19 Nisan 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Osman Nevres YILMAZLAR / Çevre ve İnsan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HAVADAN SUDAN ÇEVRE

15 Ocak 2019 Salı 12:15

OKYANUSLAR ISINIYOR

Okyanuslar sera gazları tarafından atmosfere hapsolmuş fazla ısının yüzde doksanından fazlasını emiyor. Bilim insanlarının araştırmasına göre ısınan okyanuslar şiddetli yağış,fırtına ve kasırgaların artmasında önemli rol oynuyor. Okyanuslarda ısı BM raporlarındaki tahminlerden % 40 daha fazla artıyor. Böyle giderse etkileri daha yıkıcı olacak ve kasırgalar artacak, Okyanuslardaki ada ülkeleri sular altında kalacak ve Dünya çapında deniz kıyılarında toprak kayıpları yaşanacaktır.

VANUATU 260 Bin nüfuslu,12 Bin Kilometrekare yüzölçümüne sahip 82 volkanik adadan oluşan pasifik okyanusunda bir devlet. İklim değişikliği nedeniyle yeryüzünden silinme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu devlet iklim değişikliğine neden olan fosil yakıtları çıkaran Dünyanın büyük enerji şirketlerini ve arkalarındaki kurumlarla devletleri dava etmenin çalışmalarını yapıyor. Dava açarsa sonuç alabilir mi ? Çok zor çünki : Fosil yakıtların kullanımının sınırlandırılması için yapılan uluslar arası COP toplantılarında konu hep öteleniyor ve ABD ve ÇİN başta alınan kararlara karşı duran ülkeler var.

TOPRAK ANAYA DİKKAT

Dünya genelinde son 150 yılda bereketli toprakların yarısı kaybedildi. Dünyada karalar 13 milyar hektar yer kaplıyor.Bunun ancak 1.4 milyar hektarı tarıma uygundur. Türkiye’de 2005-2010 arasında günde 183.5 hektar verimli tarım toprağı kaybedildi. TÜİK verilerine göre Türkiye tarım arazisi varlığının 1990 yılında 27.8 milyon hektar, 2005 te 26.6 milyon,2014 te 23.9 milyon hektara geriledi. Ülkemiz erozyonla mücadeleye hız vermeli ve tarım topraklarının amaç dışı kullanımını mutlaka önlemelidir.

MONSANTO’YA KARŞI BERGAMALI İKİ ÇİFTÇİ

Monsanto tarım ilaçları ve GDO lu tohum üreten ve tohum konusunda bir Dünya devi şirket. Hamza Kural ve Tahsin Sezer ile Avukat Senih Özay kanserojen olduğu tescillenen “glifosat” maddesini içeren ürünlerini Türkiye’de de serbestçe satan bu şirketin lisansının iptal edilmesi ve ürünlerinin yasaklanması ve piyasadan toplatılması istemiyle önce Tarım Bakanlığına başvurdu.Avrupa ve Amerika’da “Glifosat” ve Monsanto “ aleyhine verilen kararların da anımsatıldığı Bakanlık 60 gün içinde yanıt vermeyince Ankara İdare Mahkemesine başvurdular.

Yine MONSANTO tarafından üretilen ROUND UP adlı bitki zehirinden zarar gören Amerikalı bir bahçevan; kansere yakalandığını belirtip şirket aleyhine açtığı davayı kazandı ve 289 milyon dolar tazminat aldı.

ÇEVRE ADINA ALKIŞLANACAK ÇALIŞMA

Çevre adına alkışlanacak çalışma “Polat Grup” tan. Polat Grup Ermenek’te gıda ile ilgili 2 şirket ile ERM Tarım A.Ş. ve POLEN En.Mad.Gıda Tarım İnş.San.ve Tic.A.Ş. ile yöreye çevreci bir yaklaşım getiriyor. ERM Tarım A.Ş. yöresel meyveleri işleyecek, POLEN A.Ş. ise pekmez, tahin ve pekmez helvası üretecek. Bildiğiniz gibi Ermenek bölgesi tarım ürünleri pazarlarda tercih edilen ve beğendiğimiz ürünlerdir.

ERM Tarım A.Ş. ve POLEN A.Ş. aracılığıyla POLAT Grup : Hem memleketine bir ahde vefa örneğiyle işgücü katkısı sağlayacak hem de yöreye bir kırsal kalkınma modeli getirecektir. İhracata dayalı üretim yapması planlanan bu iki fabrika denk gele tarım ürünlerini işlemeyecektir. İyi tarım uygulamaları ile başlayıp giderek ekolojik tarımı yörede yaygınlaştıracak, geliri artan yöre çiftçisiyle de bir kırsal kalkınma projesi gerçekleştirilmiş olacaktır. Her şeyi devletten bekleyen anlayışın yerine bu gibi proje ve yatırımların özel sektör tarafından hayata geçirilmesi gerçekten de alkışlanacak bir çalışmadır.


Hoşça kalın. 15.01.2019
Osman Nevres YILMAZLAR osmannevres42@hotmail.com

Bu yazı toplam 1163 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ