25 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Merkez Dereköy de Taş Ocaklarından Şikayetçi
20 Mayıs 2011 Cuma 17:22

Karaman Merkez Dereköy de Taş Ocaklarından Şikayetçi

Karaman Merkeze bağlı Dereköy Muhtarı Şaban Cingil de taşocaklarının Karaman için çevresel anlamda bir tehdit olduğunu söyledi.

Köşe yazarımız Mehmet Asil Yılmaz bugünkü köşesinden Milletvekili Lütfi Elvan'a taş ocakları konusunda açık mektup yazmış çok acil tedbir istemişti.

Merkeze bağlı Dereköyü muhtarı Şaban Cingil de aynı dertten muzdarip. Cingil, "Karaman'da faaliyet gösteren Taş ve Mucur ocağı işletmeleri şehrin gelişim alanını dikkate almadan kendileri açısından en çok para kazandıracak şekilde en yakın mesafeden temin yoluna gitmektedirler. Bu güne kadar maalesef Devlet yetkililerini de uyardığımız halde bir sonuç elde edemedik.

Valinin Ufku Yetmedi

Giden Valimize durumu aktardık ancak kendilerinin ufku Karaman gerçeklerini iyi bir şekilde kavrayamadığından konuya duyarsız kaldı. Artık bıçak kemiğe dayandı ve Karamanımızın geleceğine sahip çıkma adına ne yapılması lazım geliyorsa, taşın altına elimizi koyarak biz sahip çıkacağız.saban-cingil-derekoy-karaman-1.jpg

Şimdi soruyorum;
Naldöken'de hemen villa arsalarının altında taş ocağı olarak kullanılan ve şimdi şehrin içinde kalması sebebi ile devasa çukurlar halinde terk edilen alanların rehabilite edilme imkanı maalesef yoktur. Bunun günahı kime aittir, elbette dönemin yetkilisi olan siyasi ve bürokrasi de görev almış şahıslara. Benzer şekilde Urgan boğazında açılan ve şimdilerde terk edilen taş ocakları var. Ayrıca Dereköy hudutları içerisinde faaliyet gösteren 4 adet taş ocağı işletmesi var.

Devletten her ihale alan müteahhit firma yakın mesafeden mıcır ve asfalt malzemesi temin etmek amacı ile gözünü Dereköy hudutlarına dikmektedirler. Hal böyle olunca da Karamanımızın 10-20 yıl sonra gelişeceği alanlar maalesef tahrip edilmeye şuan itibari ile devam edilmektedir.Yeni açılan 4 tane ocağın açılması esnasında Köy halkı ve Muhtarlık olarak o mücadele ettik; Dönemin Valisine izah ettik. Maalesef dinletemedik.

Evlerimizde Çatlaklar Oluştu

Şimdi Karaman içerisinde Belediye tarafından yapılan asfalt ihalesini alan müteahhit firma Dereköy yolu üzerinde bir ocak ruhsatı aldı. Bu ocakların işletmeye alınması halinde bizi bekleyen tehlikeler arasında; birinci sınıf sulu tarım yapılan arazileri olumsuz yönde etkilenecek olmasıdır.

Önceleri daha uzak mesafede işletme yapıldığı halde buralarda kullanılan patlayıcılar, Köydeki binaların çatlamalarına sebebiyet vermiştir.”dedi

Bu haber toplam 3753 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ