21 Nisan 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman 734. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri Başlıyor
09 Mayıs 2011 Pazartesi 19:07

Karaman 734. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri Başlıyor

Karaman'da her yıl 9-13 Mayıs'ta kutlanan Türk Dil Bayramı etkinlikleri bugün başladı

Kutlama komitesinden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Karaman'da her yıl 9-13 Mayıs'ta kutlanan Türk Dil Bayramı'nın, bu yıl 734'üncüsü gerçekleştirilecek.

Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi'nin işbirliğiyle kutlamalar kapsamında bu yıl ilk kez oluşturulan "Türk Dil Treni", sanatçılar, üniversite öğrencileri, İstanbul ve Avrupa'da yaşayan Karamanlılarla birlikte 10 Mayıs Salı günü Haydarpaşa Garı'ndan yola çıkacak.turkce-treni-karaman-0.jpg

5 vagondan oluşan tren, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'nun katılımıyla uğurlanacak. Uğurlama öncesinde piyanist Tuluyhan Uğurlu tarafından 5'er dakikalık kısa konser verilecek ve ardından tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü Türkçe fermanını ilanı canlandırılacak.

Tren, Bilecik ve Eskişehir istasyonlarında duracak ve buralarda çeşitli etkinlikler yapılacak. Sanatçı İbrahim Sadri ve Tuluyhan Uğurlu ile tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in de yer alacağı tren, bir gün süren yolculuğun ardından Karaman'a ulaşacak.

Bu arada, Karaman'daki kutlamalar, 9 Mayıs'ta Milli Piyango özel çekilişi ile başlayacak. 11 Mayıs'ta üniversite öğrencilerinin katılımıyla "Gençliğin Türkçe Kurultayı", 12 Mayıs'ta da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde (KMÜ) yabancı öğrencilerin katılımı ile "1. Uluslararası Türkçe Konuşan Öğrenciler Kongresi" yapılacak. Kutlamalar, 13 Mayıs'ta çelenk konulması, Türk dili yürüyüşü, sergi açılışları, temalı yürüyüşler ve ücretsiz halk konseri ile sona erecek.

Bu haber toplam 1812 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ