırımını tamamladıktan sonra abone başına bir bedel (yüzde) ödersin…”

Pek çoğumuz acısından böyle bir teklif anlaşılmaz sayılabilir.
Birkaç cümle ile konuyu açmalıyım.
Milyonlarca ev (yaklaşık 7 milyon) geniş bant (ADSL) internet hizmeti alıyor. Ve bu hizmet (yüzde 90 oranda) evlerimize bağlanan bakır kablo üzerinden gerçekleşiyor. Bakır kablonun internet çıkışı en fazla 16 megabit kapasite ile sınırlı. İnternet için bu miktar yeterli denebilir. Ancak anlıyoruz ki (Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt’un verdiği bilgi) internet kullanımı ve veri paylaşımı birkaç yıl öncesine göre 4-5 kat arttı. Yani hızlar yetersiz kalacak… Başka bir deyişle bu kablolar fiber hatla değiştirildiğinde ne oluyor? Hızınız 100 megabite kadar çıkabiliyor. Ayrıca aynı hat üzerinden daha kaliteli televizyon yayını izliyorsunuz. Bir filmi saniyeler içinde bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Bu hatta sadece internet ve televizyon yayınlarının dışında yüzlerce farklı hizmet için de kolaylık sağlıyor. Alarm sistemlerinden evdeki akıllı ev aletlerinin uzaktan kullanımına kadar pek çok hizmet hayatımıza girebiliyor.


Belediye başkanlarına dönersek… Onların bazıları bu durumun farkında. Farkında olanların pek çoğu ise konuya fırsat boyutundan yaklaşıyor ve alt yapı için firmalardan para talep ediyor. Firma alt yapı için para harcamaya hazır. Ama öyle uçuk rakamlar isteniyor ki… Bazı belediye yönetimleri ise (bu gün için son derece kolay ve hızlı alt yapı çalışmalarına) bölgesindeki insanlara sağlanacak bu hizmetin ne anlama geleceğinin farkında bile değil.
Kısa bir süre önce de Superonline Genel Müdürü Murat Erkan anlatmıştı. Erkan, “Şu anda 650 bin noktaya fiber hat bağladık. Bunlar genelde yeni yerleşim bölgeleri, yeni konut projeleri. Ancak şehir içlerine girmemiz gerekiyor. Fakat belediyeler bu faaliyetlere izin vermiyor…”
Hiç şüphesiz Türk Telekom imkan ve mevcut fiber hatlar acısından bakılınca Süperonline’nin onlarca kat büyüklüğünde bir işletici. Süperonline’nın şu anda yaklaşık 20 bin kilometrelik fiber hattı var. Türk Telekom ise 130 bin kilometrelik fiber hatta sahip. (Fiber hatları genelde ses ve veri trafiğini aktarmak için kullanıyor.) Ayrıca yine aynı şirketin tek kablo içinden geçen ve toplam uzunluğu 33 milyon kilometrelik bakır hattı var. Türk Telekom sektörde hakim konumundan dolayı evlere fiber hat bağlamak için BTK’dan yani düzenleyici kuruldan izin bekliyor. Sanırım yakında bu sorun aşılacak. Süperonline ise izin almasına gerek olmadığından abonelere fiber döşemeye başlamış. Ancak her iki şirket (ve bu hizmetlere talip diğer firmalar) için de en büyük engel belediye başkanlarının vizyonsuzluğu… .
 

Geçen gün Budapeşte’deydim. Türk Telekom, Pantel adında 37 bin kilometrelik fiber hatta sahip bir şirketi satın aldı. Bu şirketin alımıyla Türkiye’nin yurtdışına internet çıkış hızı 4 kat arttı. Tören sırasında Türk Telekom Uluslararası ve Toptan Satış Başkanı Mehmet Toros ile uzun bir sohbetimiz oldu. Toros, tüketicilerin internet çıkış hızlarını konuşurken verdiği şu örneği özellikle belediye başkanlarına iletmek isterim:“Google çok kısa bir süre önce Amerika’nın bir şehrinde tüm evlere 1000 megabit hızında (yanlış değil bin) fiber hat döşeyeceğini açıkladı. Onlarca şehir ‘gelin bizim şehrimizde yatırım yapın’ diye teklif hazırladı. Kimi şehir yönetimi şehrin adının başına google ismini bile koyacaklarını ilan etti...”Sanırım belediye başkanları için konu yeteri kadar anlaşılır hale gelmiştir…

Karamaninternet.com

 

Bu haber toplam 1121 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ