24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP Karaman Adayı Hamça Koçaktan Dil Bayramı Mesajı
12 Mayıs 2011 Perşembe 01:52

MHP Karaman Adayı Hamça Koçak'tan Dil Bayramı Mesajı

MHP Karaman Milletvekili Adayı Hamza KOÇAK, Türk Dil Bayramı Vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı

Koçak mesajında şunları söyledi: "Karamanoğulları, Oğuz Türkleri’nin en büyük kollarından birisi olan Avşar Boyu’nun Karaman Oymağına mensupturlar. Orta Asya’dan göçlerle gelen oymağını önce Anadolu içlerine, 1220’li yıllarda da Ermenek/Balkusan ve çevresine yerleştiren Nure Sofi Karamanoğulları Beyliği’nin ilk kurucusudur.

Nure Sofi’nin ölümünden sonra, adını Karaman oymağından alan Karaman Bey, beyliğini büyüterek devlete dönüştürmüştür.

İnsanlık tarihinde kimi önemli kişiler vardır ki onlar yaşadıkları süre içerisinde yaptıklarıyla ve insanlığa bıraktıkları mirasla anılırlar. Karamanoğlu Mehmet Bey Anadolu Türk tarihinde önemli kişilerden birisidir.

Bu yüzden O’nun adı nerede ve hangi ortamda gündeme gelirse gelsin ilk akla gelen Anadolu’da Türk kimliği, Türk kültürü ve dilini savunma olgusudur. Bir başka deyişle ulusal onurumuz ve kimliğimiz olan Türkçe üzerine herhangi bir söylem ya da savunma gündeme geldiğinde ilk gönderme yapılan insanlardan birisi Karamanoğlu Mehmet Bey’dir. Açıkça söyleyelim ki Türk tarihi bir yana dünya tarihinde bile ölümünden sonra adı ulusal ve uluslararası bir bayramla anılan çok az sayıda insan vardır. Karamanoğlu Mehmet Bey’de bu önemli kişilerden birisidir.

Karamanoğlu Mehmet Bey Anadolu’da Türk kimliğinin, Türk dili ve kültürünün korunup yayılması mücadelesine hayatını adamıştır.

Karamanoğullarının ana dili Oğuzca’dır. Orta Asya Türk dilleri içerisinde bir lehçe konumundaki Oğuzca 12–15. yüzyıllardan itibaren süzülüp gelerek günümüzde konuştuğumuz Türkiye Türkçesine kaynaklık etmiştir. Bu yüzdendir ki Oğuz Türkçesi eski “Anadolu Türkçesi” ve/veya eski “Türkiye Türkçesi” olarak adlandırılır.

Türk dili ve kimliğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gören Karamanoğlu Mehmet Bey, Selçuklu yönetimini devletin başından uzaklaştırarak öncelikle dil sorununu çözmeye karar verir. Karamanoğlu Mehmet Bey, 1277 yılının Mayıs ayında şu sözlerden oluşan o meşhur fermanını ilan eder:

“Bu günden sonra hiç kimse, sarayda, divanda, dergâhta, mecliste ve seyranda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır. Defterler dahi Türkçe yazılacaktır.” Bu tarihten itibaren tüm Türk ülkesinde Anadolu’nun beyliklerinde Türkçe konuşmak, Türkçe yazmak bir buyruğa dayalı zorunluluk haline gelir. Türkçe o tarihten itibaren yeniden resmi devlet dili olarak kabul edilir.

Karamanoğulları Mehmet Bey, dilimiz Türkçenin Türkiye Cumhuriyetine Türk dili mücadele bayrağının da hemşehrisi ve kendi soyundan gelen Mustafa Kemal Atatürk’e ulaşmasında tarihi bir görevi de yerine getirmiştir. Bu konuda Kaşgarlı Mahmut’a kulak verelim. Kaşgarlı Mahmut diyor ki:

“Her kim ki muradına ermek isterse Türklüğe bağlı kalsın. Çünkü Türklük; temiz yüreklilik, merhamet, adalet, haktanırlığın hamuruyla yoğrulmuştur. Bu hasletler Türk’e Tanrı’nın ikramıdır. Türklüğe saygının temeli de Türkçeyi öğrenmek Türkçe konuşmaktır. Türklüğün destanlarını dinleyin, öğrenin, öğünün… Dünyanın öyle devirleri olacaktır ki Oğuz Türkleri dünyanın yönetimini ellerine alacaklardır. Yeter ki Türklüklerini unutmayalar, Türklüklerine layık olsunlar.”

Karamanoğlu Mehmet Bey, bu özelliği ile devrinin “Ülkücüsüdür.” Günümüzde Türkçenin yanında başka dil isteyenlere ve buna sessiz kalanlara çok güzel bir cevaptır. Türk milleti ve Türk devletini yönetenler şunu çok iyi bilmelidir ki Türkçenin çekildiği coğrafya vatan olmaktan çıkar.

Şairin ifadesiyle Türkçe bizim “ses bayrağımızdır”. Bu yüzden bütün vatan coğrafyasında dalgalanmalıdır. Türkçeyi korumayan, onun yerine başka bir dil ikame etmek isteyen, yabancı dilde eğitim yabancı öğretmen gibi projelerle dilimize zarar verenler “Türk Dil Bayramı” vesilesiyle bir kez daha vicdanlarının sesini dinlemeli yaptıkları bu yanlıştan bir an önce dönmelidir. Türkçe bizi bir arada tutan en önemli unsur, Türk milletinin en büyük manevi mirası ve nesiller arasındaki köprüdür.

734. yıldönümünü kutladığımız Dil Bayramı vesilesiyle, bölgemizin yetiştirdiği Türkmen beylerinden Karacaoğlanı, Âşık Dertli’yi, Yunus Emre’yi, Karamanoğlu Mehmet Bey’i ve Büyük Türkmen Beyi, Hemşehrimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi ve saygıyla anıyorum.

Ne Mutlu Türkçe Konuşana !
Ne Mutlu Türküm Diyene !

Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ