21 Nisan 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük Anadolu Yürüyüşü Karamanda
30 Nisan 2011 Cumartesi 04:47

Büyük Anadolu Yürüyüşü Karaman'da

''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla yola çıkan ve kendilerine ''Doğu Akdeniz Kervanı'' adını veren çevreci grup Karaman'a ulaştı.

Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla düzenlenen ''Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne, Doğu Akdeniz Kervanı 10 kişilik grupla geldiği Karaman'da, Vali Süleyman Kahraman'ı makamında ziyaret etti.

Kervan mensupları yürüyüş hakkında Vali Kahraman'a bilgi verdi.

Ziyaret sonrası Kervan sorumlusu Pervin Çoban Savran, yaptığı açıklamada, 16 Nisan tarihinde Antakya'dan yola çıktıklarını ve Sarıkeçili göçerlerinin izledikleri yolu takip ederek Ankara'ya kadar yürüyeceklerini söyledi.

Son 10 yıl içinde tüm akarsuların enerji şirketlerinin eline geçtiğini ve üzerlerine binlerce HES ve baraj kurulduğunu iddia eden Savran, şunları kaydetti:

''Dağlarımız maden şirketleri tarafından parsellendi, delik deşik ediliyor. Yaşamımız, nükleer ve termik santrallerle tehlike altında. Feryadımızı duyan yok. Binlerce yıldır ekip biçtiğimiz tohumlar, yok olmaya başladı. Ormanlarımız, parça parça kesiliyor. Biz Anadolu insanları sesimizi duyurmak için yola çıktık. İki devemizle günlerdir yollardayız. Artık yörüklerin göç yollarında barajlar var. Meralar parsellenmiş vaziyette. Bir çok değerimizle birlikte kültürümüzde yok oluyor. Anadolu bizim. Toroslar bizim. Dereköy bizim. Kimseye vermeyeceğiz.''

Daha sonra kervan Atatürk parkında bir basın açıklaması yaptı.

Kervan bugün Karaman'da Valiliğin kendilerine gösterdiği bir alanda konaklayacak ve yarın Kılbasan beldesi üzerinden Konya'nın Çumra ilçesine hareket edecek.

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ