22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman da Hasat Denetimleri Başladı
08 Temmuz 2011 Cuma 13:17

Karaman' da Hasat Denetimleri Başladı

Çiftçilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin zamanında,en az dane ve sap kaybı önlemek amacıyla tarla kontrolleribaşladı.

Çiftçilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin zamanında, en az dane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek amacıyla “Biçerdöverle Hasatta Tarla Kontrolleri” 04 Temmuz 2011 Pazartesi günü başladı.

Tarım İl Müdür Vekili İsmail ULUAD konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; İlimiz çiftçilerinin en önemli gelir kaynaklarının başında gelen hububatın biçerdöverlerle yapılan hasadında meydana gelen dane-ürün kayıpları ile dane-ürün hasarlarını en alt seviyeye indirmek amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızca “2011 Yılı biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı” yayınlamıştır. Bu talimat çerçevesinde yayınlanan Karaman Valiliğinin 2011/1 sayılı tebliği gereği İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimizde hasat tekniği konusunda yetiştirilmiş ve Valiliğimizce yetkilendirilmiş 16 teknik elemandan oluşan 4 denetim ekibi ile Köy ve Beldelerimizde bulunan 13 Sözleşmeli personel tarafından 04.07.2010 tarihi itibariyle Biçerdöverle Hasatta Tarla Kontrolleri başlamıştır.

Biçerdöverle hububat hasadında ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesine göre “eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu düzeni ve kamu güveninin de korunması” amacıyla yasal işlem yapılacağını belirten İl Tarım Müdür Vekili İsmail ULUAD il Müdürlüğümüz kontrol ekipleri Biçerdöver operatör belgesi bulunmayan biçerdöver sürücüsü çalıştıran ve belgesiz biçerdöver kullanan, % 2’den fazla dane kaybına sebep olan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine; yangın söndürücüsü bulunmayan, biçerdöver sahiplerine, “Eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması” amacıyla 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesine göre Valilik Onayı ile 154 TL, Kimliğini bildirmeyen biçerdöver sahibi ve biçerdöver kullanıcılarına ise 40. maddesine göre 75 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Çiftçilerimizin binbir güçlükle el emeği ve ter dökerek ürettikleri ve bir yıl boyunca hasat etmeyi bekledikleri ürünlerinin biçerdöver hasadında kaybolmaması için tarlalarının başında bulunmaları, hasat işlemini dikkatle takip ederek dane kaybına neden olan operatörleri İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerimize bildirmeleri gerekmektedir.

Unutmayalım ki toprağa dökülen her dane önce çiftçimizin sonra Milli Ekonomimizin kaybıdır. Tüm üreticilerimizin hasat döneminin bol ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.hasat-zamani-1.jpg

hasat-zamani-2.jpg

hasat-zamani-3.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ