16 Şubat 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman da 2.Kitap ve Kültür Fuarı Açıldı
15 Temmuz 2011 Cuma 15:40

Karaman' da 2.Kitap ve Kültür Fuarı Açıldı

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, bu yıl 2.si gerçekleştirilen Kitap ve Kültür fuarının açılışına katıldı.

12 Temmuz 2011 Salı günü saat 16.30’da Aktekke meydanında gerçekleştirilen fuar açılışına Vali KAHRAMAN’ın yanı sıra İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Salih BALDIZ, Daire Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Fuar açılışı programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, fuarın açılışında yaptığı konuşmada; “Bu seneki fuarımız sadece kitap fuarı değil aynı zamanda kültürel etkinliklerinde yer alacağı, 7 günde, 7 yazar ve 7 etkinlikle devam eden bir yapıda gerçekleşecek olan bir fuardır. Çünkü kültür bir toplumun yaşama tarzıdır.

Bu tarzı da nesilden nesile aktaran, yayan ve gelecek kuşaklara miras bırakmamızı vesile olan kitaplardır. Maalesef ülke insanımız kitaplarla ve okuma ile çok fazla barışık değildir. Bu sebeple vatandaşlarımıza kitabın, okumanın ve kültürün önemini kavratmak ve kitapla buluşturmak ve okuma alışkanlığını kazandırmak için Sn. Valimiz Süleyman KAHRAMAN ile Sn. Belediye Başkanımız Dr. Kamil UĞURLU’nun destekleriyle bu etkinliği sizlerle buluşturmuş oluyoruz. Umarım bu mütevazi kitap ve kültür fuarımız önümüzdeki yıllardaki büyük kitap ve kültür fuarının öncüsü olur. Etkinliğimize destekleyen kitap evlerine ve emeği geçen bütün herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN’da fuarda yaptığı konuşmada; “Bilindiği gibi kitaplar insanların sosyal bir varlık olarak gelişmesinde, dünyayı ve yaşadığı çevreyi algılamasında temel belirleyicilerden birisidir. Bu nedenle kişiliğin oluşmasında kitapların ve okumanın önemli bir yeri vardır. Türkçemizin doğru ve güzel bir şekilde kullanılması da ancak okumakla ve kitaplarla mümkün olmaktadır.

Karaman Valiliği olarak “Karaman Okuyor” sloganı adı altında hayata geçirdiğimiz birçok projenin ana hedefi çevremizdeki okuma oranının artırılması, bu konuda farkındalığın yaratılması, düşünen anlayan ve kendini ifade eden bireylerin yetiştirilmesidir.

Üzülerek ifade ediyorum ki çok az okuyan, neredeyse hiç kitap okumayan toplumlardan birisiyiz. Özellikle gençler, gelecek için, kitap okumayı kendilerine bir görev bilmelidir. Zira kitaplar ruhun en önemli enerji kaynağıdır. Gelişim için, bilinçli olabilmek için çok kitap okumamız ve kültürel değerlerimize çok daha sıkı sarılmamız gerekmektedir. İnsanlar ancak kitap okuyarak gelişebilirler. Fikirlerin temelini kitaplar oluşturur.

Bu amaçla insanımızın daha çok çeşit kitap ve daha hesaplı kitaplarla buluşması amacıyla Karaman 2. Kitap ve Kültür Fuarını açmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu fuar süresince birçok kitap yazarı ile imza günü tertip edilecek, kitap sohbetleri yapılacak, kitap yazarları okuyucularıyla buluşacaktır. Karaman Valiliği olarak bu tür fuarları önemsiyoruz. Açılması için desteklerimiz devam edecektir. Kitap fuarları bir ilin kültürel değerleri için olmazsa olmazını ifade etmektedir.

Bu bilinle buradayız. "Türkiye Okuyor Kampanyası" projesi kapsamında açılan bu fuar ilimiz için hayırlı olacaktır. Yetişmekte olan çocuklarımızın kitap yazarlarıyla buluşması da ayrı bir önem arz etmektedir.. Kitap yazarlarıyla, kitap okuyucuların bütünleşmesi oldukça önemlidir. Kitap yazarları kitap okuyanların ilgi ve alakasını gördükçe daha çok kitap yazacak kültürümüze katkı sağlamış olacaktır.

İçinde bulunduğumuz yaz ayları nedeniyle ilimize tatile gelen gurbetçi hemşerilerimizin de bu fuardan istifade etmelerini ümit ediyorum. Düzenleyecek olduğumuz etkinliklerle konser ve dinletilerle gurbetçilerimizin duygularına da tercüman olmayı ve yeni nesli kültürel değerlerimizle buluşturmayı kendimize görev addediyorum.

Karaman Valiliğinin, Karaman Belediyesinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortak çabası neticesinde açacak olduğumuz 2. Kitap ve Kültür fuarını faaliyete sokmak bizi haliyle gururlandırıyor. Her ne kadar teknoloji ve bilgisayar çağında olsak da kitaplar benim için vazgeçilmeyecek bir tutkudur. Aynı tutkuyla kitaplarımıza sarılacağımız ve okuyup okutacağımız güzel günlere diyor, fuarın hepimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Fuarın açılışı, hayırlı uğurlu olması temennileriyle Vali KAHRAMAN ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, fuarın açılışın ardından stantları gezerek burada yetkililerden bilgi aldı. Vali KAHRAMAN daha sonra standın içerisinde yer alan satranç bölümünde minik bir satranç sporcusuyla bir süre satranç oynadı.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ve beraberindeki heyet programın sonunda Karaman’ın tarihi ve kültürünü anlatan resim sergisini gezerek yetkililerden resimler hakkında bilgi aldılar.

Karaman Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Karaman Belediyesinin organizasyonunda gerçekleştirilen 2. Kitap ve Kültür Fuarı 11 Temmuz – 17 Temmuz 2011 tarihlerinde saat 10.00 – 23.30 saatleri arasında vatandaşlar tarafından gezilebilecek.

7 gün sürecek olan fuarın çeşitli günlerinde ülkemizin tanınmış şair ve yazarları kitaplarını okurları ile buluşurken, mahalli ve yerel sanatçılarda da fuar günleri boyunca verecekleri konserleriyle etkinliğe renk katacaklar. Bu süre içerinde etkinliklerde yağlı boya resimleri ve ebru resimleri de sergilenecektir.kitap-fuari-1.jpg

kitap-fuari-2.jpg

kitap-fuari-3.jpg

kitap-fuari-4.jpg

kitap-fuari-5.jpg

kitap-fuari-6.jpg

kitap-fuari-7.jpg

kitap-fuari-9.jpg

kitap-fuari-10.20110715154537.jpg

kitap-fuari-11.jpg

kitap-fuari-12.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 647 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ