20 Nisan 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Uğur BOSTAN / Uğur BOSTAN/ YAZAR

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİŞNEV.

03 Ekim 2014 Cuma 13:19

Kalbimize aşkını koyarak bizleri yaratılmışların en şereflisi olarak yaratan Rabbül Alemine hamd-u selam olsun. Ve onun sevgilisi, Sevgililer sevgilisine binlerce kez salât ve selam olsun.
Nedendir bilinmez ama çaresizce seni arıyordum. Ne yapacağımı bilmiyordum. Deliler gibi seni düşünüyordum. Tam seni bulduğum sırada bir telefon sesiyle uyandım. Ama senin yüzünü göremedim.

Telefonda arayan çok samimi bir arkadaşımdı. Kardeşinin bileklerini keserek intihara teşebbüs ettiğini ağlayarak bildiriyordu. Hemen kardeşinin kaldırıldığı Yıldırım Beyazıt Hastanesine gittim. Gördüğüm manzara karşısında çok etkilenmiştim. Bileklerini kesen kardeşi kan kaybından ölmek üzereydi. Gerekli tıbbi müdahaleler yapılmış, uygun kan grubu bulunarak kaybolan kan telafi edilmişti.

Bir hafta hastanede yatmasından sonra evine çıkan Faruk’u hasta ziyaretinin sünnet olması hasebiyle ziyaret ettik. Faruk çaresizce etrafına bakıyordu. Beni gören Faruk ağlamaya başladı. “Abi ben ne yaptım? Neden Rabbimin bana verdiği cana beşer için kıymaya kalktım? En son hatırladığım bileklerime zarar verdiğim o jiletin ellerimden düşmesiydi.

Sonrasını hatırlamıyorum. Ama bir ara rüyamda beyaz sakallı birisi yanıma geldi. “Evladım değer miydi? Biz sana emanet verdik ama sen onu beşer için heder ettin. Şimdi artık değişim zamanı” diyerek ellerini yaramın üzerine koydu ve bileklerimden akan kan bir anda durdu. Ve doktorun sesiyle uyandım.” Çok şükür Faruk gözlerini açtı.”

Kendisini toparlayan Faruk bir gün kitaplardan okuduğu ama tanımadığı, ama genel bir kavram olarak Beyaz kıyafetler giyen bir dansçı olarak bilen Mevlana Hazretleri’nin Mesnevi’si kendisine hediye ettim. Kitabın ilk satırında BİŞNEV yazıyordu. Nedir bu BİŞNEV? diye sordu bana.

Bizlerde gönlümüze nakşedilen, hocalarımızın bizlere öğrettiği birkaç kelam anlatmaya başladık. “Bişnev” kelime manası ile “Dinle” demektir. Büyüklerin sana söylediği, nasihat ettiği sözleri kulak ardı etme. Onlardan ders almayı bil. Sen 40- 50 li yaşları bilmiyorsun ama onlar 15-16 yaşlarını çok iyi biliyorlar. O yaşların neler yaşayabileceğini onlar çok iyi biliyorlar.

Aşk eğer beşer aşkından ilahi aşka dönüyorsa işte o zaman Aşk’tır. Mevlana ne güzel söylemiş “Yaratılanı severiz yaratandan ötürü.” Biz günümüzde aşkın adıyla oynar hale geldik. Büyük bir zatın dediği gibi biz aşkı eşşek aşkıyla karıştırıyoruz. Aşk Hallacı Mansur ile “Enel Hak” demekti. Aşk Beyazıt-ı Bestami gibi “Şanım Ne Yüce” demekti.

Beşer aşkından ilahi aşka giden en güzel örneği Hz. Züleyha’nın Hz. Yusuf’a duyduğu aşkta görüyoruz. Hazreti Yusuf zamanla Züleyha’nın aşkının farkına varıyor ve kapısını giderek “Ya Züleyha ben senin aşkını anladım, sen beni seviyorsun. Senin yanına geldim kapıyı açta yanına geleyim” dediğinde Hazreti Züleyha “Ya Yusuf ben senin aşkınla “Hak” aşkını buldum. Artık bana senin aşkın gerek değil.” diyerek beşer aşkını ilahi aşka çevirmiştir.

Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’in şehit edilmesinin arkasında görülmeyen en büyük sebep beşer aşkıdır. Günde yirmi dört saat rabbimizi zikreden Peygamber Efendimiz’in(s.a.v.) kalbi bir saniyelik bir zamanda torunların sevgisi ile dolmuştur. Ve o esnada Cebrail (a.s.) gelerek “Ya Muhammed (s.a.v.) sen ne yaptın? Torunlarından biri ağzından zehirlenerek, diğer ise boynundan vurularak şehit olacaktır. İşte o aşk ile yıllar sonrasında Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin şehit edilecektir.

Uzun bir konuşmadan sonra yaptığından pişman olan Faruk Mevlana Hazretleri’ni ziyaret etmiştir. Hayatından beşer aşkını çıkaran Faruk Hak aşkıyla yanar hale gelmiştir.

Kısa bir süre önce bizlere emanet olarak gönderilen Emine Hace Sultan için Rabbül âlemine hamdü senalar olsun. Bizleri emanete layık görmüş ki bizlere emanet verdi. Rabbimin bizlerden istediği kul olarak onu yetiştirebilmek temennisiyle.

Ne diyelim Gayret bizden Tevfik Yüceler Yücesinden (c.c.)

Bu yazı toplam 6434 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ