26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman KMÜ Dekanı Prof.Dr.Turan karataşa Ziyaret
29 Haziran 2011 Çarşamba 15:48

Karaman KMÜ Dekanı Prof.Dr.Turan karataş'a Ziyaret

Türkçe Olimpiyatına Gelen Gençlere Dekan Karataş'tan Önemli Mesajlar

Bu yıl "Gelin Tanış Olalım" sloganıyla dokuzuncusu yapılan "Uluslararası Türkçe Olimpiyatları" kapsamında Karaman’daki etkinliklere katılan öğrenciler, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş’ı makamında ziyaret ettiler.

Gülümseyen yüzlerinde Türkçe sevgisi görülebilen öğrenciler ile Prof. Dr. Turan Karataş’ın keyifli sohbeti, okunan şiirlerle renklendi. Üniversitenin anlamlı konuklarıyla tek tek ilgilenen Prof. Dr. Turan Karataş, ziyaretten memnun olduğunu, farklı ülkelerden gelen gençlerle Türkçe konuşmanın keyif verici olduğunu ifade etti.

Dekan Karataş, uluslararası alanda düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarının, Türk dilinin gelişimi ve yaygınlaşması adına gerçekleştirilen en önemli düzenleme olduğunu vurguladı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü dışında Çin Dili, Rus Dili gibi bölümlerin açıldığı konusunda gençlere bilgi veren Karataş’ı ilgi ile dinleyen gençler, kendilerinin de bu bölümlerde okumak istediklerini, Karaman’a gelip Türkçe için önemli ilerlemeler gösteren bu “özel” üniversitede bulunmanın kendileri için anlamlı olduğunu ifade ettiler.

Türkçe şiir okuyan Tanzanyalı Johannes’e, okuduğu şiirin sözlerinin anlamlarının çok önemli olduğunu ve Türkçe anlamını bilerek okuyup konuşmanın önemini vurgulayan Dekan Karataş’ı, öğrenciler dikkatle dinlediler. Dekanın okuduğu Necip Fazıl Kısakürek’in şiiri ile daha da anlamlı hale gelen sohbette; Yunus Emre, Sezai Karakoç, Nazım Hikmet gibi şairlerimizin Türkçeyi şahlandırdığı, onların eserlerini tüm dünya çocuklarının okumalarına teşvik yönünden bu gençlere önemli görevler düştüğü konuşuldu.

Öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çektiren Dekan Prof. Dr. Turan Karataş ve Edebiyat Fakültesi öğretim elemanları, gençleri Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ne yeniden davet ederek eğitim yaşamlarında başarılar dilediler.rektor-1.jpg

rektor-2.jpg

rektor-3.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 2640 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ