15 Ağustos 2018 Çarşamba
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Osman Nevres YILMAZLAR / Çevre ve İnsan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KONYA KAPALI HAVZASI

21 Eylül 2017 Perşembe 10:41

9-10 Eylül.2017 Tarihlerinde “Türkiye Çevre Platformu” Ankara’da toplandı. Bu toplantıya “İç Anadolu Çevre Platformu” bileşeni olan “Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği” ni temsilen Dernek Üyesi Zekiye Yılmazlar ile birlikte katıldık.Toplantıda Konya Kapalı Havzası’nda yaşanan çevre sorunlarını anlattık ve katılımcıların sorularını yanıtladık.Bildiğiniz gibi Konya Kapalı Havzası’nın %90 alanı Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerine aittir.Konya Kapalı Havzası ve sorunları İç Anadolu Çevre Platformu’nun sürekli takip ettiği bir konudur. TÜRÇEP’in sonuç bildirisi aşağıdadır.

2 günlük toplantı sonucunda aşağıdaki konuların kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmiştir;
8 Nisan 2017 ayında yürürlüğe giren STRATEJİK ÇEVRESEL DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ uygulaması bir an önce yaşama geçirilmelidir. Özellikle taş ocakları ile ilgili olarak kişiye özel düzenlemelerden vaz geçilmelidir.

%100 Yenilenebilir enerjiye geçiş uygulamaları bir hayal değildir. Danimarka örneğinde bunun uygulanabilir olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalarda çok sayıda termik santral planlaması yapılan Çanakkale bölgesinde %100 Yenilenebilir Enerjiye geçiş kapasitesinin var olduğu görülmüştür. Diğer bölgelerde de %100 yenilenebilir enerjiye geçiş olanakları araştırılmalıdır.

Rüzgâr santrallerinin, gürültü kirliliği yaptığı, hayvanlarda düşüğe sebep olduğu, habitata zarar verdiği gibi ön yargılar doğru değildir. Uluslararası standartlara uygun olarak kurulması ve enerji üretiminde rüzgâr potansiyelinden yararlanılması önemlidir. Rüzgâr enerjisi konusunda devlet teşvikleri yeterli değildir.

Nükleer Santrallar konusunda yatırımcı ülkelerin bu alanları atık deposu olarak kullanacağı kuşkularımız giderek artmaktadır. Rusya’nın Akkuyu santral alanını nükleer atık deposu olarak kullanacağı, Fransızlar ve Japonların ise atıkları Sinop’a getirebileceği olasılığı vardır. Bu süreçleri takip etmek ve daha dikkatli olmak gerekliliği vardır.

Konya Kapalı Havzası iklim değişikliği nedeniyle çölleşmekte, ülkemizin ikinci büyük sulak alanı olan Tuz Gölü giderek küçülmektedir. Bu konularda istatistiki verilere ulaşılamamaktadır. Verilerin incelenmesiyle durumun vahimliği anlaşılacaktır. Karapınar bölgesinde toprak çökmeleri yaşanmakta, göller kurumakta tarımsal üretim giderek düşmektedir. Karapınar termik santralı yeni sorunlara neden olacaktır.

Havzada ürün deseninin değiştirilmesi, sulamada modern yöntemlerin kullanılması, kaçak yeraltı suyu çekimlerinin önlenmesi, çiftçiye daha az suya gereksinimi olan hububat türlerinin ekimini özendirecek teşviklerin verilmesi öncelikli olarak yaşama geçirilmelidir.
Van Gölü kirliliği giderek artmakta olup kirlilik kaynakları araştırılarak çözüm önerileri üretilmeli ve yaşama geçirilmelidir. Ayrıca Van Gölü Koruma Kanunu çıkartılması için TBMM de gurubu olan partilere öneri götürülecektir.

Ülkemiz son derece yaşamsal çevre sorunlarıyla karşı karşıyadır.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tüm evreni etkisi altına almakta olduğu bir süreçte ülkemiz, sürdürülebilir yaşam açısından ciddi tehditler ile karşı karşıyadır.


Yıllardır halkın ve çevre duyarlı yurttaşların tüm karşı duruşlarına karşın, tüm dünyanın, gelişmiş ülkelerin kurulu bulunan nükleer santrallerini kapatmaya başladığı, yenilerini kurmama kararı aldığı bir süreçte Anadolu toprakları, nükleer atık deposu olmamalıdır.

Karşı karşıya olduğumuz bu devasa çevresel sorunları çözmek, yaşamı sürdürülebilir kılmak sorumluluğu ile karşı karşıya olan siyasal irade, bırakın sorunları çözmeyi, aksine sorunlarımızı her geçen gün daha da ağırlaştırmaktadır.

TÜRÇEP tüm bileşenleri ile bu temelde etkin çalışmalarını sürdürecektir.

TÜRÇEP- TÜRKİYE ÇEVRE PLATFORMU TEMSİLCİLER MECLİSİ

Osman Nevres YILMAZLAR
osmannevres42@hotmail.com

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ