22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karamandaki ALO 170 Umutları Oldu
29 Mayıs 2011 Pazar 01:27

Karaman'daki ALO 170 Umutları Oldu

Karaman'da kurulan iletişim merkezinde çalışanların yüzde 50'sini oluşturan engelliler, hayata yeniden tutunmanın mutluluğunu yaşıyor

Karaman'da kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ÇSG) İletişim Merkezi'nde çalışanların yüzde 50'sini oluşturan engelliler, hayata yeniden tutunmanın mutluluğunu yaşıyor.

ALO 170 FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer tarafından geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Turkcell Global Bilgi'nin Karaman'da kurduğu ÇSG İletişim Merkezi'nde engellilere büyük istihdam sağlandı. Merkez çalışanların yarısını oluşturan engelliler, yeni iş imkanıyla birlikte hayata yeniden tutunmanın sevincini yaşıyor. Her birinin farklı bir hikayesi bulunan engelli çalışanlardan en çok dikkati çeken ise, görme engelli Ahmet Çopur ile konuşma engelli Merve Uyar oldu. Her masada tek kişi olması gerekirken, aynı masada iki kişi çalışan görme engelli Ahmet Çopur ile konuşma güçlüğü bulunan Merve Uyar, tam anlamıyla birbirlerini tamamlıyorlar. Her ikisinde bulunan kulaklıkla vatandaşların sorunlarını dinleyebilen ikiliden Ahmet Çopur, vatandaşların sorularını dinliyor, Merve Uyar da bilgilerini bilgisayara giriyor ve bu şekilde vatandaşları bilgilendiriyor.

"UMUDUMUZU TAMAMEN KAYBETMİŞTİK"

Görme engelli çalışma arkadaşıyla birlikte uyum içinde çalıştıklarını belirten Merve Uyar, "Buradaki görevimiz arkadaşımız çağrı alıyor, bende ona yardımcı oluyorum. Burada hizmet dökümleri başta olmak üzere borç durumlarına bakıyoruz, soruları olursa onlara cevap veriyor ve bu şekilde vatandaşlara yardımcı oluyoruz.

Birlikte çalıştığım arkadaşım görme engelli olduğu için ben yazarak yardımcı oluyorum. Uyum konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Engelleri kaldırdığımızı da söyleyebiliriz. Burada çalışmak ve en azından iş hayatına girip belli şeyleri başardığımızı görebilmek güzel bir şey. Burası engellerin kaldırıldığı bir sektör. Birilerine yardımcı olmak iyi bir şey" dedi.

Kendisinin görme engelli olmasından dolayı iki kişi çalıştıklarını belirten Ahmet Çopur, "Vatandaşlara yardımcı olurken bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Burada görüntülü olarak interneti tamamen inceleyemediğimden dolayı, arkadaşım burada bana yardımcı olmaya çalışıyor. Şu anda ben 40 yaşındayım ve birçok yerde iş aradım. Görme engelliler için Türkiye'de iş bulmak oldukça zor. Ben öncelikle bu şirkete teşekkür etmek istiyorum. 40 yaşından sonra bizleri istihdam etti ve iş sağladı. Bu işe girmeden önce bizler tamamen umudumuzu kaybetmiştik" diye konuştu.

"KOLUM OLMADIĞI İÇİN İŞE YARAMIYOR GİBİ GÖZÜKÜYORDUM"

Tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdüren çalışanlardan yürüme engelli Turan Işık ise, "Bu işe başlamadan sürekli evdeydim ve bilgisayar başında vakit geçirmeye çalışıyordum. Burada elimizden geldiği kadar mevzuat gereği vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

8 yıl önce bulgur fabrikasında çalıştığı sırada iş kazası sonucu sağ kolunu buğday öğütme makinesine kaptıran Erdem Acaruygun da (30), o günden bu yana tek koluyla hayata tutunmaya çalışıyor. Geçirdiği iş kazası sonucu eşinden de ayrılmak zorunda kalan iki çocuk babası Erdem Acaruygun, "Bu işten önce bir işe yaradığımızı hissetmiyorduk. Bir iş yapılacağında yapamaz gözüyle bakılıyorduk. Turkcell Global Bilgi ailesine katıldığımızda bir şeyler başarabileceğimizi hissettim, özgüvenim geldi. Bir de kırsal kesimdeki vatandaşlarımız aradığında sorunlarına çözüm bulduğumuzda ve bulmaya çalıştığımızda o zaman işe yaradığımızın farkına vardık. Kırsal kesimdeki insanlarımızın sorunlarını çözdüğümüzde bu beni daha çok sevindiriyor. Ben bir iş kazasından dolayı sağ kolumu kaybettim. Hayatta çok zorlanıyordum. Kolum olmadığı için sanki işe yaramıyor gibi gözüküyordum. Burada işe başladığımdan itibaren çok mutluyum. Akşam eve gittiğimde saatler biran geçse de işe gitsem diye can atıyorum. Burada çok mutluyum ve hayata yeniden sarıldım" şeklinde konuştu.

ENGELLİ DOSTU BİNA

Burada Alo 170 hattı olarak, engelli arkadaşlarımızla birlikte vatandaşlara hizmet vermekteyiz diyen Melek Alkan ise (19), "Burada engelli arkadaşlarımızla birlikte olmaktan dolayı çok mutluyuz. Onlara da elimizden geldiğince kolaylıklar sağlamaya çalışıyoruz. Çalışma konusunda bir uyumsuzluk yaşamıyoruz. Birbirimize her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Bu haber toplam 1529 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ