22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan CHPyi köşeye sıkıştırdı
06 Temmuz 2011 Çarşamba 10:15

Erdoğan CHP'yi köşeye sıkıştırdı

Başbakan Erdoğan yemin etmeyen CHP'lilerin devamsızlık yaptığını hatırlattığı konuşmasında Meclis İç Tüzüğüne atıfta bulundu. Ara seçim sesleri geliyor.

Başbakan, CHP'lilerin devam çetelesini tutmaya başladıklarının mesajını dün verdi: Yok listesine girmişlerdir. Yemin edilmediği sürece devamsızlık söz konusudur. Temin ederim ki sıkılı eller olmaz. Eğer sıkılı olursa yumruk, açık olursa tokalaşmaya yönelik oluyor.

TBMM'yi boykot eden BDP'liler ile yemin etmeden Genel Kurul'da oturan CHP'lilerin Anayasa'nın 84. maddesi çerçevesinde "devamsızlık" gerekçesiyle milletvekilliklerinin düşürülüp düşürülmeyeceği tartışılırken, Başbakan'dan "ara seçim" resti geldi.

Başbakan, gazetecilerin soruları üzerine de şöyle devam etti: "Burada biz eğer imzayı atmış olan MHP ile de bir konsensüs, ortak akıl oluşturabilirsek, Anayasa çalışmaları noktasında verdiğimiz sözü yerine getirebiliriz. Nedir bu ortak akıl? Bütün sivil toplum örgütleri ile oturur, konuşuruz, çalışmaları yaparız ve ülkemize hizmet noktasında kapıyı ciddi manada açmış oluruz. CHP'nin anamuhalefet partisi olması hasebiyle bu çalışmaların içinde bulunması en büyük arzumuzdur. Demokratik parlamenter sisteme güç katması açısından da önemlidir ama şu ana kadar takındıkları tavır yanlış bir tavırdır. Parlamento hukukunu bilmemenin çok acı bir örneğidir. Doğal seyri içerisinde üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekir. Eğer bu görev yerine getirilirse zaten problem kalmayacaktır. Bizim önyargılarımız yok, tam aksine milletimize hizmet bizim önceliğimizdir. Bunun dışında da kimseye kinimiz, nefretimiz sözkonusu değildir."

AK Parti'nin "ara seçimi" gündeme getirecek bu formülü, anamuhalefeti yemin etmeye zorlama kozu olarak kullanacağı mesajını veren Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin edilmediği sürece devamsızlığın sözkonusu olacağını belirterek, "Buraya gelip Genel Kurula katılmak yasama çalışmalarına katılmak anlamına gelmez" dedi. "Siz kalkar da 'arkadaşlarımız yemin etmedikçe biz yemin etmeyeceğiz' derseniz, kendinizi kilitlersiniz" vurgulamasını yapan Erdoğan, CHP'liler için "Yok listesine girmişlerdir" değerlendirmesini yaptı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, and içme törenin yapıldığı ilk birleşim ile birlikte CHP'lilerin devamsızlık sayısının 2 birleşime ulaştığını savundu.

5 BİRLEŞİM YETECEK
Anayasa'nın 84. maddesinde "Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içerisinde toplam 5 birleşim günü katılmayan milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesine, durumun Meclis Başkanlık Divanı'nca tespit edilmesi üzerine, Genel Kurulca üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla karar verilebilir" hükmü yer alıyor. 550 milletvekili bulunan TBMM'de salt çoğunluk için 276 oy yetiyor. AkParti, yeni Meclis Başkanı ve çoğunluğun kendi üyelerinde olacağı yeni Meclis Başkanlık Divanı seçiminin ardından, "Devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliklerini düşürme" formülünü CHP'lileri yemin etmeye zorlamak için koz olarak elinde tutuyor. Eğer AkParti "ara seçim resti" formülünü yürürlüğe koyarsa, TBMM'nin tatile gireceği sürece kadar katılmadıkları her birleşim CHP'lilerin devamsızlık hanesine yazılacak.

Bu durumda tatile kadar Başkanlık Seçimi, TBMM Başkanlık Divanı seçimi, hükümet programının okunması, program görüşmeleri ve güvenoylaması ile RTÜK'te boşalan üyelikler için seçim yapılacak birleşimler CHP'liler açısından "1 ay içinde 5 birleşim" kotasını ddoldurmaya yetecek. Anayasa'nın 78. maddesi "Ara seçim, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir" hükmünü içeriyor.

ARA SEÇİM OLURSA NE OLUR?
Mevzuata göre, Meclis'teki üye tamsayısının yüzde 5'i boşalırsa 3 ay içinde ara seçime gidilmesi gerekecek. 135 sandalyesi bulunan CHP'nin Oktay Ekşi dışındaki yemin etmedikleri için çalışmalarına katılamayan 134 kişinin vekilliklerinin düşürmesinden başlayarak 3 ay içinde ara seçime gidilecek. CHP, 12 Haziran seçiminde 48 ilden milletvekili çıkardığı için ara seçim bu illerde yapılacak.

Ancak Meclis'e hiç gelmeyen ve yemin etmeyen BDP'lilerin tutumuna bağlı olarak ara seçim yapılacak il sayısı değişebilecek. 29 BDP'li ile BDP'nin desteğiyle bağımsız seçildikleri halde partiye katılmaları mümkün olmadığı için bağımsız kalan 6 vekil de Meclis'i boykot etmeye devam ettikleri takdirde, 35 vekilin daha milletvekilliği düşecek. Bu durumda, CHP'nin milletvekili çıkardığı illere ek olarak 14 ilde daha ara seçim yapılacak. Ara seçim yapılacak il sayısı böylece 62'ye çıkacak.
 

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ