16 Şubat 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karamanda Altın Çilekler Hasat Ediliyor
25 Ağustos 2011 Perşembe 18:31

Karaman'da Altın Çilekler Hasat Ediliyor

Karaman'da üretimi desteklenen “yer kirazı” diğer adıyla “altın çilek” bitkisi mevsim şartlarına bağlı olarak çiçeklenme dönemini tamamlamış ve meyve oluşum dönemine girmiştir.

Karaman'da alternatif ürünlerin çiftçilerimiz arasında yaygınlaştırılması amacıyla üretimi desteklenen “yer kirazı” diğer adıyla “altın çilek” bitkisi mevsim şartlarına bağlı olarak çiçeklenme dönemini tamamlamış ve meyve oluşum dönemine girmiştir. Hasat döneminin yaklaştığı bu dönemde müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından ilgili çiftçilerimize ait üretim alanları sürekli kontrol edilmekte ve teknik destek sağlanmaktadır.

Karaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail ULUAD konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Meyveleri hem taze hem kurutularak yenebilen yer kirazı oldukça geniş kullanım alanı olan bir bitkidir. Sahip olduğu bol aroma ve mayhoş tadından dolayı meyvesi, pastacılıkta ve marmelat yapımında kullanılmaktadır. Taze olarak yenebileceği gibi meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda da kullanılmakta aynı zamanda meyvesi kurutularak da pazarlanabilmektedir.

Tüm bu sayılan nedenlerle İlimizde alternatif ürünler arasında önemli yere sahip olabileceğini düşündüğümüz bu ürünün çiftçilerimize tanıtılması amacıyla farklı köylerde örnek üretim alanları oluşturulması için İl Özel İdaremizin katkılarıyla altın çilek fidesi dağıtımı yapılmıştır.

Yurt dışında çeşitli hastalıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılan bir bitki olmasının yanında besin değerlerinin çok yüksek olması ve içeriğindeki kalsiyum sebebiyle özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde de kullanılan yer kirazı düşük kalorisi ve yüksek lifli yapısı nedeniyle zayıflama ve diyet kürlerinde yer almaktadır.

Yetiştiriciliği yapılan yer kirazının çiftçilerimiz tarafından tanındıkça üretim miktarı ve verimi giderek artacağını düşünmekteyiz” dedi.

altin-cilek-2.20110825183642.jpg

altin-cilek-3.20110825183658.jpg

altin-cilek-1.20110825183711.jpg

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 2444 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ