21 Nisan 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman da Örnek Aile Hekimliği Uygulaması
22 Temmuz 2011 Cuma 19:21

Karaman' da Örnek Aile Hekimliği Uygulaması

Karaman’da koruyucu sağlık hizmetlerinde aile hekimlerinin gayretleriyle sağlıkta kalite artıyor.

Karaman'daki 9 No’lu Aile Sağlığı Merkezi ekibi, Gevher Hatun, Elmaşehir, Başakşehir, Şeyh Edebali, İbrahim Hakkı Konyalı, Fatih, Taptuk Emre Mahalleleri ile dere Köy dahil 8 mahalle ve farklı bölgelerden gelen hastaların etkin teşhis ve tedaviye daha hızlı ulaşmasında önemli ve örnek olacak nitelikte hizmet veriyor.

Hasta ve hasta yakınlarının talepleri doğrultusunda, ulaşımın rahat olmasını sağlayan ücretsiz servis organizasyonu yanı sıra, numaralı sıra sistemi sayesinde adil şekilde hasta muayeneleri gerçekleştiriliyor. Ücretsiz servis hizmeti bakımından Karaman’da tek olan ve bu uygulama ile büyük takdir toplayan 9 No’lu Aile Sağlığı Merkezi, aynı zamanda Yavuz Sultan Selim Camiisinin alt katına kurulan ve örnek düzenleme açısından da halk tarafından beğeni ile karşılanıyor.

Modern altyapısı ile dikkat çeken 9 No’lu Aile Sağlığı Merkezinde muayene, laboratuar, gebe ve bebek sağlığı takibi, sağlık danışmanlığına kadar geniş bir yelpazede teşhis ve tedavi hizmetleri veriliyor.

4 hekim ve 4 hemşire 1 laborant ile yaklaşık 15 bin vatandaşa hizmet veren 9 No’lu Aile Sağlığı Merkezi Yöneticisi Doktor Recep Şeker; ”Bütün hedefimiz insanlara daha kaliteli bir yaşam sunmaktır. Yoğun gayret ve girişimlerimiz ile düzenlediğimiz Sağlık Merkezimizde yaklaşık 15 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Sağlık Merkezimiz, ilimizde A Grubu kriterlerini taşıyan bir aile sağlığı merkezidir.

Merkezimiz yaklaşık 500 m2 alana kurulmuştur. Dört poliklinik, iki bebek izlem, aile planlaması, kan alma, müdahale, emzirme ve bebek bakım odası, EKG odası ve personele tahsis edilen odalardan oluşmaktadır. Merkezimiz; Sağlık Bakanlığı tarafından bulundurulması gereken malzemeler ve sunduğu hizmetler açısından aile sağlığı merkezlerini gruplandırma kriterlerine göre olması gereken tüm niteliklerin tamamını sağladığı yapılan denetimlerde tescil edilmiştir.

Merkezimizde poliklinik hizmetleri, enjeksiyon, pansuman, küçük cerrahi müdahaleler, aşı, gebe takip, bebek takip, aile planlaması hizmetleri gibi birinci basamak sağlık hizmetlerinin tamamı verilmektedir. Poliklinik ve diğer hizmetlerde tamamen elektronik kayıtlar tutulmaktadır. Verilen hizmetlerin tamamı bilgisayarlara kaydedilerek düzenli olarak istenilen bilgiler Sağlık Bakanlığı sistemlerine iletilmektedir.

Vatandaşlarımızın merkeze her gelişlerinde aile hekimi tarafından mevcut bilgilerine çabucak ulaşılıp yapılması gereken işlemler bu kayıtlara göre planlanabilmektedir” açıklamalarını yaptı.

Doktor Recep Şeker; “Ulaşımın kolay olması açısından kendi olanaklarımız ile düzenlediğimiz servisimiz, gün içinde 7 tur yaparak hastalarımızı merkezimize getirmekte; bu hastaların izlem, muayene, kontrol, aşı gibi işlemleri yapıldıktan sonra da hastalar evlerine dağıtılmaktadır” dedi.

Sağlık Merkezinde kamera sisteminin bulunduğunu, digital ısı takip cihazı sayesinde de ısı değişikliklerinin telefonlarına ve mail adreslerine anında bildirildiğini vurgulayan Doktor Recep Şeker; defibrilatör gibi acil müdahale cihazlarının merkezde bulunduğunu açıkladı.

Elektrik kesintilerine karşı önlem olarak jeneratör bulunduğunu, 2 ayrı LCD ekrana laptop bağlantılarının henüz inşaat aşamasındayken planlanıp bağlandığını belirtti.

Eğitim CD’lerinin muayene olmayı bekleyen hastalara izletildiğini, konusunda uzman kişilerin belirli dönemlerde Aile Sağlığı Merkezi hastalarına yönelik yüzyüze eğitim yapmalarının önemini vurgulayan Şeker, aynı zamanda personel kaynaklı zararlar dahil olmak üzere kurumun tamamen sigortalandığını da ifade etti.

Karaman’da aile hekimlerinin, kendi imkanları ile vatandaşa daha iyi hizmet sunma adına özel sektör anlayışı ile kaliteli hizmet verme gayreti 9 No’lu Aile Sağlığı Merkezinde net görülebiliyor. Merkeze bağlı hastalar; ücretsiz servis ve diğer profesyonel uygulamaların, Türkiye’de örnek nitelikte olduğunu ifade ediyor. saglik-1.jpg

saglik-2.jpg

saglik-3.jpg

saglik-4.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 1497 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ