26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MUĞLU: ELMA SOĞUK HAVADA KALDI.
08 Mart 2016 Salı 12:57

MUĞLU: ELMA SOĞUK HAVADA KALDI.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, "Dalında 1 liraya satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşa kadar düştü.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, "Dalında 1 liraya satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşa kadar düştü. Bu yıl İlimizde elma rekoltesinin düşük olmasına rağmen, soğuk hava depolarında halen yaklaşık 50 bin ton civarında elma stokumuz var" dedi.

Muğlu, yaptığı açıklamada, üretici ve tüccarların bu aylarda daha yüksek fiyata satmak amacıyla depoladıkları elmaların ellerinde kaldığını söyledi. Elmanın depo çıkış fiyatının, sezondan da düşük olduğunu belirten Muğlu,

Dalında 1 liraya satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşa kadar düştü. Soğuk hava depolarında halen yaklaşık 50 bin ton civarında elma stokumuz var dedi.

Muğlu, İhracat teşvikinin verilmemesinin olumsuz etkilerinin yaşandığını kaydetti. Elmada hasat sezonunda ürünün depolanarak bu aylarda daha değerli şekilde satılma hedefinin tutmadığına dikkati çeken Muğlu, Üretici ve tüccarın hedefleri tutmadı. Elmanın depolandıktan sonra hasat sezonundan daha pahalıya alıcı bulması beklenirken tam tersi oldu. Dalında 1 ile 1,2 liradan satılan elmanın depo çıkış fiyatı 80 kuruşta kaldı. Depodaki mal zararına satılıyor" diye konuştu.

Şu anda Karaman'da yaklaşık 50 bin ton civarında elma depolarda bekliyor. Odamız her hafta başında bütün soğuk hava depolarından stok bilgisi ve çıkış fiyat bilgisi almaktadır. Ortadaki durum sıkıntılı bir durum. Şu anda yaklaşık 50 bin ton elmamız hala stoklarda bekliyor. Depo çıkış fiyatı da ürünün zararına satılmasına neden oluyor.

Ortadoğuda ve özellikle de Suriye'de etkisini gösteren savaş nedeniyle bu bölgeye yapılan elma ihracatı durma noktasına geldi. Elmaya verilen ihracat teşvikinin, elde edilen dış pazarın kaybedilmemesi, ticaret hacminin artması açısından önemli olduğunu kaydeden Muğlu, teşvikin en azından nakliye parasını karşılamada etkili olduğunu söyledi.Muğlu, Savaş nedeniyle ve teşvik alamadıkları için dışarıda buldukları pazarı kaybettiklerini, ticaret hacimlerinin de azaldığını bildirdi.

Elmanın pazarlamasının yapılacağı yeni bir yolun gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Muğlu,Tarım Komisyonu Başkanı Karaman milletvekili Recep Konuk ve Karaman Milletvekili Recep Şeker ile, soğuk havalarda kalan ihracatı yapılamayan elmalar için acilen önlem alması gerektiği hakkında bilgilendirme ve görüşme yaptık.

Tarım Komisyonu Başkanı Karaman milletvekili Recep Konuk ve Karaman Milletvekili Recep Şeker tarafından istenilen, soğuk hava depolarında bulunan elma miktarına ilişkin rapor, ilgililere ulaştırılmak üzere Ak Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü'ye teslim edilmiştir. Rapor ile hangi ülkelerin elmaya ihtiyacı olduğu tespit edilip, bunun pazarlamasının yapılması hakkında çalışmaların yapılması, gerek el birliğiyle bu soruna el atmalıyız. dedi.

Bu haber toplam 3790 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ