23 Mart 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elma İçin Yeni Bir Tüketim Şekli Elma Cipsi
03 Ocak 2013 Perşembe 17:09

Elma İçin Yeni Bir Tüketim Şekli Elma Cipsi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet ÖZTİRYAKİ, Isparta ilinde üretimine başlanan “Cipslik Elmanın” Karaman'da da üretilebilmesi yatırımcılarla görüşmeler yapılmaktadır.

Karaman ekonomisi tarım ve tarıma dayalı sanayiye dayanmaktadır. Ülkemiz elma üretiminin önemli bir merkezi olan Karaman'ın tarımsal potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirmesi ve üreticilerimizin gelirlerinin yükseltilmesi için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Elma üretiminde ön sıralarda yer alan Isparta ilinde üretimine başlanan “Cipslik Elmanın” ilimizde de üretilebilmesi yatırımcılarla görüşmeler yapılmaktadır.

Konu hakkında bir açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet ÖZTİRYAKİ:” Karaman özellikle elma üretiminde ülkemizde her zaman ilk üç içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde yılda 2,6 milyon ton elma üretimi gerçekleştirilirken bunun 350-400 bin tonu ilimizde üretilmektedir. Bu üretimin ileriki yıllarda yeni kurulan elma bahçelerinin de verim vermeye başlaması ile daha da artacağı muhakkaktır. İlimizde son dönemlerde kurulan elma bahçelerinin büyük bir bölümü ihracata yöneliktir.

Ülkemiz elma ihracatı 80 bin tondur ve ilimizin ihracatı ise 5.500 tondur. Karaman soğuk hava deposu kapasitesinin 120.000 ton olduğu dikkate alındığında ihracat rakamımızın düşük olduğu görülmektedir. Elma üretiminde kalite standartları, verim ve çeşit anlamında ülkemiz ortalamalarının üzerinde yer alan ilimiz elmasının pazarlanması ve daha iyi fiyatlardan alıcı bulabilmesi için İl Müdürlüğü olarak yoğun çaba sarf etmekteyiz. Bu kapsamda elmanın daha fazla gelir getirmesi için farklı tüketim alanlarının bulunması gerekmektedir. İşte bu anlamda İlimiz gibi elma üretiminde önde olan illerden Isparta’da yapılan Elma Çalıştayına katıldık ve çalıştayda katılımcılara ilde üretimi yapılan “çıtır elma” paketi dağıtımı yapıldı.

Bu ikramın ardından söz konusu ürünün Karaman’da da üretileceği fikri ile konuyu İlimizdeki yatırımcılarla paylaştık. Farklı bir ürün olan ve çerez olarak tüketime sunulan, Obezite ve Kolesterole Karşı, Sağlıklı Ara Öğün’ sloganıyla tüketiciye sunulan bu ürünün ilimizde üretilebileceği konusunu Milletvekillerimizle de paylaştık ve Milletvekillerimiz İlimiz için bu ürünün önemli olduğunu, yatırım yapılabileceğini belirterek konuya olumlu baktıklarını bildirmişlerdir.

Elmanın pazarlanmasında ve fiyat istikrarının sağlanmasında mamul ve yarı mamul olarak elmanın işlenerek pazara sunulması gerekmektedir. Bu anlamda Bakanlığımızca Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tüzel kişiliklere(Şirket-Tarımsal Kooperatif) 600.000 TL ye kadar olan hibe başvurularında 300.000 TL hibe desteği verilmektedir. İlimizde 2012 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 14 proje başvurusu yapılmış ve bunun 7 adedi elma soğukhava deposu ile boylama ve tasnifleme makinesi alımı ile ilgilidir. Özellikle elma cipsinin yurtdışında da üretilip, tüketiciye sunulduğu göz önüne alındığında cipslik elma üretiminin ilimiz elma üreticileri için umut vaat ettiğini söylemek mümkündür.

Çerezlik elma cipsinin Karaman’da da üretilmesi için ilimizdeki elma sektörü temsilcileri ve sanayicileri ile yapmış olduğumuz görüşmelerimizde bu ürünün ilimizde de üretiminin yapılabileceğini anlattık. Karaman’nın tarımsal olarak geliştirilmesi ve üreticilerimizin gelirlerinin arttırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızda her zaman yanımızda yer alan Sayın Valimiz Murat KOCA’ya, Milletvekillerimiz Lütfi ELVAN ve Mevlüt AKGÜN’e teşekkür ediyorum” dedi.

elma-cipsi-karaman-2.jpg

elma-cipsi-karaman-1.jpg

Bu haber toplam 4511 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ