26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Süpriz Aday !
03 Kasım 2015 Salı 14:44

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na Süpriz Aday !

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı için süpriz bir isim. Davutoğlu öncesinde Cumhurbaşkanı ile görüştü ve onu aday yaptı. Hem de birinci sıradan Tarım Bakanlığına sürpriz isim.

Ak Parti’nin tek başına iktidar olması ile yeni Bakanlar Kurulu kabinesi konuşulmaya başlandı.

Tarım Bakanlığı için kulislerde sürpriz bir isim konuşuluyor. O isim PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendi seçim bölgesi de olan Konya yerine Karaman’dan birinci sıradan aday gösterdiği eski PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Ak Parti Milletvekili seçilen Recep Konuk’u, Tarım Bakanlığı için düşündüğü biliniyor.

MEHDİ EKER’DE GÖREV BEKLİYOR

Diğer tarafta bir diğer güçlü aday da Ak Parti hükümetlerinin güçlü Tarım Bakanı ve 10.5 buçuk yıl Bakan olarak görev yapan Mehmet Mehdi Eker var. Mehdi Eker, Konuk’un güçlü rakibi olarak değerlendiriliyor.

3 dönem kuralına takıldığı için 7 Haziran’da yeniden aday gösterilmeyen Mehdi Eker, bu kuralın kaldırılmasının ardından 1 Kasım’da İstanbul’dan milletvekili adayı gösterildi ve seçildi. Mehdi Eker’in Erdoğan’a en yakın isimlerden birisi olması ve Tarım Bakanlığı koltuğunda oldukça tecrübeli olması yeniden bakanlık koltuğuna oturması ihtimalini güçlendiriyor. Mehdi Eker, Ak Parti kurultayında parti yönetimine girerek Erdoğana yakın isimlerden olduğunu göstermişti.

ERDOĞAN İKNA EDİLDİ Mİ?

Konuk ismine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nasıl baktığı hususunda ise hem olumlu hem de olumsuz haberler kulislerde dolaşıyor. Bir başka iddia ise Ahmet Davutoğlu’nun Konuk aday gösterilmeden önce Recep Konuk’un adaylığını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştuğu ve aldığı ‘izin’ üzerine Konuk’u, 2011 seçimlerinde Karaman’dan milletvekili olan Lütfü Elvan’ın yerine bu bölgeden aday gösterdiği yönünde. Ak parti kulislerinde; büyük bir sürpriz olmaz ise Recep Konuk’un yeni kurulacak kabinede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına getirileceği konuşuluyor. Ahmet Davutoğlu’nun da Konyalı olması bu ihtimali güçlendiriyor.

RECEP KONUK KİM?

Türkmen Camili Köyü’nde 1956’da doğan Recep Konuk, Selçuk Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Bozova’da öğretmenlik yaptı. Lise ve İlçe Müdürlüğü görevlerinde bulundu, işletme okudu. 1985 yılında memuriyetten ayrılarak, Çumra’da tarım ürünleri ile makineleri ticareti yaptı. 5 yıl üst üste vergi rekortmeni oldu. 94’te Çumra Belediye Başkanlığına seçildi ve o dönem Çumra Şeker A.Ş’yi kurdu, fabrikanın projesini hazırlattı, ruhsatını çıkardı.

Recep Konuk, yine o yıllarda ilk kez Sulama Birliği’ni kurarak uzun süre başkanlık etti ve o yıllarda suyun önemine dikkat çekti.

1999’da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Konuk, ilk olarak rehabilitasyon yatırımlarını başlattı. Görevi 40 milyon dolarlık eksi bakiye ile devralan Recep Konuk, ilk olarak 50 yıllık teknolojiyi yenileyerek işletme verimliliğini arttırdı, şirketin 14 yılda 300 milyon doların üzerinde tasarruf etmesini sağladı ve finansman sorununu iç dinamikleri harekete geçirerek çözdü.

Konuk, 2004 yılında Konya Şeker’in ikinci fabrikası olan Çumra Şeker Fabrikasını hiç kredi kullanmadan tamamladı. Çumra’daki Entegre Tesisleri sıfır atıkla ve bütün yan ürünleri işleyebilecek şekilde projelendiren Konuk, sadece kristal şeker üreten Konya Şeker’in katma değerli ürünler üretmesi için de yatırımlar gerçekleştirdi. Konuk’un göreve geldiği döneme kadar sadece kristal şeker üreten bir fabrikaya sahip olan Konya Şeker, bugün aralarında;

Dünyanın en büyük Et-Süt Entegre Tesisleri ile Sıvı Şeker, Şekerli Mamüller, Sert Şeker, Şekerleme, Çikolata, Unlu Mamuller, Kek, Gofret, Bisküvi, Dondurulmuş Parmak Patates,Buharlı Küspe Kurutma, Biyoetanol,Damla Sulama, PVC ve Koruge Boru, Enjeksiyon, Streç film ve baskı Organik Gübre, Sıvı Karbondioksit, Tohum İşleme ve Üretim Tesisleri, Ham Yağ, Patates nişastası, Çuval ve Yem Fabrikaları, Kangal, Soma ve Çoban Yıldızı Termik Santralleri, Ultra Klimalı Modern Seralar ile Doğal Depo’nun da bulunduğu, 29 yatırımı öz kaynaklarıyla finanse ederek tamamladı.

3.4 Milyar dolarlık yatırım gerçekleştirerek, göreve geldiğinde 1200 çalışanı olan Konya Şeker’de doğrudan istihdamı 15 yılda 10.196 ya çıkaran Konuk yaptığı yatırımlar sayesinde tarım sektörü ile yan sektörlerde yaklaşık 100 bin kişiye dolaylı istihdam sağladı.

Hayvancılığa da yatırım yapan ve 5 değişik bölgede damızlık çiftlikleri kuran Konya Şeker, Embriyo Üretim Merkezi ile ırk ıslahı çalışmalarında da öncü bir rol üstlenirken, 10 yılda diktiği 14 milyonun üzerinde ağaçla, Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturma hedefine de emin adımlarla ilerliyor.

Spor, eğitim, sağlık gibi alanlarda sosyal sorumluluk projeleri de yürüten, gerçekleştirdiği organ bağışı kampanyasına %80’lik bir katılım sağlayan ve bu başarısı nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa sosyal sorumluluğunu yerine getirdiğine dair sertifika verilen Konya Şeker, Konuk’un başlattığı girişimle Tarım ve Gıda alanında eğitim verecek bir ihtisas üniversitesini de ülkemize kazandırmaya hazırlanıyor.

Aralarında, yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi ödüllerin de bulunduğu çok sayıda ödüle layık görülen Konuk, topluma karşılıksız hizmetleri ve öncülük ettiği sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle 2010 yılında Başbakanlık tarafından Vakıf İnsan Plaketi, Gıda Güvenliğine yaptığı katkı nedeniyle Dünya Gıda Gününde Birleşmiş Milletlere Bağlı Dünya Gıda Örgütü tarafından madalya ile ödüllendirilirken 2014 yılında Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun elinden marka şampiyonluğu ödülünü aldı.

2000 yılından beri sürdürdüğü Pankobirlik Başkanlığı görevinden Milletvekilliği adayı olduğu için ayrılan ve Selçuk Üniversitesi tarafından 2009 yılında Türk tarımına yaptığı katkılar ve işletme alanındaki başarıları nedeniyle Ziraat Mühendisliği ve İktisadi İdari Bilimler Fakültelerinin ortak önerisi üzerine Üniversite Senatosunun oybirliği ile aldığı kararla fahri doktorluk beratı verilmiştir. 2015 yılında 25.Dönem AK Parti Karaman Milletvekili olarak seçilen Recep Konuk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Bu haber toplam 3684 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ