18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan hızlı tren açıklaması
31 Temmuz 2011 Pazar 18:44

Davutoğlu'ndan 'hızlı tren' açıklaması

Davutoğlu, Ankara-Konya arası hızlı tren seferlerinin henüz başlamamasının Konya kamuoyunda konuşulduğunu bildiğini anımsatarak, önümüzdeki günlerde seferlerin başlayacağını kaydetti.
Dışişleri Bakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Dedeman Otel'de Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada şehrin projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Konya'nın 12 Haziran seçimlerinde Ak Parti'ye en yüksek oy oranıyla destek verdiğini hatırlatan Davutoğlu "Mademki, hemşehrilerimiz bize güvenmiştir, biz de onlara taahhüt ediyoruz; gecemizi gündüzümüze katarak ülkemizin bütünü için olduğu gibi Konyamız içinde çalışmaya devam edeceğiz. Hep birlikte Türkiye'nin yanı sıra Konya'nın da 2023 Vizyonu'na ulaşması için büyük çaba göstereceğiz. Konya'ya gelerek aylık koordinasyon toplantıları yapacağız. İlgili bütün arkadaşlarla bu toplantılarla yürütülen projeler ne aşamada olduğunu gözden geçireceğiz. Makro ve mikro projelerin bütününün takibini yapacağız" diye konuştu. 

Hz. Mevlana'nın yaşadığı dönemde Konya'yı nasıl bir çekim merkezine haline getirdiyse şimdi de aynı şekilde kültürel ve ekonomik alanda bunu tekrarlamak gerektiğini dile getiren Bakan Davutoğlu, "Hz. Mevlana'yı belli günlerde makamında ziyaret etmekle o mirasa sahip çıkmış olmayız.
 
Nasıl Hz. Mevlana asrında Konya'yı bir irfanın, tasavvufun çekim alanı haline getirmişse ilim ve kültür adamlarımızın da Konya'yı bu dönemin önemli küresel kültürel çekim alanlarından biri haline getirmesi kararlılığında olması lazım. Konya'yı sadece Türkiye ekonomisinin değil dünya ekonomisinin önemli atardamarlarından birisi haline getirmemiz lazım. Nasıl geçmişte İpek Yolu'nun önemli noktalarından biri Konya idi, yine öyle olacak. Konya'yı dünyanın önemli tarım merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Bütün projelerin gün ve gün nasıl yürüdüğünü takip altında tutacağız" şeklinde konuştu. 

"HIZLI TREN SEFERLERİ BAŞLAYACAK"

Bakan Davutoğlu, Ankara-Konya arası karşılıklı hızlı tren seferlerinin henüz başlamamasının Konya kamuoyunda konuşulduğunu bildiğini anımsatarak, önümüzdeki günlerde seferlerin başlayacağını kaydetti. Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bugünlerde Konya'da hızlı trenin konuşulmakta olduğunu biliyorum. Hızlı tren gerçekleştirilmiş ve bitmiş bir projedir. Hızlı trenin Konya'ya geleceği konusunda her halde hiç kimsenin bir şüphesi yok. Deneme seferlerini de yaptı zaten. Ulaştırma Bakanımız ile tekrar görüştük. Şu an seyir güvenliğini temin etmede sinyalizasyonun son yazılım çalışması yapılıyor. İnşallah en kısa zamanda bu tamamlanacak, önümüzdeki aylar demiyorum,  günler ya da haftalar içinde hızlı tren çalışmaya başlayacak.
 
Konya'yı büyük bir sulama ve tarım havzası haline getirecek Mavi Tünel önemli bir projedir ve inşallah vaktinde tamamlanacaktır. KOP İdaresi Başkanlığı da en kısa zamanda Konya'da devreye girecek. KOP İdaresi Başkanlığı sadece Mavi Tünel ile ilgili değil başka havzalarla ilgili de birçok çalışma yürütecek.
 
KOP İdaresi Başkanlığı sadece Konya'yı değil Karaman'ı, Aksaray'ı, Niğde'yi de kapsayan bir projedir. Konya'da organize hayvancılık bölgesi ile ilgili bütün prosedürler tamamlanmıştı, Sayın Valimiz başkanlığında çalışmalarda yürütülüyor, şirketlerimizle birlikte çalışmalar tamamlanacak." 

"BÜTÜN PROJELERİ TAKİP EDİYORUZ" 
 
Konya merkezin yanı sıra taşra ilçelere yönelik projeleri de yakından takip ettiklerini ve seçim öncesinde verilen sözlerin yerine getirilmeye başlandığını vurgulayan Bakan Davutoğlu, Ereğli'de organize sanayi bölgesine ilave alan tahsis edilmesi noktasında bütün engellerin kalktığını ve bu projenin de hayata geçirileceğini belirtti.
 
Bakan Davutoğlu, "Diğer ilçelerimizle ilgili de yürütülen projeler var. Ereğli, Konya, Karapınar ve Çumra Devlet Hastaneleri ile ilgili çalışmalar sürüyor. Seydişehir ve Beyşehir Fen Liseleri bu dönem eğitime başlıyor, bu üzerinde durduğumuz ve seçim döneminde verdiğimiz taahhütlerden biriydi. Ereğli Fen Lisesi'nin de ödeneği hazırlandı, inşallah önümüzdeki dönemde tamamlanacak" dedi. 

Türk siyasetinde seçim dönemlerinde verilen sözlerin bir dahaki seçime kadar ertelenir mantığının 9 yıldır süren AK Parti iktidarlarının hizmet anlayışıyla bağdaşmadığını söyleyen Bakan Davutoğlu, "Biz önümüzdeki dönemde gerek Konya Vizyonu'nun hayata geçirilmesi için gerekse bu vizyonun hayata geçirilmesi aşamasında gerçekleştirilecek olan bütün makro ve mikro projeleri tek tek takip etmeye devam edeceğiz.
 
Bu vizyon ancak ve ancak herkesin elini taşın altına koymasıyla gerçekleşebilir. Yoksa bir bakanımız var, milletvekillerimiz var onlar bu vizyonu hayata geçirsin demek, Konya kültürüne de pek uymaz. Hep beraber bu vizyonu hayata geçireceğiz. Biz size güveniyoruz, siz bize güveninizi gösterdiniz. Bu zayıf omuzlara büyük bir sorumluluk yüklediniz, biz bunun gereğini yapacağız" şeklinde konuştu.  
Bu haber toplam 1481 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ