24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paris deki Karamanlı Hemşerimizin Başarısı
06 Haziran 2011 Pazartesi 10:27

Paris' deki Karamanlı Hemşerimizin Başarısı

İster turist olarak, ister iş nedeniyle, toplu ya da bireysel organizasyon fark etmez, Paris’e yolunuz düşerse havaalanı transferlerini dert etmeyin. Çünkü iki Türk kardeş Mustafa ve Aydın Dinç’in kurduğu ‘Paris Dolmuşu’ sizi bekliyor

Yakın arkadaşlarımızla nicedir yapmayı planladığımız Paris yolculuğuna karar verip ulaşım ve kalacak yeri ayarladığımızda önümüzde daha aylar vardı. Grubun ‘en garantici’ bireyi Koray, internette tanışmış Paris Dolmuşu’yla. Yazışmaları yapıp fiyatları öğrenen Koray ilk sözünü ettiğinde içimden “Acaba gerekli mi? Havaalanından otobüsler kalkıyor, Paris’in efsane metrosu var, hiçbiri olmazsa taksi tutulur” diye geçirdiğimi itiraf etmeliyim. Neyse ki herkes benim gibi düşünmüyordu ve rezervasyonumuzu yaptırdık.O büyük gün gelip, Paris’te Orly Havaalanı’na indiğimizde bizi Paris Dolmuşu tabelasıyla Aydın Dinç karşıladı. Bizden başka üç kişilik bir grup daha vardı. Sekiz kişilik lüks araca bindik ve yola çıktık...
 

Dört günlük tatilimizde transferler dışında Disneyland’a da gidip döndük Paris Dolmuşu’yla. Onun dışında elimizde metro haritası, kentin altını üstüne getirdik. Paris Dolmuşu’nu kullandığımız yolculuklarda bize Aydın ve Mustafa Dinç’in yanı sıra farklı şoförler eşlik etti, hepsi Paris’i iyi bilen Türkler. Zaten Paris Dolmuşu, Türklere hizmet veriyor. Her biri şoför değil birer rehber gibi.

İkisi de okumuş çocuklar
‘Paris Dolmuşu’ biraz da zorunluluktan doğan bir proje.
Paris’te doğup büyüyen Mustafa ve Aydın Dinç, ilk gençlik yıllarında bir seçimle karşı karşıya kalır. Baba Kadir Dinç, kesin dönüş yapmaya karar vermiştir. Mustafa Dinç Paris’te kalıp eğitimine devam ederken, Aydın Dinç İstanbul’da Galatasaray Lisesi’ni, ardından Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirir.
2002’de bir lojistik firmasında çalışmaya başlar. Bir yıl sonra şirket onu Paris’te görevlendirince 2004’te Paris’e yerleşir. Bir yandan da Sorbonne Üniversitesi’nde MBA yapmaya karar verir ve 2006’da mezun olur. Dinç, bir süre sonra danışmanlık sektörüne geçer, Altran Consulting Group’da işe başlar. Ancak 2008’deki krizde işsiz kalır.

Krizi fırsata çevirdiler
Fransa’nın en köklü güzel sanat okullarından Ecole Boule’den iç mimar olarak mezun olan Mustafa Dinç de o yıllarda uluslararası fuarlar için stand tasarımı yapmaktadır. Fuar için Paris’e gelen Türklerin ulaşımda sıkıntı yaşadığını gözlemler.
Böyle bir ortamda iki kardeş karamsarlığa düşmeyip ekonomik krizi bir fırsat olarak değerlendirir. Dinç Kardeşler, toplu ulaşım işine girme kararı alır ve ‘Paris?Dolmuşunu kurar. Paris Valiliği’nden gerekli izinleri aldıktan sonra 2010’un ocak ayında ilk araçlarını alarak faaliyete başlarlar. Şirket şu anda beş araçla hizmet veriyor.

ÜNLÜLER DE TERCiH EDiYOR
* Havaalanında Paris?Dolmuşu’nu nasıl bulacağım?
Bavul tesliminden hemen sonra sarı Paris Dolmuşu logolu tabelayla karşılanıyorsunuz.

* Uçağımız gecikir ya da erken gelirse ne yapmalıyız?
Şoförlerimiz uçuşların iniş ve kalkış saatlerini internet ortamından takip ediyor. Sizi mutlaka bekliyor.

* Uçak gecikirse ek ücret talebinde bulunuyor musunuz?
Hayır, rötarlarda ek ücret talep edilmiyor.

* Rezervasyonumu ne kadar önceden yapmalıyım?
Ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Özellikle bayramlarda Paris Türk akınına uğruyor.

* Ödeme kime ve nasıl yapılıyor?
Ödeme, sizleri alındığınız gün nakit olarak şoföre yapılıyor.

* Dolmuş, araç dolduğunda mı hareket ediyor?
Hayır. Aracın hareket etmesi için illa dolması gerekmiyor. Aynı uçakta seyahat eden ve önceden rezervasyon yaptırmış olan tüm müşterilerini bekler ve herkesi karşıladıktan sonra hareket eder.

* Ünlü müşterileriniz var mı?
Çok sayıda ünlü konuğumuz var tabii, gizlilik ilkeleri gereği isimlerini veremeyiz. Ancak izin alarak, fotoğ-raflarını facebook hesabımız ya da internet sitemizde paylaşıyoruz.

“İSMİMİZ İLK ANDA GÜLÜMSETİYOR”
* ‘Paris Dolmuşu’ ismi nereden aklınıza geldi?
Kriz ortaminda kurulacak bir şirket olduğundan bir yandan orijinal, bir o kadar da insanların ilgisini çeken bir isim üzerinde yoğunlaşmaya karar verdik. Espritüel, akılda kalan ve sempatik bir isim olmalıydı.
‘Ucuzluğu’ akla getirebilecek bir isim bulmaya çalıştık. Ve o an, ağabeyimle göz göze geldik ve ‘Paris Dolmuşu’ isminde karar kıldık.
Kahkahalarla verilen bu kararın şirketimizin geleceği için ne kadar önemli olacağı, o gün aklımın ucundan geçmedi.
Havaalanında ya da internette gezinirken ‘Paris Dolmuşu’ yazısını görenlerin ilk tepkisi tebessüm oluyor. En büyük avantajımız gülümsemeyle başlayan bir ticari ilişki yakalayabilmiş olmamız.

Yolcularımız sigortalanıyor
* Şoförlerinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Ağabeyim ve benden sonra ekibimize katılan ilk şoförümüz Serkan oldu. Serkan da krizden nasibini almış bir genç. Ekibe sonradan Bülent ve Özgur dahil oldu. Biz bir aile ortamında çalışmaya özen gösteriyoruz.

* Bu, yasal bir organizasyon mu?
Tabii ki yasal. Şirketimiz Fransız Taşıma Bakanlığı’ndan onaylı işletme ve yeterlilik belgelerine sahip. Yolcularımız sigortalı olarak seyahat ediyor. Bizi taksiden ayıran en önemli özelliği, rezervasyonlu çalışmamız.

* Müşteriler size nasıl ulaşıyor?
www.parisdolmusu.com adresinden.

* Beş araçla hizmet veriyorsunuz. Gelecek planlarınızda neler var?
Beş aracımız İstanbul’dan gelecek tüm ucuşları karşılayabilecek nitelikte. Başka bir hizmetimizse özel transfer. Paris‘in taksi sıkıntısını bilenler özel transfer tercih ediyor.
Bu arada işadamlarına yönelik bir hizmet geliştiriyoruz. Şoförlü araç tahsisi. Paris’e günübirlik gelen çok işadamı var. Onların işlerini kolaylaştırmak üzere arayış içindeyiz. Bunun ilk aşaması, araçlarımızda iPad bulundurmak.

* ‘Dolmuş’la ‘özel hizmet’in arasındaki fark nedir?
Dolmuş, aynı uçakla seyahat edecek yolcular için öngörülen hizmet. Bu, daha ekonomik fakat bir toplu taşıma hizmeti. Şoför, adreslere göre en uygun rotayı belirliyor.
Özel hizmette ise sadece kişiye özel bir araç söz konusu.
Havaalanından sekiz kişilik bir grubun, Disneyland ya da kentin kuzey, doğu banliyölerine toplam gidiş dönüş ücreti 180 euro. Özel şoförlü araç hizmetinin saat bedeli ise (en az dört saat) 50 euro.

İstanbul’da dolmuşa binmiyor, burada bizi seçiyor
* Sizi kimler tercih ediyor?
İstanbul’da, Ankara’da kim dolmuşa biniyorsa Paris’e geldigi zaman bizi arıyor. Hatta İstanbul’da dolmuşla işi olmayanlar, burada özellikle ‘Paris Dolmuşu’nu tercih ediyor.

* Misafirlerinizle ilişkileriniz nasıl?
İnternette rezervasyon yapıldıktan sonra müşterilerimizi ‘Paris Dolmuşu’ tabelasıyla karşılıyoruz. Yola çıkıldıktan sonra sohbet başlıyor. Verilen adrese ulaşılana kadar yabancı bir ülkede olsanız da hiçbir yabancılık çekmiyorsunuz.

Feray ÖZTÜRK - PARİS

Bu haber toplam 1823 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ