24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lütfi Elvan dan Dil Bayramı Mesajı
07 Mayıs 2011 Cumartesi 12:41

Lütfi Elvan dan Dil Bayramı Mesajı

Karaman Milletvekili ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Lütfi ELVAN, Türkçe’nin ilk defa resmi dil olarak kullanılmaya başlanmasının 734. yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı

Bir milleti benliğinden, kültüründen koparmak ve tarih sahnesinden silmek isteyen güçler, ilk önce o milletin dilini hedef alılar.

Milletlerin, ilelebet varlıklarını sürdürebilmeleri, dillerini muhafaza etmeleriyle mümkündür. Dilleri tahrip edilen toplumların nesilleri arasında, milletin devamı için vazgeçilmez olan değerlerin nakli imkansız hale gelir. Birkaç kuşak sonra kültürel iletişim kesilir. Milli kimlik ve şuur yeni kuşaklara ulaştırılamaz. Sonra, o milletin bütünlüğü ve kültürünün tüm sembolleri tarihten silinip gider. Çünkü bir milletin varlığının temel unsuru; onun inancı, kültürü ve sesi olan dilidir.

Dil, bir kültürün canlı organizmalarını oluşturan varlığının bir ifadesidir. İnsan dilini terk edince, temsil ettiği kültür ve milli kimlik de tarih sahnesini terk eder.

İşte Karamanoğullarını Türk tarihi içerisinde bu çok önemli konuma yerleştiren ve Türk milletinin tarih sahnesinden indirilmesini engelleyen yüce görevi; Terk edilmeye yüz tutmuş bir kimliğin temel unsuru olan kendi dillerini yeniden tarih sahnesine yerleştirmeleriydi.

Karamanoğlu Mehmet Bey, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin ve Mevlanaların büyüdüğü bu ebedi yurt coğrafyasının şanlı ve şanslı bir çocuğuydu.

Milli birlik ve beraberliğimiz, anadilimizin şemsiyesi altında bizi birbirimize kenetlemeye devam edecektir. Kültürümüz, türkülerimiz, ninnilerimiz, ağıtlarımız bu anadille kendisini ifade etmiş, bundan sonrada böyle devam edecektir.

‘Bu duygu ve düşüncelerle benliğimize, tarihimize ve geleceğimize sahip çıkmanın, anadilimize sahip çıkmakla mümkün olacağının bilinmesi ve Türkçemizin bütün dünyada konuşulan bir dil olması için devlet ve millet olarak çalışmamız umuduyla bütün vatandaşlarımızın Dil Bayramını Kutlarım’
 

Bu haber toplam 697 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ