24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Dumlugözde Kardelen Festivali
30 Haziran 2011 Perşembe 11:54

Karaman Dumlugöz'de Kardelen Festivali

Karaman Sarıveliler'e bağlı Dumlugöze köyü geleneksel Kardelen Festivali'ne hazırlanıyor.

Köy Muhtarı Mehmet Akkor, yaptığı açıklamada, Sarıveliler ilçesine bağlı olan Toros Dağları'nın üzerine bulunan Dumlugöze köyünün 2500 nüfusuyla Türkiye'de bir çok beldeden büyük olduğunu söyledi.

Toros göknarı, sedir, karaçam ve meşelerin arasında kendi haline bir köy olan Dumlugöze'nin yıllarca kendi haline terk edildiğini neredeyse unutulduğunu ifade eden Akkor, ''Bu, 1993 yılında Doğal Hayatı Koruma Derneğinin (DHKD) köyde kardelen soğanı üretme projesine kadar devam etmiş'' dedi.

Bu projenin başarılı olup 1996 yılında ekilen ilk kardelen soğanlarının hasat edilmesiyle köyün adının artık duyulmaya başladığını belirten Akkor, şunları kaydetti:

''Yapılan festivale yerli ve yabancı yüzlerce kişi gelmeye başladı. Festival sayesinde köyümüzün adını bile duymayan yöneticilerimiz, siyasilerimiz, basın köyümüze geldi. Sıkıntılarımızı anlatma fırsatı bulduk. Köy içleri parke taşı oldu, güzel bir parkımız var, yeni yolumuz yapılıyor. İnşallah bu sene asfalt bir yola kavuşacağız. Bu yüzden kardelen festivali köyümüz için bir bayramdır. Bu sene 15'incisini düzenleyeceğimiz Dumlugöze Kardelen Hasadı Festivali'ni 2 Temmuz Cumartesi günü yapacağız. Bayrama hazırlanır gibi köy olarak bu güne hazırlanıyoruz. Tüm doğaseverleri festivalimize davet ediyoruz.''

Bu haber toplam 2518 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ