18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli Piyango Özel Çekilişi Karamanda
30 Nisan 2011 Cumartesi 04:37

Milli Piyango Özel Çekilişi Karaman'da

734. Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 9 Mayıs'ta, Karaman temalı Milli Piyango özel çekilişinin biletleri satışa sunuldu.

TRT tarafından yayınlanacak çekilişle 9-13 Mayıs tarihlerinde kutlanacak olan Türk Dil Bayramı etkinlikleri başlayacak. 1 milyon 450 bin adet basılan biletlerden tam bilet 12, yarım bilet 6 ve çeyrek biletin 3 liradan satışa sunuldu. Çekilişte, büyük ikramiye tutarı 1 milyon 500 bin, toplam ikramiye tutarı ise 4 milyon 326 bin lira olarak belirlendi.

Karamanoğlu Mehmet Bey'in fotoğrafının olduğu Milli Piyango biletlerinde, Karamanoğlu Mehmet Bey'in 13 Mayıs 1277 yılında Türkçe'yi resmi dil olarak ilan eden ''Bugünden sonra hiçkimse, sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dili'nden başka dil kullanmaya'' fermanı yazılı bulunuyor.

Milli Piyango biletleri satış personeli İbrahim Aktaş, 24 Nisanda satışa çıkarılan Karaman temali Milli Piyango özel çekiliş biletlerinden 300 çeyrek, 20 yarım ve 10 tam bilet alarak, satışa sunduğunu söyledi.

Geçen seneye göre milli piyango biletlerinin satışlarında azalma olduğunu anlatan Aktaş, ''Türkçe'nin resmi dil ilan edilmesi dolayısıyla özel basılan Karaman temalı biletlerin satışları çok iyi. 4 günde 100 çeyrek, 10 yarım, 5 de tam bilet sattım. 9 Mayıs'a kadar çok fazla bilet satmayı ümit ediyorum'' diye konuştu.

''KARAMANOĞLU MEHMET BEY'E MİNNETİMDEN DOLAYI BİLET ALDIM''

Üniversite sınavlarına hazırlanan 19 yaşındaki Feride Saatoğlu, Karaman temalı milli piyango biletlerini çok beğendiklerini belirterek, ''Türkçemizi resmi olarak kullanmaya başlamamızı sağlayan Karamanoğlu Mehmet Bey'e olan minnetimiz dolayısıyla bilet aldım'' dedi.

68 yaşındaki Abdullah Dağıştanlı da Milli Piyangonun Karaman özel çelişi için hazırladığı biletlerden iki tane aldığını ifade ederek, ''Türkçe'ye resmi dil ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey gibi insanlara milletimizin ihtiyacı var. Kendisine minnettarız. Ben zaten Türklüğü ve Türkçemize özel önem veren etkinliklere her zaman destek veriyorum'' diye konuştu.

Çeyrek bilet alan 25 yaşındaki Abdullah Çakmak da Türkçe'nin resmi dil olması dolayısıyla satışa sunulan bu biletleri her Türk'ün destek vermek amacıyla satın alması gerektiğini kaydederek, milli piyango biletini hem bugüne destek vermek hem de şansını denemek için aldığını söyledi.

KARAMANOĞLU MEHMET BEY KİMDİR

Karamanoğlu Mehmet Bey, Karamanoğullarının ikinci Beyi Kerimüddin Karaman'ın oğludur. Doğum tarihi belli değildir. Mehmet Bey, askeri ve idari yönden bilgili bir devlet adamıydı. Bilim adamlarını etrafına toplayıp onlara büyük önem vermiştir. 13. yüzyıl ortalarında Selçuklular, edebi dil olarak Farsça'yı, devlet işlerinde Arapça'yı kullanırlardı. Halk ise öz dilleri olan Türkçe'yi kullanıyordu.

Mehmet Bey, millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu, Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya'ya girdi. Burada yaşayan Selçuklu Türkleri, Karamanoğulları ile birlik oldular. Kısa zamanda Konya vilayeti ve bazı çevre iller Karamanoğulları'nın hakimiyeti altına girdi. Daha sonra Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus'un oğlu Gıyaseddin Siyavuş'u başa geçiren Mehmet Bey, vezir oldu.

Karamanoğlu Mehmet Bey, Moğol baskısına bir çok kere galip gelmesine rağmen, daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşi ile birlikte, 1280 yılında şehit düşmüş. İdareciliği sırasında 13 Mayıs 1277 yılında Türkçe'yi resmi dil olarak ilan eden Karamanoğul Mehmet Bey, ''Bugünden sonra divanda, dergahta ve bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır'' fermanı ile siyasi ve askeri bir zaferlerinin yanı sıra, kültürel bir zafer kazanmıştır.

 

Bu haber toplam 1913 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ