24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çubukçu, Nazım Hikmetten okudu
13 Mayıs 2011 Cuma 23:00

Çubukçu, Nazım Hikmet'ten okudu

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, ilköğretim ve lise öğrencilerini doğal varlıkların korunması konusunda bilinçlendirmek amacıyla başlatılan "Sınırsız Mavi" adlı projenin web sitesinin açılışını yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, DenizTemiz Derneği/TURMEPA, Yapı ve Kredi Bankası ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ilköğretim ve lise öğrencilerini doğal varlıkları koruma konusunda bilinçlendirmek amacıyla 5 yıl önce başlatılan "Sınırsız Mavi" adlı projesinin ikinci etabı, bugün başladı.

Projenin ikinci etabının başlama törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, burada yaptığı konuşmada, "Sınırsız Mavi" adlı projeyle 5 yılda 5 milyon çevre elçisi oluşturarak, denizlerin geleceği adına çok önemli bir
adım attıklarını kaydetti.

DENİZLERİMİZİ KORUMAKTA ÇOK BAŞARILI OLDUĞUMUZ SÖYLENEMEZ

Bugüne kadar 10 bin 352 okuldaki 5 milyon öğrenciye ulaşan "Sınırsız Mavi" eğitimlerinde, denizlerin özellikleri, denizde yaşayan canlılar, Karalar ve denizler arasında etkileşim, deniz kirliliğine karşı alınacak önlemlerle bu konuda bireylerin üzerine düşen görevlerin anlatıldığını aktaran Çubukçu, bu proje çerçevesinde 2011 yılının sonuna kadar 6. 6 milyon öğrenciye ulaşmanın hedeflendiğini belirtti.

Çubukçu, "Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizlerimizi korumakta, kıyılarımızı temiz tutmakta çok başarılı olduğumuz da söylenemez. Toprak gibi hava gibi su gibi denizlerimiz de kirleniyor. Kıyılar her zaman canlı ve hareketli olmaları nedeniyle, insanlar tarafından bozulmaya en açık ortamları oluşturuyor.

Denizlerdeki kirlenmenin yoğun olarak deniz yüzeyinde olduğu düşünülecek olursa, aşırı kirlenmenin denizlerin soğuma kapasitesini zayıflattığını, hava ve güneşle temas etmeyen denizlerde eko-dengenin bozulduğunu söyleyebiliriz. Denizlerdeki kirlenmenin tek nedeni ise ne yazık ki insan ve onun etkinlikleri" diye konuştu.

HOŞÇAKAL KARDEŞİM DENİZ

Çubukçu, topraktan, denizden, tabiattan mahrum kalan çocukların onu sevmeyi de öğrenemediklerini ifade ederek, son 3 yılda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Şehir Hatları ve TURMEPA işbirliğiyle İstanbul'un dezavantajlı bölgelerinde yaşayan binlerce çocuğun Boğaz turuna çıkarıldığını anlattı.

Her sınıfa uygun öğrenci ve eğitmen kitapçığının da yer aldığı eğitim programının, sanal ortama taşındığını bilderen Çubukçu, "TURMEPA, Yapı Kredi ve akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanan eğitim içerikleri artık hepimize bir tık mesafesinde. 'Sinirsizmavi. com' adlı web sitesi, öncelikle ilköğretim ve lise çağındaki öğrenci ve öğretmenlere, bunun yanında ülkemizin her vatandaşına hizmet verecek.

Çevreye ilişkin duyarlılığı ve farkındalığı geliştirmek çevre sevgisiyle mümkün. Ülkemiz ve bütün yeryüzünün toprağına, havasına, suyuna, ormanına, denizine karşı Nazım Hikmet'in dizeleriyle söyleyecek olursak, 'İşte geldik gidiyoruz, hoşçakal kardeşim deniz' diye seslenecek bir duyarlılığı geliştirmek için öncelikle sevmeyi ve doğaya saygılı davranmayı öğrenmeliyiz" diye konuştu.

Çubukçu, konuşmasının ardından "www. sinirsizmavi. com" adlı web sitesinin açılışını yaptı. Ayrıca Mecidiye İlköğretim Okulu öğrencileri arasında temiz deniz mücadelesini anlatan şiir, kompozisyon ve resim dallarında düzenlenen yarışmada derece alan öğrencilere ödülleri verildi

Bu haber toplam 1091 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ