23 Mart 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karamanlı Şehit Polisin Katiline Savcı En Ağır Cezayı İstedi
16 Ağustos 2011 Salı 13:26

Karaman'lı Şehit Polis'in Katiline Savcı En Ağır Cezayı İstedi

Karaman'lı Polis Ömer Durmaz'ın katiline,savcı en ağır cezayı istedi polisi şehit ettikten sonra,bir astsubayı yaralayan zanlı hakkında savcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

Konya-Karaman arasında radar uygulaması yapan polisi şehit ettikten sonra jandarmayla girdiği çatışmada bir astsubayı yaralayan zanlı hakkında savcı, canavarca hisle adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen polis cinayeti davasının bugünkü duruşmasına tutuklu sanık Hakan D, şehit polis Ömer Durmaz'ın eşi Seda Durmaz, çok sayıda polis ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti Hakan D. ile ilgili karar aşamasına geldiklerini belirterek, savcıdan geçen celse verdiği mütalaasının aynı olup olmadığını sordu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

10 Ağustos 2010 tarihinde Konya Karaman Karayolu Avdul köyü yakınlarında radar uygulaması yapan 2 çocuk babası polis memuru Ömer Durmaz (36), kendisine motosikletle yaklaşan üniversite 4. sınıf öğrencisi Hakan D. tarafından tabanca ile vurularak öldürülmüştü.

Olaydan hemen sonra polis, radar kamerasına yansıyan görüntü sayesinde katilin kimliğini tespit etmişti. Polis ve jandarma ekiplerinin bir gün sonra yaptığı çalışma sırasında Kuzucu köyünde saklandığı belirlenen zanlı Hakan D, girdiği çatışmada Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Yüksel Durmuşcan'ı yaraladıktan sonra ayaklarından vurularak etkisiz hale getirilip yakalanmıştı.

SAVCIDAN "CANAVAR" CEZASI

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında değişiklik yaptığını belirterek, "TCK'nin 81/1 maddesinin (g) bendine göre polis memurunu kasten öldürmekten bir kez müebbet istemiştim. Bu durumu, olayın öncesinde sanığın silah temin ederek hiç bir neden yokken gidip polis memurunu kasten öldürmesi nedenini canavarca hisle adam öldürme olarak değerlendirdim ve TCK 82/1 maddesinin b bendi gereğince cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

Savcı mütalaasında tam olarak 5 ayrı suçtan ceza verilmesini istedi. TCK'nin 82/1maddesinin (b) bendine göre polis memurunu kasten öldürmekten bir kez ağırlaştırılmış müebbet, kamu görevini yerine getirmeye çalışan başka bir kişiyi kasten yaralama suçundan 7 yıla kadar, TCK 265/1 ve 4 maddeleri gereğince kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleyerek silahla direnmesi ve TCK 142/2 maddesi gereğince de öldürdüğü polisin silahını çalması suçunu işlediği için 5'er yıldan 10 yıla, ruhsatsız silah bulundurduğu için de 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Müşteki avukatı savcının mütalaasına katıldıklarını, mahkeme heyetinin de karar verirken takdir indirimini uygulamamasını istedi. Sanık avukatı ise savcının değiştirdiği maddenin olayla bağdaşmadığını ve bu nedenle bu celse esasa ilişkin savunmalarını yapamayacaklarını söyleyerek süre istedi. Mahkeme heyeti de sanık avukatına esasa ilişkin savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Karamaninternet.com

Bu haber toplam 927 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ