26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dereköy Ayaklanıyor
28 Nisan 2011 Perşembe 09:16

Dereköy Ayaklanıyor

İlimize bağlı eski adıyla Fisandun olarak bilinen Dereköy halkı, Belediye tarafından verilen ruhsat ile Dereköy-Karaman yolu üzerinde taş ocağı açılmasına karşı olduklarını açıkladı.

Dereköy Muhtarı Şaban Cingil, “Güzel şehrimiz bu aralar tarihinde hiç olmadık şekilde mevcut ve yeni açılmak istenen Taş Ocakları sebebi ile çevresel anlamda tehdit altındadır. Geçmiş yıllarda da benzer durumlarla karşılaşılmış ve yapılan yanlış uygulamalar sebebi ile tahrip edilen alanlar rehabilite edilebilir durumda değildir” dedi.
Cingil, Karaman’da faaliyetlerini sürdüren taş ve mucur ocağı işletmelerinin Karaman’ın ihtiyacını karşılamak amacıyla şehrin gelişim alanını dikkate almadan kendileri açısından en çok para kazandıracak şekilde en yakın mesafeden temin yoluna gittiklerini belirterek, “Bu güne kadar maalesef Devlet yetkililerini de uyardığımız halde bir sonuç elde edemedik. Artık bıçak kemiğe dayandı ve Karamanımızın geleceğine sahip çıkma adına ne yapılması lazım geliyorsa, taşın altına elimizi koyarak biz sahip çıkacağız. Şimdi soruyorum Naldöken’de hemen villa arsalarının altında taş ocağı olarak kullanılan ve şimdi şehrin içinde kalması sebebi ile devasa çukurlar halinde terk edilen alanların rehabilite edilme imkanı maalesef yoktur. Bunun günahı kime aittir, elbette dönemin yetkilisi olan siyasi ve bürokrasi de görev almış şahıslara. Benzer şekilde Urgan boğazında açılan ve şimdilerde terk edilen taş ocaklarının da rehabilite edilme imkanı da yoktur. Dereköy 1 ve 2 nolu Toki hudutlarında Yunus mahallesi olarak isimlendirilen yerleşim yeri ile içerisine Gödet Barajını da alarak Gökçe köyüne kadar uzanan, Karaman’ın imar planı gelişim alanı içerisinde bulunan en önemli köydür. Aynı zamanda baraj bölgesi ve yeşil alanları ile Karaman’ımızın en yakın ve önemli piknik alanlarına sahiptir. Bu sebeple hafta içi ve hafta sonu muhtarlık olarak yaptırmış olduğum sayım neticesinde köyümüzü minimum 3 bin araç ziyaret ediyor. Köyü, Karaman’a bağlayan yol hafta sonları en yoğun trafik hacmine sahiptir. Bu nedenle şuanda bile mevcut yol yetersiz kalmaktadır” dedi.
Devletten her ihale alan müheahhit firmanın Karaman’a yakınlığı nedeniyle gözünü Dereköy hudutlarına diktiğini söyleyen köy muhtarı Cingil, “Hal böyle olunca Karaman’ın 10-20 yıl sonra gelişeceği alanlar maalesef tahrip edilmektedir. Yeni açılan 4 taş ocaklarının açılmaması için köy halkı ve muhtarlık olarak mücadele ettik. Konuyu dönemin Valisine izah ettik. Dedik ki Konya ili bu türden işletmelere gelişim alanları içerisinde izin vermiyor. İki ayrı yerde ocak işletmeleri var ikisi de dağ. Biri Karaman-Konya yolu üzerinde Konya’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan Timraş Dağı, diğeri de Konya’ya 30 kilometre mesafede Ankara yolu üzerindeki bir dağ. Bizde dönemin Valisi Fatih Şahin beye dedik bu iş için en uygun dağ yaklaşık Karaman’a 15 kilometre mesafede bulunan Boz dağdır. Yüzyıllarca asfalt malzemesi üretseniz bitmeyecek rezervlere sahip. Ayrıca dağ olması nedeniyle de hiç bir zaman imara açılacak konumda da değil dedik ama dinletemedik. Şimdi Karaman içerisinde Belediye tarafından yapılan asfalt ihalesini alan müteahhit firma Dereköy – Karaman yolu üzerinde bir ocak ruhsatı almış bulunmakta. Geçmişte buralar için bazı girişimler yapılmış bizler buna engel olmuştuk” dedi.
Cingil, bu ocakların işletmeye açılması halinde Dereköy ve Karaman’ı bekleyen tehlikeleri şöyle sıraladı.
1-Köy Mezarlığı civarında bulunan bu alanda taşocağı işletmesi yapılması halinde köyün birinci sınıf sulu tarım yapılan arazileri olumsuz yönde etkilenecek ve köy halkı bundan dolayı büyük zararlara uğrayacaktır. Zaten tarım alanlarının yetersizliği nedeni ile ekonomik sıkıntı içerisinde olan bir beldedir Dereköy.
2-Köye çok yakın mesafede olması sebebi ile önceleri daha uzak mesafede işletme yapıldığı halde buralarda kullanılan patlayıcılar, köydeki binaların çatlamalarına sebebiyet vermiştir. Şimdi daha yoğun yaşanacaktır bu sıkıntı.
3-Bu alanlar Köye en yakın otlakıye konumunda meralardır. Buralarda işletme yaptığınız vakit köyde yapılan küçükbaş hayvancılıkta olumsuz yönde etkilenecek ve köy halkı ekonomik anlamda daha çok sıkıntıya girecektir.
4- Dereköy –Karaman halkının sosyal anlamda gazını alan en önemli beldedir. Karamanlı hemşerilerimiz bir hava alayım dediği vakit aklına en yakın noktada olması sebebi ile baraj gelmekte ve bu alanları gezmekte ya da piknik yapmaktadır. Mevcut köy yolu bu hali ile bile yeterli trafik hacmine sahip değildir.
Bu işletmeler devreye girerse bu yol üzerinde büyük kamyonlar taşımacılık yapacak. Hem yolun dar olması sebebi ile çok kısa sürede asfalt yol bozulacak toprak yola dönüşecek. Hemde üzerinde tehlike yaratacak trafik hacmi oluşacağından Karamanlı hemşerilerimiz bu güzergâhı kullanamayacak ve daha uzak yerlere gitmek zorunda kalacaklardır.
5- Karaman’ın gelişim alanı içerisinde bulunması sebebi ile ileride imara açılması durumunda akıbeti Naldöken taş ocakları yada Urgan taş ocakları ne ise aynısı olacak. Hatta bu konuda Karaman Belediyemizin Dereköy’ü mücavir alan içerisine alarak imar çalışmaları yapacağı tüm Karaman kamuoyu tarafından bilinmektedir.
Sevgili hemşerilerim Şimdi soruyorum; Bir ya da iki müteahhit firma en yakın mesafeden taşımacılık yaparak en yüksek miktarda para kazanacak. Bunun faturasını kim ödeyecek. Söyleyeyim Dereköy ve Karaman halkı. Doğacak çocuklarımızın yerleşeceği alanlar, çevre felaketi olan devasa çukurlar haline dönüşecek. Sonuçta iki ya da daha fazla firma çok para kazansın köylü ve Karaman halkı cezalandırılsın diyorsanız bizimde bu görüşe boynumuz kıldan ince olur. Zira toplumun genelinin istek ve arzusu bizim için önemlidir. Yok değil de Karaman’ın ve Dereköy’ün geleceğine sahip çıkılması daha doğru ise başta Karaman Valimizi, Siyasetçilerimizi ve Karaman halkını daha çok duyarlı olmaya ve Karaman’ın geleceğine sahip çıkmaya davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ