24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Belediyesi Anız Yangınları Konusunda Uyardı.
20 Haziran 2011 Pazartesi 18:49

Karaman Belediyesi Anız Yangınları Konusunda Uyardı.

Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bir açıklama yaparak, hava sıcaklığı ile birlikte artan anız ve ot yangınlarına karşı çiftçileri ve vatandaşları uyardı.

Gün içerisinde meydana gelen yangın olaylarında anız, mera ve otluk alan yangınlarının çoğaldığına dikkat çeken ve anız yakmayı “çevre katliamı” olarak değerlendiren İtfaiye biriminden sorumlu başkan yardımcısı H.Osman Ünüvar, anız yangınlarının toprak verimliliğini düşürdüğünü belirtti. Ayrıca bu yıl yağışın çok olması nedeniyle, otların geçen seneye oranla yangın riskini daha fazla arttırdığını ifade ederek şunları söyledi: “Çiftçilerimiz tarafından bazı yararlar umularak özellikle toprak işlemeyi kolaylaştırma böcek ve diğer zararlıları yok edip bitki hastalıklarını önleme, toprak verimini artırma gerekçeleri ile hasat sonunda tarlada kalan ürün artıklarının, yani anızların yakıldığı bilinmektedir.

Oysa toprağın en önemli kısmını bitki artıklarının çürümesi sonucu meydana gelen organik maddeler teşkil etmektedir. Yakılan anızla birlikte çıkan duman hava kirliliğini artırmakta, atmosferdeki karbondioksit oranını yükseltmekte ve yol kenarında yakılan anızlar da karayollarında görüş mesafesini kısaltarak ölümle biten trafik kazalarına sebep olmaktadır. İtfaiye olarak bizimde yangınlara müdahalelerimizi geciktirmekte ve hayati öneme sahip yangınlara müdahaleyi de zorlaştırmaktadır. Bu nedenle çevremizi ve toprağımızı korumak ve hayati öneme sahip yangınlara müdahaleyi zorlaştırmamak için anız yangınlarına son verilmelidir.” dedi.

Vatandaşların yangın olayını hemen İtfaiye Müdürlüğü’nün Alo 110 hattına haber vermeleri konusunda da uyarılarda bulanan yetkililer, dikkatsizce yakılan ot ve anız yangınları İtfaiye Müdürlüğüne geç haber verilmesi durumunda civardaki evlere sıçrayıp büyük çapta zararlar verebileceğini de sözlerine ekledi.belediye-1.20110620185144.jpg

belediye-12jpg.jpg

karamaninternet.com

  

Bu haber toplam 1857 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ