19 Nisan 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devletten bedava doğalgaz.
16 Eylül 2013 Pazartesi 14:48

Devletten bedava doğalgaz.

Enerji Bakanlığı, dar gelirliye bedava doğalgaz verilmesini sağlayan yasa taslağı hazırladı. Bu fırsattan sadece dar gelirliler faydalanabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 'nın Başbakanlığa gönderdiği 'Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı', dar gelirlilere doğalgaz desteğinin de önünü açtı.

Taslağa göre Enerji Bakanlığı'nın önerisiyle Bakanlar Kurulu, belli bölgelerde ve belirli amaçlarla doğalgaz tüketicilerini sübvanse edebilecek. Destek verilecek bölge ve desteğin biçimini Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Habertürk'te yer alan habere göre, Enerji Bakanlığı, aylardır süren Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı'yla ilgili çalışmaları tamamladı. Doğalgaz piyasasının yeni oluşan koşullara göre yapılandırılmasını öngören taslakta, dar gelirlilere doğalgaz damali destek konusunda önemli bir hüküm yer aldı. Buna göre, doğalgaza bölgesel destek verilecek. Taslakta yer alan madde şöyle: "Belirli bölgelere veya amaçlara yönelik olarak tüketicilerin desteklenmesi amacıyla sübvansiyon yapılması gerektiğinde, bu sübvansiyon fiyatlara müdahale edilmeksizin yapılır. Sübvansiyonun tutarı ile usul ve esasları ilgili bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir ve ilgili kurumun bütçesinden ödenir."

TASLAĞIN HEMEN YASALAŞMASI BEKLENİYOR

Enerji Bakanlığı kaynakları, Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı'nın uzun bir çalışmanın sonunda hazırlandığını belirterek "Geçen hafta Başbakanlığa gönderildi. Çalışmanın, kısa süre içinde TBMM'ye sevki bekleniyor" dedi. Kaynaklar, söz konusu tasarının, TBMM'nin yeni yasama yılı açılışını izleyen günlerde yasallaşmasının hedeflendiğini açıkladı.

BAKAN YILDIZ'DAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Doğalgazın yoksullara, fakir kardeşlerimize ve vatandaşlarımıza dağıttığımız yerli kömür gibi bir sübvansiyonu söz konusu değildir" dedi.

Bazı etkinliklere katılmak için Kayseri'ye gelen Yıldız, AK Parti Kayseri Gençlik Kollarınca hazırlanan "Yerel Seçimlerde Gençliğin Önemi" adlı program öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin dar gelirli vatandaşlara doğalgaz desteği yapılıp yapılmayacağıyla ilgili sorusu üzerine Yıldız, Doğalgaz Piyasası Kanunun taslak aşamasında olduğunu söyledi.

Doğalgazın büyük çoğunluğunun ithal edildiğini, bu yüzden dar gelirli ailelere doğalgaz desteği gibi bir çalışmaları olmadığını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz Elektrik Piyasası Kanunu çıkarmıştık. Şimdi de Doğalgaz Piyasası Kanununun taslağını hazırladık. Bu taslak içerisinde şartlarını yerine getirmek kaydıyla benzer özellikleri burada zikrettik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının doğalgazın yoksullara, fakir kardeşlerimize ve vatandaşlarımıza dağıttığımız yerli kömür gibi bir sübvansiyonu söz konusu değildir. Bakanlığımızın böyle bir tasarısı yoktur.

Ancak kanun taslağında ilgili bakanlık hangisiyse ilerde böyle bir şeyin istenilmesi halinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının tarifeleri arasında herhangi bir çapraz sübvansiyona yol açmaksızın ilgili bakanlığın teklifiyle bu tür şeyler değerlendirilebilecek. Ama bunu bir beklenti haline sokmak doğru değil. İthal bir doğalgaz kaynağıyla alakalı bir sübvansiyonu, bunun kömür gibi dağıtılması şu anda bizim programımızda yer almamaktadır. Böyle bir şey söz konusu değildir."

Bu haber toplam 4373 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ