25 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman Trafik Şubeden Elektrikli Bisikletlere Ehliyet ve Kask Uyarısı
22 Nisan 2011 Cuma 04:40

Karaman Trafik Şube'den Elektrikli Bisikletlere Ehliyet ve Kask Uyarısı

Karaman Emniyeti Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, elektrikli bisikletlere ehliyet ve kask zorunluluğu getirildiği bildirildi.

 

Karaman Emniyet Müdürlüğü'nden Yapılan yazılı açıklamaya göre, “Bu tür araçların tescil zorunluluğu bulunmaktadır.

Hızı 25 kilometre ile gücü 250 wat ve daha aşağı olan araçların ise tescil zorunluluğu olmamakla birlikte, AB uygulamaları da dikkate alınarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çalışma yapılacak olup, araçların tescil edilme zorunluluğu olması halinde tescil usul ve esasları hakkında ayrıca bilgi verilecektir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet tanımı içerisinde yer aldığından bu araçların motorlu bisiklet olarak değerlendirileceği, elektrikli bisiklet sürücülerinin de “A1” sürücü belgesi sahibi olmaları, koruyucu başlık takmaları zorunludur.

“A1” sürücü belgesi bulunmadan Elektrikli Bisikletleri kullananların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 36’ncı maddesinde, “Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Aayrıca sürücü araç sahibi değilse ayrıca araç sahibine de cezai işlem uygulanacağı, koruyucu başlık takmayanların ise 78’ inci maddesine göre cezai işlem uygulanacağının, bu tür araçların motorlu bisiklet kapsamında değerlendirilmesinden dolayı trafik denetlemelerinde bu konu üzerinde hassasiyetle durulacaktır” denildi.

Bu haber toplam 2028 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ