19 Nisan 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Belediye Başkanı Şifrelenen başkan olduğu ortaya çıktı.
09 Ağustos 2011 Salı 11:46

Karaman Belediye Başkanı "Şifrelenen" başkan olduğu ortaya çıktı.

"Şifrelenen" belediye başkanının AKP'li Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu olduğu ortaya çıktı.

Başbakanlık tarafından hazırlanan raporda bir yakınını tarif eder şekilde Türkiye İş Kurumu'ndan eleman istediği, bir başka yakınını özel kalem müdürlüğü görevine getirirek KPSS'den muaflaştırdığı ve ihalelerin başına kendine yakın isimleri getirdiği belirtilen ancak, ili ve ismi "şifrelenen" belediye başkanının AKP'li Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet Ankara Büro- Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından hazırlanan ve Cumhuriyet tarafından gündeme getirilen “şifreli belediye yolsuzluğu”nun ayrıntıları netleşti. Raporda adının karıştığı usulsüzlükler sıralanırken, “Belediye Başkanı A” olarak tanımlanan kişinin AKP’li Karaman Belediyesi Başkanı Kamil Uğurlu olduğu ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre, Uğurlu hakkında rapora yansıyan saptamaların yanı sıra başka suçmaların da dahil olduğu 16 konu, daha önce Karaman Belediye Meclis toplantısında gündeme geldiği öğrenildi. Uğurlu tarafından “personel giderinin bütçe gelirine oranının yüzde 30’u aştığı” gerekçesiyle görevden alınan AKP’li iki belediye meclis üyesi Mustafa Alanya ve Haca Mehmet Öztaş’ın bir kısmı Başbakanlık raporuna yansıyan usulsüzlükleri soru önergeleriyle tartışmaya açtıkları ortaya çıktı.

Cumhuriyetin haberini değerlendiren Belediye Meclis Üyesi Mustafa Alanya, “Raporda yer alan hususların hepsi doğru ancak, oraya yansımayan konular da var” derken, Uğurlu ile ilgili 16 farklı konu bulunduğunu söyledi. Alanya, “Bunların hepsini belgeleriyle tek tek açıklayacağım, bayramdan sonra hepsini anlatacağım” dedi.

Uğurlu’nun kendilerini haksız yere görevden aldığını savunan Alanya, “Gerekçe olarak ‘Ben geldiğimde personel giderinin bütçeye oranı yüzde 25’ti, bunları aldıktan sonra 32’ye çıktı, o yüzden görevden aldım’ dedi ancak, biz bunu belgeledik, biz varken 28.43 olan oran, bizden sonra 27.73’e düştü” dedi.

Başkan telefonlara çıkmadı

Bunun üzerine telefonla ulaşmaya çalıştığımız Belediye Başkanı Uğurlu, telefona yanıt vermedi. Uğurlu’nun sekreteryası, başkanın “toplantıda” olduğunu söylemekle yetindi.

‘Ayıklayalım ki partimiz itibar kazansın’

Karaman Belediye Başkanı Uğurlu ile ilgili konulardan AKP Karaman teşkilatının da haberdar olduğunu hatta Genel Merkez’e ulaştığını bile tahmin ettiklerini belirten Alanya, “Bunlar bizim partimize de, Karaman’a da zarar vermez. Bunları ayıklamamız lazım ki partimiz itibar kazansın.

Ne gerekiyorsa yapacağız ama ben ahdettim, onun koluna bilezik taktırmadan göndermeyeceğim” dedi. Bir diğer AKP’li Meclis Üyesi Hacı Mehmet Öztaş’ın da rapora yansıyan usulsüzlükleri Belediye Meclisi’nde soru önergesiyle gündeme getirdiği öğrenildi.

KPSS engeli özel kalemle aşılmıştı

Etik Kurulu’nun raporunda AKP’li belediye başkanının evinde çalıştırdığı kişinin maaşını bir kez yoksullara yönelik sosyal yardımdan karşıladığı ifade edilmişti. Raporda ayrıca başkanın bir akrabasının niteliklerini tarif eder şekilde Türkiye İş Kurumu’ndan eleman istediği, bu yolla akrabasını belediyeye sokan başkanın, aynı yöntemle ablasının torununu istisnai kadro olan “özel kalem müdürlüğüne” getirerek KPSS’den muaflaştırdığı yer almıştı.

Başkanın “Şanslı akrabasının” da bu yöntemle binlerce kişinin sırada beklediği öğretmenliğe geçiş yaptığı ifade edilmişti. Raporda ayrıca başkanın belediyede resmi görevli olmayan bir kişiyi temin yoluyla yapılan alımlarda görevlendirdiği, bu kişinin alımlar için kendi şirketi adına da teklif verdiği yer almıştı.

Kaynak:Cumhuriyet.com

Fırat Kozok

Bu haber toplam 1299 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ