19 Nisan 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mutta Kayısıları Don Vurdu.
26 Mart 2016 Cumartesi 09:27

Mut'ta Kayısıları Don Vurdu.

Mersin’in Mut ilçesinde geçen hafta hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi sonucu Göksu ırmağı ve dere kenarındaki bölgelerde ki kayısılarda hasar oluştu. Kayıp yüzde 15.

GEÇEN HAFTAKİ DON GÖKSU IRMAĞI KENARINDAKİ KAYISI AGAÇLARINA ZARAR VERDİ. MUT İLÇE TARIM GIDA VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN ZARAR TESBİTİ YAPIP ÇİFTÇİLERİ AYDINLATMASINI BEKLENİYOR.

Türkiye’nin sofralık kayısı ihracatının yüzde 80’ni üreten ve kayısının başkenti olan Mut’ta, kayısı üreticilerinin korktuğu başına geldi. Gece hava sıcaklığının sıfırın altında seyretmesi ile birçok bölgede erken çiçek açan kayısıda hasar oluştu. Özellikle Göksu ırmağı kenarındaki mahallelerde kayısıda ciddi don hasarının oluştuğunu belirten çiftçiler ümitlerinin boşa gittiğini söylüyorlar.

Her yıl aynı stresle yaşamak zorunda kalıyoruz diyen kayısı üreticileri. Gece meydana gelen don olayının ne kadar zarara yol açtığı yetkililer tarafından hızlı bir şekilde tespit edilmeli, zararlarımızın karşılanması için harekete geçilmelidir dediler.

Özellikle Mut İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünün zarar gören bahçe sahiplerine sahip çıkması ve zararla ilgili tespitlerini yapıp çiftçilere bilgi verilmesini istediler.

Mut ilçemiz sofralık erkenci Kayısının yüzde 80’nini ihracat etmektedir diyen Mut Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, “Mut Türkiye’nin iç piyasasının da yüzde 70’ni sofralık kayısı olarak temin eden bir ilçedir. Tabi bu yıl 90 bin ton civarında rekolte beklerken ve çiftçilerimizde sevinçle beklemekte iken, Göksu ırmağı kenarındaki kayısılarımızın yüzde 70’e yakınını don vurdu. Buda üzücü bir şey" dedi.

TARIM SİĞORTASININ ÖNEMİNİ BİLMEMİZ GEREK

Çelik, "Bir kez daha tarım sigortasının önemini bize belirtmiş oldu. Onun için tarım sigortalarına önem vermemiz gerektiğini öğrendik. Ama bununda zorlukları var tabi gerek fiyatların yüksekliği gerekse miras nedeniyle paylaşılamayan arazilerin sigortaya girememesi nedeniyle sigorta yaptıramayan çiftçilerimiz oldu. Tabi bununda alternatifleri ve çözüm yolları var” dedi.

IRMAK VE DERE KENARINA ERKENCİ KAYISI DİKİLMEMESİ GEREKİR

Çelik sözlerine şöyle devam etti, “Mut coğrafi olarak çok ayrı bir yapıya sahip. Uygun yere uygun ürün çeşidinin yapılmamasını dere ve göksü ırmağı kenarına erkenci kayısı değil de biraz daha geç çıkan kayısının dikilmesini bir kez daha bize göstermiş oldu. Bundan dolayı çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum. Bundan sonraki dikimi yapılacak olan kayısılarda da biraz daha hassas davranılmalı gerektiğine inanıyorum."

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENSİN VE TEKRAR KREDİ TEMİN EDİLSİN

Ayrıca çiftçilerimizin beklentisi yani sigorta yaptıranlar devlet tarafından karşılanacak yaptıramayan çiftçilerimizin ise gerek ziraat bankası gerekse tarım kredilerinin kredi borçlarının en azından bakanlar kurulu kararıyla geçmiş yıllarda olduğu gibi ertelenmesi ve tekrar kredi temin edilmesi, borçlarının kapatılmasıyla ilgili bakanlar kurulu kararını ivedilikle bekliyoruz. Bundan dolayı da yetkililerimizden destek bekliyoruz. Zarar genelde ırmak kenarı ve dere içlerindeki bahçelerde var. 90 bin ton rekolte beklentimiz vardı bunun yüzde 15’i civarında dondan etkilenen kayısılarımız var. Diğer yerlerde don zararı yok” diyerek sözlerini bitirdi.

Bahçe sahibi çiftçi Mehmet Selvi ise, “Bu yıl don sebebiyle bahçemde erikte kayısıda kalmadı. Bu yıl 15 ton kayısı bekliyordum ama 1 kilo desen sağlam kayısı kalmadı” dedi.

Bu haber toplam 3906 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ