21 Nisan 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Develeriyle Karamandan Geçip Konyaya Ulaştılar
04 Mayıs 2011 Çarşamba 01:48

Develeriyle Karaman'dan Geçip Konya'ya Ulaştılar

Önceki gün Karaman Valisi kahraman'ı da ziyaret eden “Anadolu'yu vermeyeceğiz” sloganıyla yola çıkan “Doğu Akdeniz Kervanı” adlı çevreci grup develerle Konya'ya ulaştı

Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için “Anadolu'yu vermeyeceğiz” sloganıyla düzenlenen “Büyük Anadolu Yürüyüşü”ne katılan “Doğu Akdeniz Kervanı”ndaki çevreci grup develerle birlikte Konya'ya geldi.

Önceki gün Karaman Valisi Kahraman'ı da makamında ziyaret eden Kervan sorumlusu Pervin Çoban Savran, 16 Nisan'da Antakya'dan yola çıkan kervana 19 Nisan'da Sarıkeçililer olarak 2 deveyle destek verdiklerini ve kervanın Karaman'ı geçerek Konya sınırına ulaştığını söyledi.

Doğu Akdeniz Kervanı olarak 30 günde Ankara'ya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Savran, “Anadolu'nun değişik yörelerindeki vadilerden, köylerden, kasabalardan, şehirlerden yola çıkan kervanlar gibi bizde geçtiğimiz bölgelerdeki halkla görüşerek Anadolu'nun doğa ve yaşamının karşı karşıya olduğu tehlikeyi anlatıyoruz” dedi. Kervanın yürüyüşüne yağmur altında devam ettiğini ifade eden Savran, şunları kaydetti:

“Anadolu bu yıl bereketli bir yılını yaşıyor. Kervanımız Toros Dağları'nı aşarak Anadolu'nun bozkır coğrafyasına girdi ve yaklaşık 10 gündür aralıklarla devam eden yağmurun altında yürüyüşümüze devam ediyoruz. Sarıkeçili kültüründe develer bereket demektir.

Develer gittiği yöreye bereket götürür ve bizim kervanımızda develerle birlikte yağmuru taşıyor. Yeni açan bahar çiçekleri papatya, gelincik ve gökbaş gibi çiçekler arasında ilerliyoruz. Yağmurdan korunmak için kervandakiler yağmurluk giyerken, develerimizi de yağmurdan korumaya çalışıyoruz.” Her geçen gün Ankara'ya bir adım daha yaklaştıklarını belirten Savran,

“Bugün Konya sınırına ulaştık. Perşembe günü Çatalhöyük'e ulaşacağız ve cuma günü bir basın açıklaması yapacağız. Çatalhöyük'te Hıdırellezi İstanbul ve Ankara'dan gelen çevreci arkadaşlarla birlikte kutladıktan sonra yürüyüşümüze devam edeceğiz” diye konuştu. Savran, kervanlarının Konya'da Mevlana'yı ziyaret edeceğini ve ardından yoluna devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ