26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman CHP İl Başkanlığı 88. Yıldönümünü Kutladılar
10 Eylül 2011 Cumartesi 15:14

Karaman CHP İl Başkanlığı 88. Yıldönümünü Kutladılar

Karaman CHP İl Başkanlığı Cumhuriyet Halk Partisinin 88. Kuruluş yıldönümünü törenle kutladı.

Cumhuriyet Meydanı Anıt Park’ta düzenlenen kutlama programı Ulu Önder ATATÜRK’ü anma etkinlikleri ile başladı. Törene İl Başkanı Ahmet Ertuğrul, İl ve İlçe Teşkilatı, partililer ve vatandaşlar katıldı.

CHP Karaman İl Başkanı Ahmet Ertuğrul Ata’ya çelenk sundu. Program daha sonra saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile deva etti. Programda daha sonra programı İl Başkanlığı adına İl Sekreteri Selma Ak günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Ak konuşmasında;
“Mustafa Kemal diyor ki; “Ulusa hizmet, ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak, parti üyelerinin bozulmaz andıdır”.

CHP si Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin Halk Fıkrasına dönüştürülmesiyle Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 9 Eylül 1923 de kuruldu. Halk fıkrası adıyla kurulan parti 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fıkrası,1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını aldı.15 Ekim 1927 tarihinde toplanan ikinci kongrede; Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laikliğin CHP'nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir, "10 Mayıs 1931 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü kurultayda Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de parti tüzüğü ve programına girmiştir.

13 Şubat 1937 tarihinde de 1924 Anayasası'nın ikinci maddesine 'Türkiye Devleti; Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve Devrimcidir' İbareleri eklenmiştir. Partimize girmenin koşulu da 'Ulusal Kurtuluş hareketine karşı çıkmamış olmak ve kamu mallarına el uzatmamış olmak' şeklinde belirlenmiştir. Partimiz kurucu ve değişmez Genel Başkanımız Mustafa Kemal'in önderliğinde Ulusal Kurtuluş reçetesini yazan ve de emperyalist devletleri topraklarımızdan kovarak ulusal bağımsızlığımızı kazandırmıştır.

Bizler; kul iken yurttaş, ümmet iken ulus olmamızı sağlayan ve de yüce meclisinde oturmaya sandalyesi dahi bulunmaz iken bir taraftan Osmanlı'nın miras bıraktığı savaş tazminatını ödeyen, demir çelikten, Sümerbank'a, şeker sanayinden, çimentoya, demir yollarından limanlara kadar temel kurumları hem de 1 lira dahi borç almadan kuran bir anlayışın, geleneğin sahipleriyiz. Çok partili siyasal yaşama geçişi de sağlayan partimiz; 1960'lı yıllarda ortanın solu, 1970'li yıllarda demokratik sol kavramlarıyla, önerdiği sosyal reformlarla düzen değişikliğini hedefledi. Devlet partisinden halkın partisine, düzen partisinden değişimin partisine dönüştü.

CHP, tarihsel geleneğinin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyerek; evrensel sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik, dayanışma, barış, emeğin yüceliği, hukukun üstünlüğü, dengeli kalkınma, gönenç, doğanın ve çevrenin korunması, çoğulcu ve katılımcı demokrasi değerlerine ve insan haklarına dayanan, gücünü halktan alan çağdaş demokratik sol bir siyasal kuruluştur.

Partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir' demektedir. Sayın genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu nun önderliğinde Kuruluşumuzun 88. yılını kutladığımız bugün, Mustafa Kemal'in birinci eseri Cumhuriyet başta olmak üzere tüm eserlerini korumaya kararlıyız."

Türkiye Cumhuriyetinin en köklü partisi olan CHP nin 88.kuruluş yıldönümü hepimize kutlu olsun.”dedi.

chp-1.20110910151848.jpg

chp-2.20110910151905.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ