25 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eczacılar, Bitkisel İlaçlar Konusunda Uyardı
19 Temmuz 2011 Salı 17:03

Eczacılar, Bitkisel İlaçlar Konusunda Uyardı

Türk Eczacılar Birliği(TEB), bitkisel içerikli ilaçlar konusunda halkı uyardı.

Türk Eczacılar Birliği(TEB), bitkisel içerikli ilaçlar konusunda halkı uyararak, "Gıda takviyesi ürün' olduğu iddiasıyla sadece internet üzerinden satışı gerçekleştirilen ve halk sağlığı için açık bir tehdit oluşturan, "Clavis Panax" adlı ürünün yasaklanmasını istedi.

TEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda bitkisel içerikli ürünlerin kullanımında yoğun bir talep yaşanmaya başlandığı belirtilerek, talebin artmasında, bu tür ürünlerin içeriğinin bitkisel olması nedeniyle sanki "hiçbir zararı yokmuş' gibi bir algı oluşmasının etkili olduğu ifade edildi.

İlaç gibi özellikler sergilediği ifade edilen bu ürünlerin, hiçbir sağlık profesyonelinin yönlendirmesi olmadan satıldığı kaydedilerek, "Bu nedenle, ortaya çıkması muhtemel çok ciddi sağlık sorunları ve hatta ölümle sonuçlanan vakaların olması, sürece bir an önce müdahale edilmesini gerekmektedir" denildi.

"Gıda takviyesi ürün' olduğu iddiasıyla sadece internet üzerinden satışı gerçekleştirilen ürünlerden birinin de "Clavis Panax" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Bu ürünün, "kalp ve damar rahatsızlığı ile buna bağlı hastalıkları bulunanların mutlaka kullanması gerektiği' ibaresiyle hem internet sitesinden hem de çeşitli televizyon kanallarından reklamının yapıldığı belirtildi.

TEB Eczacılık Akademisi Başkanı ve Farmakognozi Profesörü Kemal Hüsnü Can Başer'e göre, tamamen bitkisel olduğu iddia edilen bu ürünün içerisinde Tribulus terrestris (Demirdikeni), Avena sativa (Yulaf) ve Panax ginseng (Ginseng) bitkilerinin "hangi kısımlarının" ve "bunların ne miktarda" olduğunun belli olmadığı belirtilerek, internet dışından temini mümkün olmayan bu ve benzeri ürünlerin, Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat almaksızın, ister ilaç isterse gıda takviyesi adı altında pazarlanması halk sağlığı için açık bir tehdit olduğu ifade edildi.

Bu nedenle ürünün yasaklanması ve adli takibi gerektiği vurgulanan açıklamada, "Clavis Panax" isimli ürünü pazarlayan doktor olduğunu iddia eden kişinin de, yaptığı bu etik dışı davranış sebebiyle kendi meslek kuruluşu tarafından takibe alınması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, "Biz eczacılar ilkesel olarak tüm ilaç ve ilaç etkisi gösteren ürünlerin tamamının yalnızca Sağlık Bakanlığı onayı ile halka ulaştırılması gerektiğine inandığımızı tekrarlamak istiyoruz. Mevzuattaki boşluklardan faydalanarak, karlarına kar katmak amacıyla toplumun sağlığıyla oynamaktan çekinmeyen bahsi geçen ürünleri üreten ve pazarlayan kişileri vicdanlı davranmaya davet ediyor, bu ürünlerin satışı ve kullanımı konusunda tüm toplumu bir kere daha uyarıyoruz.

Bu vesile ile doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığı olmadan hiçbir ürünün kullanılmaması ve bu tür ürünlerin tanıtımını yapan kişilerin de bilimsellik kisvesini kullanmalarına itibar edilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz" denildi.

Bu haber toplam 1352 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ