20 Mayıs 2018 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Karadağa 61 Anadolu Yaban Koyunu Nakledildi
26 Mayıs 2012 Cumartesi 15:33

Karaman Karadağ'a 61 Anadolu Yaban Koyunu Nakledildi

Karaman karadağ bölgesine son dönemde 61 adet anadolu yaban koyunu nakledildi.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, dünyada sadece Anadolu'da bulunan ve 1967'de sayıları 35'lere kadar düşen Anadolu yaban Koyunları'nın yapılan koruma çalışmaları sonucunda sayılarının 600 Anadolu yaban koyunları kaçak avcılığın önlenmesi çalışmalarının ardından bir dönem 35'e kadar düşen sayılarını 600 lere kadar yükseltti. Karaman karadağ bölgesine son dönemde 61 adet anadolu yaban koyunu nakledildi.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, dünyada sadece Anadolu'da bulunan ve 1967'de sayıları 35'lere kadar düşen Anadolu yaban Koyunları'nın yapılan koruma çalışmaları sonucunda sayılarının 600'ü geçtiğini söyledi. bunlardan bir miktarıda Karaman'ın Karadağ bölgesinde bulunuyor.

Duran, yaptığı açıklamada, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan yaban koyunlarının son zamanlardaki bilinçsiz avlanma ve çevre kirliliği ile birlikte yaşama alanlarının azaldığını belirtti.
Duran, 2004'te başlayan nakil çalışmalarının devam ettiğini, Ankara Nallıhan'a 73, Karaman Karadağ'a 61, Malatya Hekimhan'a 20 adet yaban koyunu nakledildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Yerleştirme yapılan alanlardaki envanter çalışmalarında Nallıhan'da 56, Karadağ'da 34 adet birey tespit edilmiştir. Burada tespit edilen hayvanlar artık o bölgede doğup büyüyen hayvanlardır. Bu çalışmada başarı elde edilmiştir. Bir bölgede hayvanların nesli tehlikeye düşerse başka bir bölgede bu hayvanların çoğaltılması mümkün olacaktır.''dedi.

yaban-koyunu-1.jpg

yaban-koyunu-2.jpg

yaban-koyunu-3.jpg

yaban-koyunu-4.jpg

Bu haber toplam 1899 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ