19 Nisan 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karamanlı Prof.Dr. Mehmet Asil YILMAZ  Kimdir ?
24 Aralık 2012 Pazartesi 09:04

Karamanlı Prof.Dr. Mehmet Asil YILMAZ Kimdir ?

Karamanlı Prof.Dr. Mehmet Asil YILMAZ Kimdir ?

Mehmet Asil YILMAZ, 5 Mart  1938 yılında  Karamanın Kazımkarabekir ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini sırasıyla Kazımkarabekir, Ereğli ve Konya’da tamamladı. 1962 yılında Ege Üniversitesi ,Ziraat Fakültesi,Bitki Sağlığı Bölümünden mezun oldu .Ardından Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı doktora bursu  sınavını  kazanarak 1966 yılında Amerika  Birleşik  Devletlerine  gitti.

New Jersey Eyaletinin New Brunswick kentinde, Rutgers The State University ,Cook  College ,Plant Pathology  Departmanında 1969 yılında Master Öğrenimini ,1972 yılında  da  Doktora Öğrenimini tamamladı . Plant Pathology Departmanı tarafından  öğrenim dönemi   sürecinde gösterdiği başarılı çalışmalarından   dolayı  kendisine  (Sigma Ʃödülü) de verildi .

Aynı yıl Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde asistan olarak göreve başladı. Fitopatoloji Ana Bilim Dalında 4 Kasım 1976 tarihinde Doçent, Aralık 1981 yılında da Profesörlük unvanını kazandı.

Mehmet Asil Yılmaz, 1979 yılında Tübitak ,1982 yılında da Nato Araştırma Burslarını kazanarak sırasıyla (Rothamsted Agricultural Experimental Station, İngilterede de ve Rutgers The State University Plant Pathology ABD de ) konusu ile ilgili araştırmalar yaptı.

İngilizce ve Türkçe olmak üzere yurt  içi  ve yurt  dışı  dergilerinde olmak üzere  çok sayıda araştırma makaleleri ,üç ders notu kitabı ile  bir  de ders kitabı (Text Book) yayımlandı.

Emekli  oluncaya  kadar geçen  hizmet  yılları sürecinde  ‘’Avrupa Bitki Sebze Virus Hastalıklarının Türkiye Koordinatörlüğü (The I.S.H.S. Vegatable Virus Working Group in Europe   ve Turunçgiller ,Asma Virus hastalıklarının da CHİEAM Akdeniz Ülkelerinin) Türkiye temsilciliğini yürüttü.

Bitki virüs hastalıklarının tanılanmasında kullanılan ‘’ELİSA ve Moleküler Tanılama Yöntemlerini’’ Türkiye’de ilk kez uygulamaya konulmasında da  öncü araştırmacı olarak görev yaptı.

2009-2010 yılları arasında  ( European University of Lefke ,Agricultural Sciences and Techonology Fakültesinde) görev aldı.

Karaman-Bozdağ yöresinde kurulması öngörülen çimento fabrikasının (atık ve artıklarının) tarım arazilerine, meralara doğaya ve çevreye vereceği zararların engellenmesinde aktif görevler aldı. Bu hizmetlerinden dolayı kendisi Karaman Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından Mart 2008’de bir Plaketle ödüllendirildi.

Mehmet Asil Yılmaz TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasının 2012 Bilim Ödülünü  aldı .

Bilimsel çalışmalarına ek olarak ‘’Özgürlük Elde Değil  ,Oğul Balı  ve Sevda Yağmuru’’ isimli üç tane   şiir kitabı yayımladı . Bunlara  ek  olarak;  ‘’Sonbahargülü  , Çançiçeği   ve  bu yılda da Anadolulu Elifin   Romanı  da ’’   yayımladı. 

Öteki   romanlarda   olduğu   gibi  Anadolulu  Elif   romanın gelirleri  de ‘’Karaman   Kültür  ve  Eğitim Vakfına bağışlanmıştır’’. Yazar, Karaman  İnternet Gazetesinde de ‘’Doğanın Gücü ‘’  Köşesinde  yazı yazmaya devam etmektedir  .

Halen  ,Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde de  Emekli  Öğretim Üyesi  Olarak Görev Yapmaya  çalışmaktadır.

mehmet-asil-yilmaz-karaman.jpg

Bu haber toplam 11073 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ