20 Ekim 2018 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Osman Nevres YILMAZLAR / Çevre ve İnsan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE KÖMÜR.

25 Kasım 2017 Cumartesi 13:38

23.Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP23) 17.Kasım.2017 de sona erdi. Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen konferansta iklim değişikliği ile mücadelede fosil yakıt çağını bitirmek için önemli adımlar atıldı. İngiltere ve Kanada’nın öncülük ettiği 25 ülke “Kömür Sonrası Küresel Enerji İttifakı” kurarak enerji üretiminde kömürün sonlandırılması için harekete geçti.

Dünya ülkeleri iklim değişikliği ile mücadelede fosil yakıtlardan çıkışın önemli olduğunu fark edip adımlar atmaya çalışırken Türkiye’de 10’u ithal kömüre dayalı üretim yapan 26 kömür yakıtlı termik santral bulunuyor. Mevcutlarla kalınsa iyi, kurulu santrallerin iki katından fazlası da izin alma sürecinde olup yakın dönemde faaliyete başlayacaklar. Bilindiği gibi ülkemiz Paris Anlaşmasını imzalamış ancak, henüz TBMM nin onayından geçirmemiştir.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu avukat Deniz Bayram bir açıklama yaparak ” izin süreçleri başlatılmış, 60 yeni kömür yakıtlı termik santral projesinin mevcut olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onaylayarak, hızla fosil yakıtlardan çıkış haritasını hazırlaması gerektiğini belirtti.”

COP 23 Toplantısı sonrası yayımlanan bildiride: “Kömür yakılmasıyla ortaya çıkan hava kirliliğinin, sağlık üzerindeki, solunum hastalıkları ve erken ölümler dahil olmak üzere, olumsuz etkileri, hem insani hem de ekonomik açıdan büyük maliyetlere yol açıyor. Son yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl 800 binden fazla kişi kömürden kaynaklanan hava kirliliğine bağlı olarak ölüyor” denildi. Bu yüzden, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve küresel ısınmayı 2 derecenin oldukça altında tutma taahhütlerini yerine getirmek ve 1.5 dereceyle sınırlandırmak için, hükümetlerin atacağı en önemli adımlardan birinin kömürden çıkış olduğu vurgulandı.”

Değerli okurlarım bildiğiniz gibi bu köşede; sürekli olarak hem sağlıklı yaşam açısından hem de ekonomik açıdan enerjinin etkin kullanımı ve “Yenilenebilir Enerji” lere önem verilmesini ve hızla fosil yakıtların kullanımını azaltarak, yenilenebilir enerjilerin payının yükseltilmesi gerektiğini vurgulamaktayız.

Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak ilk hedefimiz olmalı, diğer hedefimiz de enerjinin etkin kullanımı yanında, üretimimizi de fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye doğru geliştirmek olmalıdır.
Hoşça kalın. 23.11.2017

Osman Nevres YILMAZLAR
osmannevres42@hotmail.com

Bu yazı toplam 629 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ