18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaman ve Maraşta Sınavda Aynı Hata Farklı Çözüm !
30 Nisan 2011 Cumartesi 22:42

Karaman ve Maraş'ta Sınavda Aynı Hata Farklı Çözüm !

Karaman'daki hatalı kitapçık krizi fotokopi yöntemiyle çözüldü. Kahramanmaraş'ta ise aynı hata yüzünden öğrenciler 1,5 saat bekletildi

Yine bir sınavda hata. Bu kez adres Kahramanmaraş. 6. sınıfların girdiği Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na yanlışlıkla 9, 10 ve 11'inci sınıf kitapçığı gönderildiği ortaya çıktı. Öğrenciler bunun üzerine 1 buçuk saat sınıftan çıkartılmadı, sınav yeni kitapçıklar getirilerek yapılabildi. Karaman'daki hatalı kitapçık kriziyse fotokopi yöntemiyle çözüldü.

Bir kriz de Karaman Ermenek'te Yaşandı 

Ermenek'de bugün Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı'na katılan bin 109 öğrenci, sınavdan yaklaşık yarım saat önce sınava girecekleri okula geldi. 

Daha sonra kontrolden geçirilerek salona alındı. Kitapçıklar dağıtılmaya başlanıldığı sırada bir okulda 9, 10 ve 11'inci sınıflara, 6, 7 ve 8'inci sınıfa ait kitapçıklar dağıtıldı. 

Yanlışlık fark edilince kitapçıklar toplatıldı. Yedek kitapçıklar da yetersiz olunca polis nezaretinde doğru kitapçıkların fotokipisi çekildi. 

Kitapçık mağduru olan 157 öğrenci saat 10.00 yerine, saat 12.00'de sınava başladı.

Karaman Valisi Süleyman Kahraman, merkezden kaynaklı bir hata olduğunu söyledi. 

Vali Kahraman şöyle konuştu: "Bu hata sınava katılan tüm öğrencileri kapsamıyor. Sınav kitapçıklarında merkezden kaynaklı bir hata olmuş. Polis nezaretinde kitaplar fotokopi ile çoğaltılmış ve öğrencilere dağıtılmış. Ben Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığında yetkililerle görüştüm. Bazen hata olduğunda fotokopi yoluna gidebildiklerini bana ilettiler. 

Aslında böyle bir sorun olduğunda yedek kitapçıkların devreye girmesi lazım. Fakat yedek kitaplarda yeterli gelmemiş. Bir takım öğrenciler normal saatinde sınava girip çıktılar. Fakat kitapçıkların da sorun olan öğrencilerde sınava 12.00'de başlayıp 14.00'de çıktılar. Gerekli tedbirler alındı. Gecikmeden başka da bir problem olmadı" dedi.

Eğitim-İş: "Skandal gelişmeler yaşanıyor" 

Bu arada Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nda (PYBS) skandal niteliğinde gelişmeler yaşandığı bilgisinin kendilerine geldiğini bildirdi.

Eğitim-Sen Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada Kılıç, eğitim sisteminin tamamen sınav odaklı hale getirilmesiyle birlikte sınavlarda yaşanan skandallara bir yenisinin daha eklendiğini ileri sürerek, bugün yapılan PYBS'de hatalar meydana geldiği savundu.

PYBS'nin Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda yapıldığını hatırlatan Kılıç, Karaman Ermenek Lisesi'nde sınava giren çocuklara 5. sınıf yerine 6. sınıf soru kitapçığı dağıtıldığı bilgisinin kendilerine geldiğini belirtti.

Kılıç açıklamasında, "Ermenek Anadolu Öğretmen Lisesi'nde sınav salonlarına hatalı kitapçıklar gönderilmiş, yedek kitapçıklarla sorun giderilmeye çalışılmış ve sınavın geç başlamasına sebep olmuştur. 9, 10 ve 11. sınıflara aynı sorular sorularak ciddi bir eşitsizlik yaratılmıştır" iddiasında bulundu.

Yetkililere seslenen Kılıç, kamusal ve nitelikli eğitim hizmeti için süratle politikalar geliştirilmesi ve eğitim sisteminin sınav boyunduruğundan kurtarılması gerektiğini kaydetti.  

Kahramanmaraş'ta Öğrenciler 1 Buçuk Saat Bekletildi 

Bu sabah Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulu'nda PYBS için gelen 6'ıncı sınıf öğrenciler sınav salonlarında yerlerini alıp, kitapçıkların dağılmasını beklemeye başladı.

Saat 10.00'da başlayacak sınav için göreviler kitapçıkları, açtıklarında 6'ncı sınıf öğrencileri olmalarına karşılık, 9,10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin kitapçıklarının gönderildiği anlaşıldı.

Bunun üzerine öğrenciler sınıflardan dışarı çıkartılmadı, okula giriş çıkışlar da yasaklandı.

Yaklaşık 1.5 saat bekleyen öğrenciler, kendilerine uygun kitapçıkların getirilmesi ardından sınava başladı. 100 sorunun sorulduğu sınav 100 dakika sürdü.

Veliler bayıldı

Öğrencilerin 1.5 saat gecikmeli sınava başlamaları dışarıda bekleyen velileri de öfkelendirdi. Tepki gösteren bazı öğrenci velileri baygınlık geçirince, 112 Acil Sağlık ekibi çağrıldı. Fenalık geçiren öğrenci velilerine ambulansta müdahale edildi.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas da okula gelerek gelişmeler hakkında inceleme yaptı.

Haber: CNN TÜRK

Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ