21 Nisan 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karamanlı Bakan Ömer Dinçer
19 Temmuz 2011 Salı 14:12

Karaman'lı Bakan Ömer Dinçer

61. Hükümetinin programında "eğitim sistemimizi tamamen gözden geçirme, dönüşüm proğramı, yeniden yapılandırma, tüm yönleriyle reforme etme, dünyaya örnek bir uygulama gerçekleştirilecek.

AK Parti hükümetleri ekonomide, dış politikada, sağlıkta, ulaşımda önemli hamleler gerçekleştirdi.Bence AK Parti’nin en iddialı alanının “Eğitim hamlesi” olması gerekirdi, ama orada, ekonomiye, dış politikaya, sağlığa, ulaşıma muvazi (paralel) bir hamle gerçekleşmedi.

Evet, altyapı anlamında epeyce ilerleme sağlandı. Ama bu, AK Parti gibi bir “misyon yapılanması”nın performansından beklenenin çok gerisinde idi.

Bunda, taaa başından beri Eğitim için hazırlanmış bakan liderliğinin oluşmamasının, ama belki de daha çok, kurulu düzen açısından kilit bakanlıklardan biri olan Milli Eğitim’i “zamana bırakma” yaklaşımının etkisi olabilir.

İşte üçüncü AK Parti dönemi...

Ve “Hâlâ zamanı gelmedi mi?”, “Fatih Projesi hâlâ bir altyapı projesi olmaktan ileri gidemeyecek mi?” diye düşünme durumundayken, gerek bakan tercihi ve gerekse hükümet programındaki ifadeler, artık zamanının geldiği inancını yansıtıyor.

Bakan Ömer Dinçer.

Ve programa yansıyan, “eğitim sistemimizi tamamen gözden geçirme, dönüşüm programı, yeniden yapılandırma, tüm yönleriyle reforme etme, dünyaya örnek bir uygulama gerçekleştirme...” ifadeleriyle bir irade beyanı...

Ömer Dinçer’in Milli Eğitim Bakanı yapılması, hem organizasyon – işletme bilgi birikimi hem de ana perspektifler itibariyle çok önemli bir tercih. Ömer Dinçer’in, sadece, Türkiye’nin evrensel misyonu ve ülkenin genç nüfusunu geleceğe hazırlama noktasındaki bilinç diriliği, ana perspektifleri besleyecek zemin olarak yeterli.

Bu bakanlığın hayati değerini, Ömer Dinçer kadar anlayacak insan az bulunur.

Türkiye, eğitim alanında kimlik erozyonuna sürüklendi, o alandaki dirilişle dirilecek. Bu çok net.

Ben Ömer Dinçer’in gecesini gündüzüne katarak, “hayatının oyunu” diye nitelenebilecek bir görevi ibadet aşkıyla yerine getireceğine inanıyorum.

Bir bakanlık değil bence üstlenilen, bir liderlik.

6 yaşından 18 yaşına milyonlarca çocuğa - gence liderlik, milyonlarca anne – babaya liderlik, yüz binlerce öğretmene liderlik, idareciye liderlik.... böyle kutsal bir görev onunkisi...

Her sabah mesela 16 milyon çocuğun sizin uyumadığınızı bilerek okul için yola çıktığını düşünün... Nasıl uyursunuz?

Bir çocuk düşmüş ve dizi kanamış... İçinizde bir yerler acıyacaktır Milli Eğitim Bakanı olarak.

Bir çocuk, dünya çapında yıldızlaşmış; sizin alnınız ışıyacaktır. Bir anne kadar, bir baba kadar.

Liderlik bu bence. Kanat takacaksınız bu ülkenin tüm çocuklarına ve uçabilecekleri kadar uçurmak için çırpınacaksınız.

Eminim ki Cumhurbaşkanı da, Başbakan da, sizinle el ele bu liderliğe eşlik edeceklerdir.

Ben, asıl bu dönem, Milli Eğitim’de oluşturacakları heyecanla AK Parti’nin AK Parti olarak tarihe geçeceğini düşünüyorum.

Sevgili Ömer Dinçer, Şırnak’ta bir çocuk okula giderken ayağı üşüdüğünde, onun gelip sizin yüreğinizde bir acı biriktireceğini bilerek, size başarılar diliyorum. “Türkiye’nin geleceğini inşa” gibi bir iş yüklendi üzerinize, kutlu olsun.
 

Bu haber toplam 1331 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ