26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Hatuniye Medresesi 130 Akademisyene Tanıtıldı
14 Eylül 2011 Çarşamba 18:07

Karaman Hatuniye Medresesi 130 Akademisyene Tanıtıldı

Karaman’ın geçmişteki sanat ve kültürünün zenginliğini en iyi yansıtan tarihi mekânlardan olan Hatuniye Medresesi, Karaman’a gelen yaklaşık 130 akademisyen ve kurum temsilcisine tanıtıldı.

Karaman’ın geçmişteki sanat ve kültürünün zenginliğini en iyi yansıtan tarihi mekânlardan olan Hatuniye Medresesi, 1.Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumu için Karaman’a gelen yaklaşık 130 akademisyen ve kurum temsilcisine tanıtıldı.

Medresenin sanat yönünün zenginliği ve turizm açısından değerini anlatan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Seda Dilay’ın sunumu, Karaman’ın sanat değerlerinin tanıtımında anlamlı bir çalışma oldu.

Öğr. Gör. Seda Dilay, Karaman’daki Nalıncılar Evi, İbrahim Bey Çeşmesi, Hacıbeyler Camii, Tol Medrese gibi tarihi mekânlar arasında mimari yapı zenginliği açısından önemi büyük olan Hatuniye Medresesinin bir mimari şaheser olduğunu belirtti. Dilay “Hatuniye Medresesi, zamanda yolculuk yapılabilecek en iyi yerlerden biridir. Taç kapısının üzerindeki kitabede ilim ile ilgili hadisler, binanın yapıldığı dönemde geçmişte eğitime verilen önemi göstermektedir” açıklamalarını yaptı.

Ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in yaptığı paha biçilemeyen Kaplumbağa Terbiyecisi resminin arka fonundaki medrese kapısının, Karaman’daki Hatuniye Medresesinin resmi olduğu da bu oturumda açıklandı.

Taç kapıdaki ongun kuşu ve diğer kabartmaların resimlerini ilgi ile izleyen katılımcılar, konuşmanın bitiminde Medreseyi ziyaret etmeden önce ön bilgiye sahip oldukları için mutlu olduklarını ve sempozyumun Karaman’ı tanıtması açısından önemli olduğunu bir kez daha vurguladılar.

“Kimsenin alın yazısında ne bir eksiklik vardır, ne de fazlalık.. Nefise Sultan, yaptırdığı medrese ile bir çok kişiye ışık oldu” anlamının bulunduğu sözler ile sunumunu tamamlayan Dilay, Türkiye’de bu alana ilgi duyan akademisyenlere Hatuniye Medresesinin tanıtımında önemli bir aşama kaydetmiş oldu.

hatuniye-1-.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 1898 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ