22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Dereköy Halkı Pankartlarla Yürüdü
05 Haziran 2011 Pazar 19:03

Karaman Dereköy Halkı Pankartlarla Yürüdü

Karaman’ın Dereköy köyünde Taş Ocağı açılmasını istemeyen köylüler pankart açarak yürüyüş yaptı. Diğer FOTOĞRAFLAR FOTO GALERİ'de mutlaka izleyin..!

Köy meydanında toplanan kadın, erkek ve çoçuklar pankart açarak slogan attı.derekoy-karaman-m.jpg

1100 nüfuslu 300 haneli köyde “Bu köye Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan başka Ak Parti’li giremez” afişi ise dikkat çekti. Diğer Bütün FOTOĞRAFLAR FOTO GALERİ BÖLÜNÜNDE..
FOTO GALERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

. Diğ derekoy-muhtari-saban-cingil-karaman-1.jpg

Köy meydanında pankart ve afiş asan köylünün önünde bir konuşma yapan Köy Muhtarı Şaban Cingil;

“Biz oy deposu değiliz. Yeşillikler içinde olan köyümüz, aynı zamanda Karaman Merkez ve çevresinin adeta oksijen deposu, piknik ve gezinti alanı ve turizm bölgesidir. Fakat ne yazık ki bu güzelim köyümüz son zamanlarda adeta cehenneme çevreilmiş ve yaşanamaz hale getirilmiştir. Çünkü köyün çevresi Taş Ocakları ile kuşatılmıştır.

Köyümüz sınırları içerisinde ormanlıklar oluşturulmuş, bunun sonucunda da insanlar ve hayvanlar için yaşam alanımız iyice daralmıştır.

Bu sebeple Taş Ocaklarına Hayır diyor ve taş ocaklarını şiddetle protesto ediyoruz.

İnsanımızın, can ve mal güvenliği ve sağlığı için yine çocuklarımızın geleceği için çok büyük tehditler oluşturulan bu taş ocaklarının köyümüze, insanımıza ve çevreye verdiği zararları sıralamak mümkündür.

Çünkü Taş ocaklarında atılan dinamit ve benzeri patlayıcılar sebebiyle köyümüzdeki bina ve müştemilatların duvarları çatlamış, temelleri yerinden oynanmaya başlamış ve bu binalar yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.derekoy-muhtari-saban-cingil-karaman-4.jpg

Taş ocaklarından çıkan toz bulutları evlerin ve ahırların üzerine yağmur gibi yağmakta bu durum da insanımızın ve hayvanların sağlığını bozmakta, nefes almasını ve görmesini engellemektedir.

Yine köyümüzde Bizans devrine ait 15 asırlık Fisandun Kisesinin duvarları köy yakınındaki taş ocaklarındaki patlamalar nedeniyle çatlamış ve yıkılma tehlikesine karşı da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar restore edilmiştir.

Bizler Dereköylü vatandaşlar olarak her zaman ülke menfaatlerini kişisel menfaatlerin önünde gördük.Ancak toplumsal yararından ziyade zararı çok olan hiçbir projeye evet dememiz mümkün değildir. İşte burada söz konusu olan taş ocaklarının da müteahhide sağladığı ekonomik ranttan başka hiçbiri toplumsal ve ülke yararına olmadığı gibi, son derece ağır sonuçlar doğuran ve telafisi mümkün olmayan onlarca zararı vardır.

Taş Ocaklarına Hayır diyoruz. Dereköy taş ocakları sorununun bir an önce çözülmesi ve ruhsatlarının iptal edilmesi ve bölgede yeni ruhsatların verilmemesi için buradan seçilmiş ve atanmış bütün yetkililere ve ilgililere sesleniyoruz.Bugünkü ve gelecekteki nesillerin sorumluluğunu yüreklerinde hep taşıdıklarına ve onların haklarını sonuna kadar koruyacaklarına canı gönülden inandığımız sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Milletvekillerimize, Sayın Valimize ve ilgili tüm kurum, kuruluş ve komisyonlara sesleniyoruz.

Lütfen Dereköy Karaman ve insanımız daha fazla zarar görmesin. Yine toplumsal sorumluluk taşıyan tüm sivil toplum kuruluşlarımızı, vatandaşlarımızı, herkes ve her kesimi bizlere destek vermeye, konuya duyarlı olmaya doğaya ve çevreye gelecek nesillere sahip çıkmaya çağırıyoruz. “dedi.

Yapılan konuşmanın ardından çocuklar başta olmak üzere kadınlar ve erkeklerde pankart açıp “Köyümüze Taş Ocağı istemiyoruz" gibi slogan atarak yapılması planlanan Taş Ocakları alanına doğru yürüyüş yaparak eylemini sürdürdü. Köylüler eylemini olaysız bir şekilde tamamladı.derekoy-muhtari-saban-cingil-karaman-7.jpg

Bu haber toplam 5260 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ