20 Nisan 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Mehmet Asil YILMAZ / Doğa'nın Gücü

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EMEKÇİNİN EMEKLİLİK GÜNLERİ

12 Ekim 2017 Perşembe 15:58

Ben emekliliği hiç sevmedim ve sevemeyeceğim de. Çünkü insan kendisini işe yaramaz hissediyor ,kenara itilmiş hissediyor , eskisi gibi kendisine hürmet ve saygı gösterilmediğini hissediyor ve en önemlisi de ulusal ve şahsında uluslararası konferanslara çağrılmayacağı için bilimsel kariyerinde itilmişlik fobisi hakim kılınacağını hissediyor .

Emekliliği bir dörtlükle şöyle tanımlamaya çalıştım::

‘’ Emeklilik süreci başlar başlamaz,
Yapışır yalnızlık, bedbinlik , karamsarlık ve tembellik
Emeklilerin üstüne’’

Gerçi emekli kişiye sevginin ve saygının eskisi gibi gösterilmesi ,eşyanın tabiatına aykırı olduğunu bildiği halde’’ kişi yine de alışkanlığının ve beklentilerinin esiri olmaktan kendisini alamıyor’’ .Çünkü insanlar çoğunlukla çıkarlarını ( bazı güzel insanları tenzih ederim ) ön planda almayı düşünürler de ondan; bunu onun için söylüyorum. Bunca öğrenci yetiştirdim bunların arasında ki sayısı altıyı geçmez onlar beni daima eskide olduğu gibi arıyorlar ve soruyorlar aslında benim için aranmam o kadarda önemli değil desem de ama insanınız bekliyoruz işte.

Çalışmak insanı hem umutlu , mutlu ve hem de sağlıklı kılıyor . Diğer bir deyişle yaşamak ,yaşatmak, sevmek ,sevilmek, hizmet etmek, hizmetinin karşılığını görmek insanın ömrünün uzatıyor veya insanın yaşama zincirinde saklı kalmış umutlarını yeşertiyor.

Emekli olduktan sonra bir kahvehaneye gittim ,kahve kültürüm olmadığından , bir köşeye çekildim oturdum ,masada taş oynayanlara, okey ve 51 oynayanlara baktım , konuşmalarını dinledim .Bu kişilerden bazıları oynadığı oyundan zevk almaya değil karşısında oturan kişiyi ütmek için odaklandığını hissettim. Diğer bir masada oturanlar hem gazete okuyor ve hem de emekli maaşlarının az olduğundan ve zam alamadıklarından şikayet ediyorlar .

Bu arada da hükümeti bir birlerine şikayet ediyorlar ..Bende özür dileyerek söze karıştım şikayet edeceğinize ek bir iş bulup orada çalışın , her şeyi devletten beklemeyin ve tembellik yapmayın deyince birisi’’ emekliyiz yüzümüze bakmıyorlar ‘’dedi . Onlara oturmakla iş bulunmaz bu kahveye geleceğinize çeşitli iş yerleri var oralara gidiniz dedim ama bir taraftan da üniversite mezunu çok sayıda tanıdıklarım var işsiz geziyorlar diye aklıma geliverdi.

Kahvede oturanların dedikleri gibi ; emeklinin yüzüne insanlar eskisi gibi gülerek bakma himmetini göstermiyorlar ,ama, çalışma hırsınızı siz eğer kayıp ederseniz tembelliğe alışırsınız. . Tembellik insanın en çabuk ve en kolay öğrenebileceği bir sanat dalı ,bir bilim dalı . Bu sanat dalında Ülkemizde kahvede görüldüğü gibi çok sayıda kişi ihtisas yapma moduna girmiş durumdalar .

Emekli insanı, etrafındakiler , işe yaramaz konumlu bir kişi yerine koyuyorlar. Emekli kişi evinde eskisinden daha çok zaman harcamaya başlıyor ve eşinden de daha çok buyruk alıyor (örneğin o sandalye ye oturma, orada temizlik yapacağım ,halıyı silmeme yardım et ,gel perdeleri yıkadım asmaya yardım et şu eşyaları şu odaya veya mutfağa götür gibi )

Emeklilik, ,çalışmaya alışık insan için ömründe ki zor bir süreç ama kişi çalıştığı yere zaman zaman eğer giderse ,arkadaşlarıyla sohbet ederse ve bilimsel konuşmalara da eşlik ederse emeklilik sürecine daha çabuk alışır veya uyum sağlar.

Ama insan gününün mutlu kılınmasını istiyorsa ki ister , kendisine bir uğraş bulması gerekir çünkü atalarımızın söylediği gibi hareket olan yerde bereket olur.

Ne mutlu çalışmakta ısrarlı ve kendisini bu sürece alıştırmış emeklilere .

Mehmet Asil Yılmaz

Bu yazı toplam 2132 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ