18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karamanda Turizm Sektörü Geliştirme Projesi Toplantıları Başladı
22 Haziran 2011 Çarşamba 14:56

Karaman'da Turizm Sektörü Geliştirme Projesi Toplantıları Başladı

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, İl Kültür Müdürlüğünce hazırlanarak Mevlana Kalkınma Ajansına sunulan TR52-2011 – DFD-01-02 nolu Karaman Bölgesi Rekabetçilik Temelli Turizm Sektörü Geliştirme projesi kapsamında İlçe Kaymakamları ile birlikte bir basın topl

21 Haziran 2011 Salı günü saat 14.30’da Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Vali KAHRAMAN’ın yanı sıra Ayrancı Kaymakamı Ali KARAKAYA, Sarıveliler Kaymakamı Eyyüp ÖZDEMİR, İstanbul Üniversitesi İstanbul Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı ERASLAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA ve basın mensupları katıldı.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN basın toplantısının açılış konuşmasında; “ Turizm, Uluslararası Bilimsel Turizm Uzmanları Birliğince ifade edildiği gibi, “İnsanların sürekli yaşadıkları, çalıştıkları ve olağan ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerin dışındaki seyahatleri ve buralardaki turizm işletmelerinin ürettikleri mal ve hizmetleri tüketen, geçici konaklamalardan doğan faaliyetler bütünüdür”.

Farklı ekonomi ve kültürlerin karışıp kaynaştığı Karaman, birçok medeniyete beşiklik etmiş, en eski çağlardan itibaren bölgeler arasındaki kültür aracılığı rolünü de üstlenmiştir. Karaman ‘da söz konusu medeniyetlerin özelliklerini yansıtan, tarihi ve kültürel bakımdan önem arz eden birçok eser vardır. İlimiz, sahip olduğu tarihi zenginlikleri ve potansiyeli ile turizmden daha fazla pay alma konusunda kararlı bir çalışma yürütmektedir.

Karaman yöresi turizm misyonunun görevi, turizm endüstrisinin içerisinde gelişen, sürdürebilir turizm temelinde çok sayıda seyyahın Karaman yöresini ziyaretine imkan veren, seyyahlara konaklama, yeme içme, eğlence, gezi imkanı tanıyan modern bir turizm anlayışı sunmaktır. Turizm yaklaşımının benimsenerek istihdamın artırılmasında ve bölgesel gelişmede turizmin öncü bir sektör konumuna ulaştırılması ve Karaman’ın uluslararası pazarda seyyah (turist) sayısı ve turizm geliri bakımından önemli bir varış noktası ve uluslararası bir marka haline getirilmesinin sağlanmasıdır.

Karaman, köklü tarihi, doğal güzellikleri, turistik değerleriyle aynı zamanda kültür ve turizm kentidir. İnanç turizmi, yayla turizmi, eko turizm, doğa yürüyüşü ve mağara turizmi açısından önemli potansiyele sahiptir.

Hemen hemen her çağın medeniyetini yansıttığı için, kültür ve inanç turizmi açısından büyük değere sahip olan bu zenginliklerin turizme kazandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda kültürel varlıkların çekiciliklerinin arttırılması sağlanmalı, özel sektör destekli turizm işletmeciliği alanları genişletilmelidir. Ayrıca turizmin ana unsurlarını oluşturan konaklama, ulaşım ve dinamik pazarlamaya yönelik faaliyet planlaması yapılmalıdır.

Ülkemizin yaşadığı hızlı kentleşme süreci ve tüm dünyanın yaşadığı küreselleşme gerçeğini göz önüne alarak, Karaman için projeler ürettik, üretmeye de devam ediyoruz. Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarımızda amacımız, Karaman’ın Türkiye ve Dünya ile bütünleşmesini hızlandırarak, ilimizi sahip olduğu tarihsel değerle birlikte modern ve yaşanabilir bir şehir olarak yarınlara taşıyabilmek.

Karaman, üreten ve ihraç eden, ülke ekonomisine katma değer sağlayan, yaşam kalitesinin sürekli olarak arttığı ve kırsal alt yapının geliştirilerek, kırsal kalkınmanın sağlanması ile kır-kent arasındaki gelişmişlik farkını gideren çağdaş bir kent olmayı hedeflemektedir.

Türk Dilinin Başkenti İlimiz, sahip olduğu tarihi zenginlikleri, turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile turizmden daha fazla pay alabilmesi çerçevesinde; Valiliğimizce Mevlana Kalkınma Ajansına sunulan TR52-2011-DFD-01-02 kabul no’lu Karaman Bölgesi Rekabetçililik Temelli Turizm Sektörü Geliştirme çalışması projesi kapsamında emeği her kese teşekkür ederim. Türkçenin başkenti Karaman’dan, gönül dostu Yunus Emre’nin diyarından kucak dolusu sevgilerimle” dedi.

Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN’ın konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi İstanbul Araştırma Merkezi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı ERASLAN Turizm Sektörü Stratejik Master Planı Kümelenme Temelli Bölgesel Kalkınma Programıyla ilgili olarak katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Toplantı katılımcıların Türk Dilinin Başkenti Karaman’ın, sahip olduğu tarihi zenginlikleri, turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile turizmden daha fazla pay alabilmesi konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunmasıyla sona erdi. turizm-1.jpg

turizm-2.jpg

Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ